Nowe uprawnienia NIK: wgląd w wyznanie, zapis DNA... "To przerażające"

25.01.2012 17:02
Jacek Jezierski, prezes NIK

Jacek Jezierski, prezes NIK (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

Kontrolerzy NIK będą mogli zbierać informacje nt. preferencji seksualnych, poglądów politycznych, wyznania, a nawet informacji genetycznej - podaje "Polityka". - To rzecz przerażająca - komentuje była szefowa GIODO dr Ewa Kulesza
Projekt nowelizacji ustawy o NIK nie wzbudził sprzeciwu posłów. Został przyjęta przez Sejm i wejdzie w życie w czerwcu. Jednak jak okazuje się, kontrolerzy NIK uzyskali dzięki ustawie ogromne uprawnienia. Będą mogli zbierać i gromadzić informacje ze wszystkich sfer życia obywateli m.in. na temat pochodzenia rasowego, preferencji seksualnych, poglądów politycznych, wyznania, a nawet informację genetyczną, nałogów oraz stanu zdrowia

Chodzi o dość enigmatyczny art. 29 pkt. 2, odsyłający do innego artykułu ustawy o ochronie danych osobowych, który wylicza dane szczególnie wrażliwe.

Jak pisze "Polityka" podczas obrad nad projektem kontrowersje budziły zapisy wprowadzające audyt zewnętrzny NIK, ale o rozszerzeniu uprawnień kontrolnych Izby nikt właściwie się nie zająknął, łącznie z ekspertami Biura Analiz Sejmowych.

Jedną z niewielu osób ostrzegających przez zmianami był były Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych Michał Serzycki. Krytykuje je również poprzedniczka Serzyckiego na stanowisku dr Ewa Kulesza.

- Dla mnie to rzecz przerażająca. Takich uprawnień nie posiadają nawet funkcjonariusze służb specjalnych - oni, chcąc uzyskać dostęp do danych wrażliwych, muszą przedstawić szczegółowe upoważnienie od przełożonego. W ustawie o NIK takiego zastrzeżenia zabrakło - mówi "Polityce" dr Kulesza.

Tygodnik pisze, że NIK częściowo zgadza się z tą argumentacją. Z wypowiedzi przedstawicieli izby można wysnuć wniosek, że posłowie, przyjmując taki zapis art. 29, poszli mocno na skróty. Nie określili bowiem konkretnie danych, do których dostęp jest NIK niezbędny.

Rzecznik NIK Paweł Biedziak zapewnia jednak, że jego instytucja nigdy nie przeprowadzała ani nie zamierza przeprowadzać kontroli, które wymagałyby dostępu do zapisu DNA, preferencji seksualnych czy poglądów politycznych.

Cały artykuł na stronach internetowych ''Polityki''.

Zobacz także
 • Szczątki samolotu Tu-154M, który rozbił się w Smoleńsku NIK: Loty do Smoleńska w 2010 r. nie powinny się odbyć
 • Jacek Jezierski, prezes NIK NIK wkracza w naszą prywatność. ?Będą mogli mieć WSZYSTKIE dane''
Komentarze (354)
Nowe uprawnienia NIK: wgląd w wyznanie, zapis DNA... "To przerażające"
Zaloguj się
 • freejazzy

  Oceniono 42 razy 40

  W artykule brakuje informacji o: tytule ustawy, dacie głosowania, kto jak głosował (stan na 00:14)
  Bądźcie bardziej dociekliwi od leniwych dziennikarzyn: orka.sejm.gov.pl/proc6.nsf/opisy/1349.htm Tutaj można sprawdzić wszystko.
  Stenogram z debaty sejmowej: orka2.sejm.gov.pl/StenoInter6.nsf/0/062aabac35175fc6c125763b007ad309/$FILE/50_b_ksiazka.pdf od str.176

 • lahdaan

  Oceniono 59 razy 59

  To tylko świadczy o tym, że jak słabą mamy klasę polityczną. PARTACZE i AMATORSZCZYZNA - jak to wczoraj powiedziała prof. Łętowska. Uciekają się do metod kontroli, gdyż nie potrafią w inny sposób rządzić państwem. To ich przerasta i przeraża.

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 58 razy 56

  A tak bardzo zapewniali nas w 1989 r. demokraci z Solidarności,że nowe państwo nie będzie represyjne dla swojego społeczeństwa.Dzisiaj słychać tylko rechot historii.

 • krytyk54

  Oceniono 45 razy 41

  Proponuję pilnie zabrać się za czytanie "Roku 1984" Orwella, aby sprawdzić, jak bardzo fikcja literacka inspiruje rządzących do stworzenia rodakom piekła na ziemi. Za moment reszta specsłużb sięgnie, o ile jeszcze tego po cichu nie zrobiła, po podobne uprawnienia. Chwila, a znajdziemy się w kleszczach północnej Korei.Tak oto obywatelska z nazwy platforma zamienia kraj w państwo zamordystyczne.

 • watako23

  Oceniono 38 razy 38

  TA partia miłości wprowadziła działa cały czas
  1) ustawa zbierająca dane wrażliwe o obywatelach już od czasu szkoły
  2) Ustawa pozwalająca de facto uznać każdą informację państwową czy samorządową za tajną.
  3) dwie próby kontroli internetu
  4) faszystowska ustawa pozwalająca zabierać dzieci bez sądu przez urzędników.
  5) teraz parcie do podpisania ACTA

  No a teraz podwyżki tylko dla policji i wojska.
  Oj będzie się działo.

 • maquis.drake

  Oceniono 37 razy 35

  Przecież to sprzeczne z Konstytucją.
  Ech... jestem w szoku, że za rządów PO, Polska zaczyna przypominać mi PRL.

 • dia-5

  Oceniono 33 razy 33

  Ja mam tylko jedno pytanie:
  KIEDY SPOŁECZEŃSTWO BĘDZIE NALEŻYCIE I ODPOWIEDNIO WCZEŚNIE INFORMOWANE O WSZYSTKICH ZMIANACH, KTÓRE GO BEZPOŚREDNIO DOTYCZĄ??

 • jan.urbaniak1

  Oceniono 35 razy 31

  Żyjemy w państwie policyjnym. O tym marzyli i tego chcieli solidaruchy.

 • ringo63

  Oceniono 31 razy 29

  o kurczę,teraz dowiedzą się o moich preferencjach seksualnych,że pierd..ę PO.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje