Dziecinnie proste hasła do strony KPRM: Bo władza nie może odcinać się od ludzi

Stanisław Koziej w studiu TOK FM

Stanisław Koziej w studiu TOK FM (Fot. tokfm.pl)

Włamania na strony rządowe pokazały, że hakerzy nie musieli się napracować. Wystarczyło wpisać login "admin". Szef BBN-u przyznał w TOK FM, że to "niedopatrzenie". Ale równocześnie prof. Koziej stwierdzi, że "władza nie może się odcinać kodami i szyframi od rozmowy z opinią społeczną".


Według gościa Poranka TOK FM dziecinnie proste zabezpieczenia strony KPRM to nie jest powód do żartów. Prof. Stanisław Koziej przyznał, że login i hasło "admin" i "admin1" do panelu administracyjnego strony premiera to niedopatrzenie. Ale jak podkreślał, pewnie połowa użytkowników nie zmienia haseł, które ustawili im administratorzy. - Uczymy się dopiero życia w cyberprzestrzeni - mówił szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.Co ciekawe zdaniem prof. Kozieja, "władza nie może się odcinać kodami i szyframi od możliwości rozmowy z opinią społeczną". A takim odcinaniem mogą być skomplikowane zabezpieczenia strony...

- Dlaczego w urzędzie premiera nie ma szyb pancernych, drutów? Bo są pewne granice - uważa szef BBN.

Nie czas na stan wyjątkowy

Jeszcze tydzień temu prof. Koziej sugerował, że jeśli ataki hakerów nie ustaną trzeba będzie rozważyć wprowadzenie stanu wyjątkowego. Ale dziś szef BBN-u znacznie złagodził stanowisko. - Do tej pory, przynajmniej w mojej ocenie, nie dostrzegamy żadnego zorganizowanego działania przestępczego na masową skalę. Pojawili się pojedynczy ludzie łamiący prawo - oceniał gość TOK FM.

Ale prof. Koziej podkreślał, że zagrożenie cyberterroryzmem jest realne. - Mieliśmy takie ataki w stosunku do Estonii i Gruzji - przypomniał. I zapewniał, że odpowiednie służby na bieżąco śledzą wydarzenia w sieci i reagują na próby włamań. Jednak szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego nie był w stanie powiedzieć ile prób podejmują hakerzy. Choć przyznał, że regularnie otrzymuje komunikaty na ten temat.Za to gen. Koziej nie ma wątpliwości, że przestępczość internetowa "to najbardziej dynamicznie rozwijająca się dziedzina, jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polski". - A dla krajów takich jak USA i Kanada to od lat jedna z najważniejszych dziedzin. Mają specjalne strategie na ten temat. My jesteśmy w tyle, więc ważne jest żebyśmy starali się ich dogonić. Abyśmy potrafili wprowadzać różne rozwiązania organizacyjne, techniczne, koncepcyjne - powiedział gość Poranka Radia TOK FM.

hasła podane przez Anonymous są fałszywe Zapewnia Centrum Informacyjne Rządu>>

Zobacz także
Komentarze (361)
Dziecinnie proste hasła do strony KPRM: Bo władza nie może odcinać się od ludzi
Zaloguj się
 • fajny.trak

  Oceniono 55 razy 53

  nie moge sie oprzec wrazeniu ze tacy wlasnie ludzie sa najwiekszym zagrozeniem Polski

 • debergerac

  Oceniono 52 razy 50

  Myśle że władza powinna również zostawiać pod wycieraczką klucze do Kancelarii Premiera żeby się nie odcinać od społeczeństwa skomplikowanymi zamkami.

 • pikkollo

  Oceniono 45 razy 43

  Ja pierniczę, chciałbym wierzyć że on nie powiedział tego na poważnie.
  Jeśli tacy ludzie zajmują się Bezpieczeństwem Narodowym , to jest powód aby się bać

 • adela_30

  Oceniono 39 razy 37

  Rządzą nami kretyni......

 • oremus

  Oceniono 34 razy 32

  "Co ciekawe zdaniem prof. Kozieja, "władza nie może się odcinać kodami i szyframi od możliwości rozmowy z opinią społeczną". A takim odcinaniem mogą być skomplikowane zabezpieczenia strony..."

  Brednie....

  Niekompetencja, kompletna.

 • duzymietek

  Oceniono 32 razy 30

  On nie wie o czym mówi. Jak tacy ludzie mają decydować o bezpieczeństwie w Polsce to znaczy, że jesteśmy bezbronni.

 • andaraos

  Oceniono 30 razy 28

  "Uczymy się dopiero życia w cyberprzestrzeni - mówił szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego."

  Dopiero?
  Gdzie więc byłeś do tej pory?
  IPv4 jest już za ciasne, a ten się dopiero uczy.

 • gregoson

  Oceniono 29 razy 27

  Obawiam się, że władza ostatenicznie straciła kontakt z rzeczywistością. Te wypowiedzi jakie słyszę od ponad tygodnia z ust płemieła i jego kolesi to jakaś paranoja. Po rpostu nie chce mi się wierzyć to co słyszę - jeden drugiego przebija głupotami tak jakby mieli zawody w głupocie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje