Ambasada USA dopytuje się, jak głosują posłowie ws. ACTA. "Skandal"

27.01.2012 19:58
Sala posiedzeń Sejmu

Sala posiedzeń Sejmu (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja)

Pracownica ambasady USA w Warszawie dzwoniła do polskiego Sejmu i wypytywała się o dyscyplinę partyjną podczas głosowania nad dezyderatem do premiera ws. ACTA. - To skandaliczne, nie podlegamy administracji prezydenta Obamy - komentują zażenowani politycy.
Sprawę telefonu z amerykańskiej ambasady ujawniła TVN24. Na zamieszczone w serwisie Youtube nagranie zwrócił nam uwagę bloger ARTDOM63.

O co pytała pani z ambasady?

Przedczoraj komisja innowacyjności i nowych technologii przyjęła dezyderat wzywający premiera Donalda Tuska, by wstrzymał się z podpisaniem porozumienia ACTA. Dezyderat przyjęto, ponieważ zabrakło trzech posłów z PO, PSL i SLD.

Dzień po głosowaniu przedstawiciel ambasady USA zadzwonił do polskiego Sejmu z pytaniem, jak głosowali posłowie komisji ws. ACTA.

- Rano, około godziny 11 zadzwoniła pani z ambasady amerykańskiej pytając, jak doszło do tego głosowania. Podliczyła głosy i brakuje jej trochę posłów. Ośmiu było za, trzech przeciwnych, czterech się wstrzymało, no i to nam daje taką sumę, która nie jest cała - opowiadał Mieczysław Golba z Solidarnej Polski. Jak mówił, kobieta dopytywała się, czy było kworum, jeśli obecnych było tylu posłów.

"Jesteśmy partnerami, nie podlegamy pod Kongres"

Dziennikarka TVN24 Brygida Grysiak podkreśla, że politycy wszystkich opcji są zaskoczeni i zażenowani telefonem z ambasady.

- Samo zainteresowanie jak głosowano, to jeszcze można z dużą dobrą wolą przyjąć, że to było w miarę akceptowalne. Ale pytanie, czy były dyscypliny partyjne, to już dla mnie rzecz niezrozumiała i skandaliczna wręcz - mówił poseł Sławomir Neumann z PO. - Powinni trochę ochłonąć Amerykanie, bo takie zachowanie jest ingerencją w wewnętrzne sprawy polskiego parlamentu. Możemy żywić dużą przyjaźń do Stanów Zjednoczonych, ale gdzieś są granice, których nie można przekraczać z dwóch stron. Jesteśmy partnerami, a nie parlamentem podległym pod Kongres, czy pod administrację prezydenta Obamy - dodał.Zobacz także
Komentarze (1130)
Zaloguj się
 • wolnawola41

  Oceniono 1 raz 1

  Światowa recesja to pomysł USA, a klęska UE to obecny priorytet polityki USA!. Hegemonia i walka z każdym, kto JEJ zagraża! Walka toczy się na wszystkich "frontach": politycznej, militarnej i gospodarczej (!). WNIOSEK: USA powoła nową, tzw. "Strefę USA" dla "reszty świata"... Do tej "wziątki" dołoży zasady "Pana w masce"... DLACZEGO?... Proste, bo dług publiczny USA sięga 100% PKB! I dygresja: Jeżeli nie podlegamy (jeszcze) pod Kongres USA i jego administrację, BO to... by była ze stronyUSA "jawna ingerencja w wewnętrzne sprawy POLSKI, to dlaczego "inne państwo" robi to tak chętnie i skutecznie z pełną aprobatą "wybrańców narodu"?... Czyżby "większa przyjaźń"?... A myślenie ma przyszłość!!! Co do ACTA: Nastąpił klasyczny PAT!! Chodzi o referendum w sprawie w/w ACTA! Obie władze "jak ognia" boją się referendum "ludu"... Wszystkie wcześniejsze próby w "tym temacie" - spełzły na płonnych życzeniach (!)... Należy sądzić, że to tylko "życzenie oddolne" - resztę "załatwi" - PRAWO!... M. Boni zapomniał już, żo "robił", gdy był młody" (?!)...

 • jedyny_twardziel

  0

  Kiedyś " Towarzysz Sekretarz "
  Otwierał byle co,
  A teraz Ksiądz, musowo !!!,
  Pokropić musi to.

 • alexxyzrdw

  0

  najpierw Było Mocarstwo z Czerwone z Kremlem i Placem Czerwonym teraz jest mocarstwo z Kapitolem i Białym Domem

 • pintapalec

  Oceniono 5 razy 5

  Pozbyliśmy się okupacji Sowieckiej więc nie pchajmy się pod okupację Watykańsko -Amerykańską.bo to tacy sami złodzieje i oszuści...

 • alex240

  Oceniono 7 razy 7

  Kiedy byliśmy niewolnikami pod okupacją sowiecką uczyliśmy się rosyjskiego i pisaliśmy listy do radzieckich dzieci. Teraz małolaci uczą się angielskiego i wpie...ją w mcdonaldzie, to czyimi jesteśmy niewolnikami?
  Łatwo zgadnąć. Od prawie dwóch lat piszę tu o jankeskich okupantach. Wynik - z miesiąca na miesiąc mam coraz mniej minusów, Polacy zaczynają widzieć, szkoda że tak późno.

 • olias

  Oceniono 4 razy 4

  na stronie pcworld.pl jest informacja że USA NIE będą ratyfikować ACTA. To ma być prawo które pozwoli sięgnąć amerykańskim korporacjom po obywateli obcych państw, ale nie będzie wiązać firm z USA.
  Pozytywne .. podróbki będą, ale tylko USA może je robić.
  adres: www.pcworld.pl/news/379675/USA.nie.bedzie.ratyfikowac.ACTA.html

 • pismaki_klamia

  Oceniono 2 razy 2

  Ambasada USA jest glownie komiwojazerem M0nsant0, ktore niszczy rolnikow:

  www.youtube.com/watch?v=OLzELDt3d2I

 • magdolot

  Oceniono 5 razy 3

  Episkopatowi wyrosła konkurencja w postaci ambasady USA? Niecierpliwie czekam na szczegóły lub ewentualne dementi.
  Zatroskana obywatelka.

 • villk

  Oceniono 1 raz 1

  przypomne moj wpis z 26 stycznia

  Dziś po godzinne 11 , podobno do przewodniczącego sejmowej komisji do spraw innowacyjności i nowych technologii zadzwoniła Ambasada Amerykańska i zapytała go o dyscyplinę partyjna przy głosowaniu nad „Dezyderatem „ ,w który przyjęła ta komisja rekomendacje dla Premiera aby wstrzymał się z podpisywaniem porozumienia ACTA.

  Pytano o dyscyplin partyjną …

  W tym kontekście mam dwa pytania odrobione złośliwe:

  1.Czy wypowiedzi członków Rządu mówiących o tym ,że to zwykła umowa międzynarodowa, polegają na prawdzie?

  2.Czy kwestura w amerykańskiej ambasadzie nie wie komu ma nie wypłacić tantiem za wynalazek zniewalania społeczeństw za pomocą „zwykłych umów międzynarodowych”  Przypomnę Nowiosilców już w Polsce mieliśmy i daliśmy im rade

  villk.blox.pl/html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje