Z kim rząd konsultował ACTA? Z reprezentantami twórców

24.01.2012 23:48
Uchwała Rady Ministrów z 25 listopada 2011 roku, w którym Rada Ministrów wyraża zgodę na podpisanie ACTA

Uchwała Rady Ministrów z 25 listopada 2011 roku, w którym Rada Ministrów wyraża zgodę na podpisanie ACTA (Fot. mac.gov.pl)

W odpowiedzi na zarzuty, że polski rząd nie przeprowadził społecznych konsultacji w sprawie ACTA Ministerstwo Kultury ujawniło, do jakich organizacji przesłało projekt dokumentu. Okazuje się, że większość z nich reprezentuje twórców.


Od kilku dni internauci i przedstawiciele organizacji pozarządowych zarzucają rządowi, że nie przeprowadził społecznych konsultacji. Wczoraj minister kultury Bogdan Zdrojewski odniósł się do zarzutów, mówiąc, że "rząd podjął decyzję nie tylko o ujawnieniu tego dokumentu, ale przesłaniu go podmiotom do konsultacji społecznych dotyczących całości spraw wynikających z tych przepisów". Dokument miał przesłać 30 organizacjom 11 maja 2010 roku.

- Jeżeli wysłanie informacji do kilku zaprzyjaźnionych organizacji jest zdaniem ministra Zdrojewskiego konsultacjami społecznymi, to najwyraźniej mamy trochę inne zdanie temat tego, co to są konsultacje społeczne - ripostował Jarosław Lipszyc z Fundacji Nowoczesna Polska. Według niego, konsultacja społeczna, "to nie jest proces, w wyniku którego od instytucji uzyskuje się potwierdzenie własnych poglądów". - Konsultacja społeczna, to publikacja dokumentu i poddanie go osądowi wszystkich potencjalnie zainteresowanych instytucji i osób, po to, by wysłuchać ich zdania i opinii, a następnie wyciągnąć z tych opinii wnioski. Tego procesu nie było - dodaje.

Dziś po południu rzecznik ministra kultury Maciej Babczyński przysłał PAP dokument z 11 maja 2010 roku, w którym Bogdan Zdrojewski zwraca się z prośbą do 27 organizacji i instytucji o uwagi i komentarze ws. ACTA.

Lista organizacji poproszonych o komentarz

W piśmie przewodnim minister pisze, że "do tej pory negocjacje miały charakter niejawny", ale w wyniku ustaleń dokonanych podczas ostatniej rundy negocjacyjnej (Wellington, 12-16 kwietnia br.), 21 kwietnia 2010 r. na stronie internetowej Komisji Europejskiej został opublikowany aktualny tekst negocjowanego porozumienia.

Rzecznik wymienił instytucje, do których skierowano prośbę o uwagi ws. ACTA.

Oto ich lista: 1. Business Software Alliance, Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak; 2. Federacja Stowarzyszeń Naukowo Technicznych NOT; 3. Fundacja Ochrony Twórczości Audiowizualnej; 4. Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych; 5. Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji; 6. Polska Izba Komunikacji Elektronicznej; 7. Polskie Stowarzyszenie Wytwórców Produktów Markowych ProMarka; 8. Stowarzyszenie Aktorów Filmowych i Telewizyjnych SAFT; 9. Stowarzyszenie Architektów Polskich; 10.Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP; 11. Stowarzyszenie Autorów i Wydawców "Polska Książka"; 12. Stowarzyszenie Autorów ZAiKS; 13. Stowarzyszenie Dystrybutorów Programów Telewizyjnych "SYGNAŁ"; 14. Stowarzyszenie Filmowców Polskich; 15. Stowarzyszenie Ochrony Własności Przemysłowej; 16. Stowarzyszenie Polski Rynek Oprogramowania PRO; 17. Stowarzyszenie Twórców Ludowych; 18. Stowarzyszenie Wydawców REPROPOL; 19. Stowarzyszenie Zbiorowego Zarządzania Prawami Autorskimi Twórców Dzieł Naukowych i Technicznych KOPIPOL; 20. Telewizja POLSAT S.A.; 21. Telewizja Polska S.A.; 22. TVN S.A.; 23. Związek Artystów Scen Polskich ZASP; 24. Związek Artystów Wykonawców STOART; 25. Związek Polskich Artystów Fotografików; 26. Związek Polskich Artystów Plastyków; 27. Związek Producentów Audio Video ZPAV

"Nie nazywajmy tego konsultacjami społecznymi"

Listę skomentował na swoim blogu dziennikarz "Gazety Wyborczej" Tomasz Grynkiewicz. - To jest lista, o której resort pisze: "konsultacje społeczne". Szanowny Panie Ministrze, pracuję w korporacji, której nieobojętne są prawa autorskie i ich przestrzeganie. Ja sam nie identyfikuję się z wieloma formami protestu oraz twierdzeniami wygłaszanymi przez przeciwników ACTA. Ale bądźmy uczciwi. Nie nazywajmy konsultacji z beneficjentami harmonizacji i ujednolicania przepisów o prawie własności intelektualnej, konsultacjami społecznymi - napisał.

Zobacz także
Komentarze (414)
Zaloguj się
 • panbies

  Oceniono 4 razy -4

  Powinni z każdym internautą indywidualnie porozmawiać a każdy internauta ma swoje zdanie...
  Ale jednoczy ich wszystkich jedno: ściąganie za darmochę jest legalne!!!
  Jak "zamkną" internet to co niektórzy będą chodzić do księgarni "pożyczać" książki i filmy:D

 • jad120262

  Oceniono 7 razy -5

  Dlaczego nie konsultowano ACTA ze złodziajami handlującymi pirackimi kopiami?

 • von_seydlitz

  Oceniono 4 razy 2

  TFU-rcy......

  Nadchodzi doba powszechnej komercjalizacji - ale to nie przyniesie pożytku ludzkości.....

 • czarnyhs

  Oceniono 6 razy 2

  Jak to z kim konsultował???? Z sobą, bo sam jest twórcą tego kabaretu... .

 • wodzu609

  Oceniono 5 razy 1

  dlaczego nikt tego nie mowil przed wyborami!!!!!
  obludne zaklamane zachlanne i do tego rude................

 • kapitansiuwax

  Oceniono 5 razy 1

  Mówiąc że pytali ludzi i podając jako przykład organizacje, to tak jakby chcieli znowu stanu wojennego a pytali samych żołnierzy o opinie

 • kapitansiuwax

  0

  Niech pytają artystów a nie instytucje anty pirackie

 • maoz2

  Oceniono 1 raz 1

  Czy Telewizja Polska SA, Polsat i TVN zainteresowali się sprawą która od kilku dni jest tematem numer jeden PRZED protestem internautów?

 • agami19

  Oceniono 8 razy 6

  cytat : "Dzisiaj dostaliśmy kolejny dowód nikczemnego zachowania "polskiego" rządu ignorującego wolę obywateli !

  Ten rząd nie reprezentuje ani mnie, ani Ciebie drogi internauto, nie reprezentuje on ani Polski ani żadnego z Polaków.

  Ten rząd siedzi w kieszeni amerykańskich koncernów, tak samo jak większość rządów w niby -"demokracjach" zachodnich. Za kasę i obietnicę stanowisk po zakończeniu kadencji, "demokratyczni" politykierzy zrobią dobrze każdemu korporacyjnemu lobbyście.

  Ten rząd jest marionetką wykonującą precyzyjnie instrukcje tworzone przez lobbystów światowej finansjery !

  Ten rząd ma za nic wolę zwykłych obywateli takich jak Ty czy ja !

  Tusk wie, że nie wygra już w żadnych wyborach, więc rozpaczliwie szuka dla siebie jakiejś ciepłej posadki, która zapewni mu wysokie dochody kiedy skończy się jego kadencja. Teraz może być pewny, że dostanie taką posadkę w jakiejś radzie nadzorczej któregoś z koncernów medialnych albo w Brukseli.

  Ten człowiek przehandlował z amerykańskimi lobbystami Ciebie i mnie...

  Ten człowiek utracił właśnie mandat na sprawowanie władzy w naszym kraju !

  Wstydzę się, że kiedyś na niego głosowałem !"

  Troc (onet)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje