Prof. Czapiński: Swobodny dostęp do internetu dla protestujących jest jak woda

Prof. Janusz Czapiński

Prof. Janusz Czapiński (Fot. Maciej Zienkiewicz / Agencja Gazeta)

- Prawie 100 proc. młodych Polaków korzysta z internetu. Dla 30 proc. internet jest ważniejszy niż real. Oni nie pozwolą sobie odebrać, czy ograniczyć dostępu do tego ich naturalnego środowiska. Protesty mogą się jeszcze bardziej nasilać - mówił w radiu TOK FM prof. Janusz Czapiński z UW.
Według prof. Czapińskiego, protesty przeciw ACTA mają bardzo ważne podłoże i jeśli nie zmieni się polityka rządu będą się jeszcze bardziej nasilać.

- Chodzi o to żeby zablokować coś co grozi niezaspokojeniem najbardziej istotnych potrzeb zwłaszcza młodego pokolenia Polaków - mówi profesor. - To już nie jest manifestacja przy pałacu prezydenckim, gdy stał krzyż. (...) Teraz nie chodzi o symbole, jak w przypadku krzyża, ale o "wodę". Swobodny dostęp do internetu, do wielu wytworów kultury w internecie jest dla tych młodych ludzi, jak woda - twierdzi profesor Czapiński.

Odczuliby dramatyczny głód

Jego zdaniem młodzi odczuliby brak swobody w internecie, jak głód. Zwłaszcza jeśli chodzi o Polskę, gdzie dochody młodych ludzi są zbyt niskie i ich po prostu nie stać na kupowanie płyt CD z muzyką, czy filmów.

- Bez możliwości ściągania tego z internetu odczuwaliby dramatyczny głód - twierdzi prof. Czapiński. - Muszą ten głód jakoś zaspokoić i tego się boją. Ten głód muszą jakoś zaspokoić. Wobec takiej perspektywy protestują. Szczerze mówiąc, ich rozumiem, bo Polska nie należy do bogatych krajów i taka moralność związana z ochroną praw autorskich jest średnia. Oni się do tego przyzwyczaili. W takiej kulturze zostali wychowani i w tej chwili nie widzą innego sposobu, żeby się wedrzeć do tego świata wysokiej, czy niskiej kultury - tłumaczy Czapiński.

Będą jeszcze większe protesty

Jego zdaniem młodzi ludzie do końca bronić niezależności i wolności w internecie. To dopiero początek. Jeśli ACTA zostaną ratyfikowane, to te protesty będą się nasilać. Wg Jastruna, dodatkowo nierozważne wypowiedzi polityków na temat ACTA mogą powodować jeszcze większe protesty.

Zobacz także
 • Co nam zostanie po ACTA? Protesty mogą stworzyć nową siłę polityczną [KOMENTARZE]
 • Protest przeciw ACTA pod Pałacem Prezydenckim Protest przeciw ACTA. Tłum przeszedł ulicami miasta
Komentarze (32)
Prof. Czapiński: Swobodny dostęp do internetu dla protestujących jest jak woda
Zaloguj się
 • kerkopithekion

  Oceniono 16 razy 16

  mam 58 lat
  od 20 lat jestem na necie
  nie mam konta na fb, nie czatuję, blogowanie znudziło mi się tak z osiem lat temu
  bywam na różnych forach kiedy coś się dzieje ciekawego
  gram sobie w jedną grę online
  nie kradnę niczego bo na niczym mi aż tak nie zależy

  i przy tym wszystkim nie wyobrażam sobie życia bez netu
  bez dostępu do informacji
  bez dostępu do wiedzy
  bez dostępu do stron które zawierają informacje potrzebne w mojej pracy

  naprawdę nie tylko młodzi nie potrafią już przetrwać bez swobodnego dostępu do netu

 • maquis.drake

  Oceniono 12 razy 12

  To nie o to chodzi, że nas nie stać. Większość z nas spokojnie mogłaby sobie pozwolić na opłacenie dostępu do usługi pozwalającej na oglądanie np. seriali w sieci (Netflix). Ludzie to tylko 8 dolarów... Problemem jest fakt, że obecna polityka korporacji polega na blokowaniu contentu poza terytorium Stanów Zjednoczonych, co de facto nie pozostawia pozostałym żadnego wyboru. Jednocześnie pozostaje presja wynikająca choćby z tego, że o dobrych serialach w sieci robi się błyskawicznie głośno. Myślicie, że mi zależy na ściąganiu z jakichś dziwnych miejsc nowych odcinków ciekawego serialu? Ludzie, ja zwyczajnie nie mam innego wyjścia. W Polsce jest niemal pewne, że serial nie będzie emitowany, a nawet jeśli to będzie to miało miejsce po roku lub dwóch i najpewniej tylko jeden sezon, bo więcej stacja nie kupi (przykład? Battlestar Galactica w TVP). Do tego tłumaczenie będzie fatalne i nałożone w taki sposób, że kompletnie wyciszy dźwięk tła i podkład muzyczny. Więc nie p... mi tutaj o kosztach zakupu, tylko taki zakup umożliwiajcie.

 • computerro

  Oceniono 7 razy 7

  Skoro zebraliśmy się tutaj aby zaprotestować przeciwko ACTA to przy okazji zachęćmy rząd do podpisania:
  Europejskiej Karty Praw Człowieka
  i
  Europejskiej Karty Praw Pracowniczych.

  Ludzie, to dlatego Polak pracuje jak niewolnik i żyje w nędzy!

 • wizjinerka

  Oceniono 10 razy 6

  Zgadzam się z panem prof.Czapińskim. Widzę to podobnie. Rząd będzie miał teraz duży orzech do zgryzienia. Politycy popełnili jeszcze jeden błąd - prowadząc wzajemne rozgrywki - w dużej mierze przyczynili się do upadku kultury w sieci.

 • villk

  Oceniono 7 razy 5

  Wyobraż sobie....

  że leżysz pod respiratorem .....

  a ktoś dokreca kurek z tlenem ... mówiac ci ze on wie lepiej ile tlenu potrzbujesz...

  to nie internet jest jak powietrze ...

  TO WOLNOŚĆ...

 • talbor73

  Oceniono 7 razy 5

  internet to wolność, gdy go nie było manipulowano ludźmi poprzez media jak tv, radio, prasa. Nagle okazało się, że każdy może wyrazić swoją opinię, którą czyta setki innych osób, może dyskutować, spierać się, przekonywać do swoich poglądów bez pośrednictwa tzw. układu medialno-politycznego. Ba, może głośno oskarżać. I jeszcze jedna ważna rzecz. Dzięki internetowi łatwo szybko zmobilizować ludzi do protestu. A to wywołuje paniczny strach w oczach polityków. Nic dziwnego, że chcą to zdusić. I to poprzez działanie na skalę światową. Politycy wszystkich krajów łączcie się!

 • sie-nna

  Oceniono 3 razy 3

  Zgadzam sie i potepiam ignoracje rzadu. Rzad reprezentuje nas i pracuje dla nas (za ta im placimy), a nie przeciwko. Odczuwam to tak, ze rzad dziala przeciwko narodowi. Mlodzi ludzie to przyszlosc narodu i ich opinia jest wazna. Zreszta nie tylko mlodzi, wszyscy korzystaja z internetu. Internet to jedyna domena gdzie demokracja jest mozliwa, i o to walczymy. Nie damy sobie odebrac wolnego internetu!

 • uszuszusz

  Oceniono 3 razy 3

  W głowie każdego z tych młodych ludzi jest wizja szarego życia, bez filmów, gier, książek, muzyki, bez dzielenia się i komentowania tego, co w dziedzinie kultury powstaje na całym świecie. Utrata tego świata prawdopodobnie wydaje się dla nich nie do przeżycia. To już jest ich świat, to oni go pierwsi opanowali i skolonizowali, w czasie gdy ich rodzice oglądali TV. Teraz ktoś im mówi, że nie są właścicielem tego świata, ktoś chce zmieniać ich świat nie pytając ich o zdanie.
  uszusz.blogspot.com/

 • swistak336

  Oceniono 2 razy 2

  ACTA chroni jedną stronę - autorów. O pardon. 2/23 strony: autorów z USA i Japonii.

  Nawet Hołdys figę będzie z ACTA miał, choć jej broni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje