"To oczywiste, że Tusk nie jest mężem stanu. Ale może być wybitnym politykiem"

- Wpadka internetowa jest zdumiewająca, ale i niepokojąca - mówi o działaniach rządu w sprawie ACTA Aleksander Smolar, prezes Fundacji Batorego w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". - Rząd ma przed sobą bardzo poważne wyzwania i trzeba ludzi do tego przygotować. A nie demobilizować i powodować kraksy, które nastawiają społeczeństwo przeciwko rządowi. Tego rząd potrzebuje najmniej - dodaje.
Zdaniem Smolara spadek notowań gabinetu Donalda Tuska jest spowodowany błędami rządu, jego arogancją i nonszalancją. Na przykład w sprawie ACTA. - Trudne decyzje dopiero przyjdą, wtedy kapitał zaufania będzie premierowi i rządowi potrzebny - przestrzega prezes Fundacji Batorego.

Problem komunikacyjny?

Smolar przypomina: - Sukces PO był bardzo poważny, a zapanowało milczenie. Jak policzyć wypowiedzi premiera i jego milczenie, to nie znajdzie się żadnego premiera, który by tak długo i intensywnie milczał w rozmowie ze społeczeństwem.

- To było szokujące! - uważa rozmówca "Wyborczej". Czemu? Wg Smolara jedną z podstawowych zalet Donalda Tuska jest to, że potrafi uwodzić, okazywać empatię, jest inteligentny emocjonalnie. Nie widać tego jednak, kiedy sam premier milczy i nie wypowiada się publicznie. - Premier nie mobilizuje Polaków wtedy, kiedy powinien to robić -zauważa.

Taktyk, nie mąż stanu

Prezes Fundacji Batorego podtrzymuje swoją tezę, że daleko jeszcze Tuskowi do bycia mężem stanu. - Bo mąż stanu to bardzo rzadka kategoria ludzi, którzy nie myślą ani o wyborach, ani o swoim elektoracie. Myślą o całym społeczeństwie, o historii i podejmują wyzwania, często płacąc wysoką cenę - podkreśla. - To oczywiste, że Tusk nie jest mężem stanu, co nie jest dyskredytujące, bo może być wybitnym politykiem.

Zdaniem Smolara, premier egzamin na przywódcę ma jeszcze przed sobą. Na razie jest jednak sprawnym taktykiem politycznym, potrafiącym "okiwać każdego". - Ale ma trudności w określeniu długofalowych celów i prowadzenia w tym kierunku - zauważa rozmówca "GW". I podsumowuje, że w tej kadencji rządu Tuska "widzimy chaos i szereg niepowodzeń, które podważają zaufanie społeczne". - To jest zagrożenie szans dla Polski. I to jest niebezpieczne - podkreśla Smolar.

Więcej o:
Komentarze (242)
"To oczywiste, że Tusk nie jest mężem stanu. Ale może być wybitnym politykiem"
Zaloguj się
 • piofol

  Oceniono 33 razy 21

  Jeżeli wybitny polityk jest rozumiany w znaczeniu "wybitny krętacz i oszust", to Donek rzeczywiście nim jest.

 • katarzyno

  Oceniono 31 razy 19

  Tusk bardzo mi przypomina mojego byłego pracodawcę (zresztą - kolegę pana Tuska). Skubany był, zręczny był, reprezentatywny, wszyscy go na początku ubóstwiali, ale jak się w tej firmie popracowało nieco dłużej to się stopniowo odkrywało jego manipulacje i rządy oparte na zastraszaniu. Wszyscy długofalowi pracownicy mówili o nim że ma rys "psychopatyczny", bali się go i uważali za tyrana. Ja jak się zatrudniłam to nie wiedziałam o co im chodzi, miałam tych wszystkich długofalowych pracowników za jakichś sfrustrowanych histeryków - bo przecież ten szef wydawał się taki wspaniały, z ideą i głową na karku. Ale potem popracowałam trochę dłużej i zrozumiałam. Tak samo mi się otworzyły oczy na premiera Tuska ostatnio - jak widziałam film z tego jak wchodzi do jakiejś sali, jak na niego patrzą jego współpracownicy, jak rozmawia z groźną miną z jednym z nich, a potem widzi że go kamera nagrywa i się cały rozpromienia i robi znak wolności - wypisz wymaluj tamten mój pracodawca, wypisz wymaluj ta sama atmosfera, aż mi ciarki przeszły. To nie jest żaden mąż stanu, to manipulator a nam się nawet w głowach nie mieści jakie on interesy załatwia naszym kosztem!

 • asteroida2

  Oceniono 28 razy 18

  Tusk niewątpliwie jest bardzo zręcznym politykiem.

  Pamiętacie może akcję 4xTAK, którą Platforma wygrała wybory w 2005? Zapowiadali reformy, pod którymi podpisało się milion osób. Po wygranej olali te reformy całkowicie, zniszczyli podpisy i udali, że nic takiego nie miało miejsca.
  www.youtube.com/watch?v=apNdODoWX2I

 • bezkrytycznymilosnikmichnika

  Oceniono 27 razy 13

  "To oczywiste, że Tusk nie jest mężem stanu..."
  ===================================
  Odkrył Amerykę! Przecież wiadomo, że Donek jest mężem Gośki.

 • elasp

  Oceniono 30 razy 12

  "Okiwać każdego". Zwłaszcza własnych rodaków.

 • rudy_do_budy

  Oceniono 15 razy 11

  .
  Czyli wychodzi na to, ze pan Smolar zajmuje sie jednak polityka.
  Pieniazki Sorosa i pejsatej reszty sa wydawane zgodnie z celem.
  .
  Fundacja ? Smiech ! Krecia robota.
  .

 • kacze_buty

  Oceniono 19 razy 11

  Tusk olewa wyborców, na nich zarabia taką kasę że może spokojnie żyć do emeryturki a frajerstwo niech płaci

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX