Szwedzki europoseł: min. Boni kłamie w sprawie ACTA

26.01.2012 10:09
"Minister Boni otwarcie okłamuje polskich obywateli, żeby doprowadzić do podpisania kontrowersyjnego porozumienia ACTA" - napisał na swoim blogu szwedzki europarlamentarzysta Christian Engstroem, jeszcze przed podpisaniem przez Polskę ACTA. Engstroem przekonywał, że wbrew słowom polskiego ministra cyfryzacji do ACTA nie można dołączyć żadnej dodatkowej klauzuli przy ratyfikacji.
W nocy Polska podpisała umowę ACTA w Japonii. A jeszcze wczoraj szwedzki europoseł Christian Engstroem ostro skrytykował wtorkową wypowiedz ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego, który na antenie radia RMF FM powiedział, "że jest już za późno, żeby nie podpisywać umowy ACTA" i "że wszystkie kraje europejskie już ją podpisały". - To kłamstwo. Żaden z 27 krajów członkowskich nie podpisał jeszcze ACTA. Polska ma być pierwszym krajem, który podpisze umowę 26 stycznia - napisał wczoraj na swoim blogu europoseł.

"Do ACTA nie da rady dołączyć żadnej klauzuli"

W tym samym wywiadzie minister Boni mówił również, że " powinniśmy dobudować do ACTA klauzulę, która będzie pokazywała, jak my interpretujemy te punkty, które należą do polskiej kompetencji " - To też kłamstwo - pisze Engstroem. "Nie ma żadnej możliwości dołączania dodatkowej klauzuli do ACTA. Negocjacje już się dawno zakończyły i teraz zarówno Unia Europejska jak i poszczególne kraje mogą jedynie przyjąć umowę, albo ją odrzucić" - czytamy na blogu europosła. Dodaje, że minister Boni na pewno ma tego świadomość.

Większość krajów Unii podpisała ACTA

W nocy Polska podpisała umowę ACTA. W imieniu naszego kraju zrobiła to ambasador Polski w Japonii Jadwiga Rodowicz. - Umowę w imieniu Unii Europejskiej podpisali również ambasador delegacji UE, ambasador Danii, jako kraju sprawującego obecnie prezydencję, a potem ambasadorowie pozostałych krajów członkowskich z wyjątkiem Cypru, Estonii, Słowacji, Niemiec i Holandii - poinformował radca prasowy ambasady RP w Tokio Radosław Tyszkiewicz.

ACTA (Anti-counterfeiting trade agreement) to układ między Australią, Kanadą, Japonią, Koreą Południową, Meksykiem, Maroko, Nową Zelandią, Singapurem, Szwajcarią i USA, do którego właśnie dołączają kraje UE. Jest to umowa handlowa zobowiązująca jej sygnatariuszy do walki z łamaniem prawa własności intelektualnej oraz handlem podrabianymi towarami. Zdaniem obrońców swobód w internecie może prowadzić to do blokowania różnych treści i cenzury w imię walki z piractwem, stąd wiele sprzeciwów i protestów w Polsce ze strony internautów.

Protesty w całym kraju

Wczoraj w wielu miastach Polskiodbyły się manifestacje przeciwko podpisaniu umowy. W Kielcach pikietę zorganizowano przed urzędem wojewódzkim. Po kilku minutach protest zamienił się w chuligańską rozróbę, podczas której niszczono znaki drogowe i samochody. Uszkodzono między innymi wóz satelitarny Polskiego Radia Kielce. Kieleccy organizatorzy protestu twierdzą, że nie mają nic wspólnego z chuligańskimi zamieszkami, do których doszło po manifestacji. Świętokrzyscy internauci mówią, że ich demonstracja zakończyła się zanim doszło do zamieszek. Policja poinformowała, że zatrzymano 15 osób. W innych miastach obyło się bez ekscesów.

Alert24 jest dla Was. Informujcie nas o tym, co dla Was ważne! Przez formularz na stronie lub smsem/mmsem pod nr 605-24-24-24

Zobacz także
Komentarze (338)
Zaloguj się
 • ardor

  Oceniono 1 raz 1

  Source: ACTA : une mascarade à laquelle je ne participerai pas - Kader Arif blog
  www.kader-arif.fr/actualites.php?actualite_id=147

  Kader Arif, rapporteur for ACTA in the European Parliament quit his role as rapporteur saying:

  ”I want to denounce in the strongest possible manner the entire process that led to the signature of this agreement: no inclusion of civil society organisations, a lack of transparency from the start of the negotiations, repeated postponing of the signature of the text without an explanation being ever given, exclusion of the EU Parliament's demands that were expressed on several occasions in our assembly.”

  “As rapporteur of this text, I have faced never-before-seen manoeuvres from the right wing of this Parliament to impose a rushed calendar before public opinion could be alerted, thus depriving the Parliament of its right to expression and of the tools at its disposal to convey citizens' legitimate demands.”

  “Everyone knows the ACTA agreement is problematic, whether it is its impact on civil liberties, the way it makes Internet access providers liable, its consequences on generic drugs manufacturing, or how little protection it gives to our geographical indications.”

  “This agreement might have major consequences on citizens' lives, and still, everything is being done to prevent the European Parliament from having its say in this matter. That is why today, as I release this report for which I was in charge, I want to send a strong signal and alert the public opinion about this unacceptable situation. I will not take part in this masquerade.”

 • ardor

  Oceniono 2 razy 2

  www.laquadrature.net/wiki/ACTA_rapporteur_denounces_ACTA_mascarade

  ”I want to denounce in the strongest possible manner the entire
  process that led to the signature of this agreement: no inclusion of
  civil society organisations, a lack of transparency from the start of
  the negotiations, repeated postponing of the signature of the text
  without an explanation being ever given, exclusion of the EU
  Parliament's demands that were expressed on several occasions in our
  assembly.”

  “As rapporteur of this text, I have faced never-before-seen
  manoeuvres from the right wing of this Parliament to impose a rushed
  calendar before public opinion could be alerted, thus depriving the
  Parliament of its right to expression and of the tools at its
  disposal to convey citizens' legitimate demands.”

  “Everyone knows the ACTA agreement is problematic, whether it is its
  impact on civil liberties, the way it makes Internet access providers
  liable, its consequences on generic drugs manufacturing, or how
  little protection it gives to our geographical indications.”

  “This agreement might have major consequences on citizens' lives, and
  still, everything is being done to prevent the European Parliament
  from having its say in this matter. That is why today, as I release
  this report for which I was in charge, I want to send a strong signal
  and alert the public opinion about this unacceptable situation. I
  will not take part in this mascarade.”

 • biednaemerytka

  Oceniono 4 razy -4

  Szwedzki europarlamentarzysta niech się zajmie swoim krajem . Niech nie rozrabia w stronę polskiego Rządu.

  "ardor" całuj ty się w ....Wystarczy już tych śmieci w internecie.
  Dostali Polacy wolność i nie wiedzą co z tą wolnością zrobić i gdzie jest granica złośliwości.

 • ardor

  Oceniono 3 razy 1

  Bogdan Zdrojewski: minister@mkidn.gov.pl
  Szanowny Panie,
  niniejszym ostro protestuje przeciwko podpisaniu przez Polsce umowy ACTA. Umowa ACTA została wynegocjowana w sposób oszukańczy za plecami społeczeństwa, w tajemnicy przed opinia publiczna z pominięciem organizacji społecznych. Polskie społeczeństwo jest przez polski rząd permanentnie okłamywane. Umowa ACTA jest czynnikiem masowo i drastycznie ingerującym w swobodne wyrażanie opinii, oraz wolność informacji. Wzywam Pana do publicznego odseparowania polskiej kultury od tej farsy.

 • ardor

  Oceniono 4 razy 2

  Minister Bogdan Zdrojewski:
  minister@mkidn.gov.pl

  Szanowny Panie,
  niniejszym ostro protestuje przeciwko podpisaniu przez Polsce umowy ACTA. Umowa ACTA została wynegocjowana w sposób oszukańczy za plecami społeczeństwa, w tajemnicy przed opinia publiczna z pominięciem organizacji społecznych. Polskie społeczeństwo jest przez polski rząd permanentnie okłamywane. Umowa ACTA jest czynnikiem masowo i drastycznie ingerującym w swobodne wyrażanie opinii, oraz wolność informacji. Wzywam Pana do publicznego odseparowania polskiej kultury od tej farsy.

 • ardor

  Oceniono 2 razy 0

  Sprawozdawca komisji Komitetu Parlamentu Europejskiego, Kader Arif, z ostrym protestem zrezygnował ze stanowiska: "nie będę bral udziału w tej maskaradzie":

  www.numerama.com/magazine/21424-acta-demissionnaire-kader-arif-denonce-une-mascarade.html

 • bluice

  Oceniono 3 razy 3

  Jakoś nikt nie pisze że tego traktatu nie podpisały Niemcy I Holandia oraz Słowacja, Estonia i chyba Cypr,
  Więc jednak się dało nie podpisać !
  Tylko że ten rząd a szczególnie pan Zdrojewski bierze ludzi za idiotów!

 • 123jna

  Oceniono 5 razy -5

  Nie wiem o co temu Engströmowi chodzi ale Szwecja oczywiscie ACTA podpisze albo juz to uczynila. Tu nie ma zadnych demonstracji a ten posel jest mi calkowicie nieznany, pewnie jakis neo- jak Kurski i spolka.

 • marekwalbrzych

  Oceniono 3 razy -3

  Mądrośc styropianowców,nie wiedzą o czym mówią

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje