Radom: samolot szkoleniowy "Orlik" lądował awaryjnie bez podwozia

01.02.2012 17:27
Samolot Orlik w Warszawie

Samolot Orlik w Warszawie (Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta)

Samolot szkoleniowy "Orlik" lądował dziś awaryjnie na wojskowym lotnisku w Radomiu. Dwóm pilotom z 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu nic się nie stało. Samolot, który lądował bez podwozia, uległ niewielkiemu uszkodzeniu.
Jak poinformował zastępca rzecznika prasowego Dowództwa Sił Powietrznych mjr Jakub Block, podczas podejścia do lądowania - po wykonaniu lotu szkolnego - załoga stwierdziła brak możliwości wypuszczenia podwozia; było to niemożliwe także przy użyciu trybu awaryjnego.

Według rzecznika po zużyciu paliwa piloci wykonali procedurę lądowania awaryjnego na pasie zapasowym, zachowano przy tym obowiązujące przepisy i procedury, m.in. przed przyziemieniem silnik został wyłączony. - Pilotom nic się nie stało. Samolot został uszkodzony w niewielkim stopniu - powiedział Block.

Załogę samolotu stanowili dwaj doświadczeni piloci - instruktorzy z 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu. Przyczyny incydentu ustala Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych.

Samoloty typu "Orlik" wykorzystywane są do szkolenia podchorążych Wyższej Szkoły Sił Powietrznych w Dęblinie. Loty szkoleniowe odbywają się w Radomiu.

Zobacz także
Komentarze (47)
Zaloguj się
 • morfeusz_1

  Oceniono 1 raz 1

  Dajcie na wstrzymanie chłopaki na pewno mają zdjęcia orlika muszą sprawdzić tylko czy nie naruszają praw autorskich , jak wszystko będzie oki doki zdjęcie iskry pójdzie ad acta ;)

 • sselrats

  0

  Wyladowal bez podwozia? No to musial bez podwozia wystartowac albo zgubic w locie.

 • keradus

  0

  www.airplane-pictures.net/photo/183114/038-poland-air-force-pzl-pzl-130-orlik-tc-1-2/

 • gazetaplum

  Oceniono 1 raz 1

  UFF.. Herbu Polski nie trzeba zmieniać na gapę. Orliki tez potrafią, a co dopiero Orły.

 • fay-er

  Oceniono 1 raz 1

  muszę przyznać że zbierając te komentarze do kupy wyszła by piękna saga o ludziach z nad wisły pełna intryg i spisków ,dużo lepsza od sagi martina "lód i ogień"

 • ruby63

  Oceniono 1 raz 1

  A ja mam pytanie do specjalistów. Czy Orliki mogą latać 30-50 metrów nad zamieszkałymi terenami, czy on dzisiaj nad Iłżą ( taka miejscowość obok której leży Radom) na tej wysokości próbował otworzyć podwozie?

 • abdank27

  Oceniono 5 razy 1

  Przesłuchać Tuska, powołać zespół Macierewicza 2, odwołać wszystkich ministrów (tak na wszelki wypadek), sprawdzić czy w pobliży nie rosły brzozy.

 • konsta-nty12

  Oceniono 10 razy -2

  Bronek już zamówił 2 medale ?

 • popijajac_piwo

  Oceniono 10 razy 4

  Zagadka dla Antosia z zespołem Macierewicza: Jak to się dzieje, że Orlik wali betami o beton/asfalt pasa i ulega niewielkiemu uszkodzeniu, a pancernik Tupolew zahacza o wątłe drzewko i rozpada się w drobny mak?...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje