Tusk: Dałem upoważnienia ambasador, by podpisała ACTA

24.01.2012 15:43
Premier Donald Tusk i minister cyfryzacji Michał Boni

Premier Donald Tusk i minister cyfryzacji Michał Boni (Fot. Wojciech Olkuśnik/AG)

- Podpisałem upoważnienia dla ambasador w Tokio, aby podpisała ACTA - mówił na konferencji prasowej Donald Tusk. Zapewnił, że rząd będzie się starał zapewnić jak największą wolność w sieci: "Dopiero wtedy, gdy uzyskamy pewność, że polskie prawodawstwo zagwarantuje wolność w internecie, skierujemy wniosek o ratyfikację ACTA do Sejmu".
- Chcę sprostować kilka fałszywych wyobrażeń, mitów i kłamstw dot. ACTA - takimi słowami konferencję prasową rozpoczął Donald Tusk. Zapewnił następnie, że prace nad umową były prowadzone w sposób jawny. - We wrześniu skierowano projekt do konsultacji międzyresortowych. Wcześniej były otwarte konsultacje, w których uczestniczyło kilkadziesiąt organizacji zajmujących się prawami autorskimi - mówił.

Premier ogłosił, że Polska podpisze ACTA. - Podpisałem upoważnienia dla ambasador w Tokio, aby podpisała ACTA, ale czeka nas jeszcze długi proces ratyfikacji - zapowiedział premier. Umowa wymaga jeszcze ratyfikacji przez parlament i prezydenta.

"Naszą intencją jest wolność w internecie"

- Tylko przepisy krajowe będą decydowały o sposobie postępowania wobec zjawisk negatywnych w interencie w zakresie praw autorskich. Naszą intencją jest ochrona wolności w internecie. Intencją tego rządu nie jest ograniczanie wolności w sieci - zapewniał Tusk.

Służyć temu ma być proponowany porządek przyjmowania ACTA. - Chcielibyśmy, by polska skutecznie chroniła prawa autorskie i by była w Europie krajem możliwie liberalnym, jeśli chodzi o wolności w internecie. Temu będą służyły nasze prace. Dopiero wtedy, gdy uzyskamy pewność, że polskie prawodawstwo zagwarantuje wolność w internecie, skierujemy wniosek o ratyfikację ACTA do Sejmu - mówił premier.

- Będziemy chcieli wspólnie ze środowiskami internautów przygotować przepisy, które dadzą pełną gwarancję wolności w internecie, co nie znaczy - gwarancję bezkarności dla tych, którzy brutalnie nadużywają tej wolności - oświadczył premier. Tusk podkreślił, że obecnie na całym świecie toczą się dyskusje o tym, jak chronić wolność nie chroniąc tych, którzy zbijają majątek na nieuczciwym obrocie cudzą własnością.

Tusk: Nie ustąpimy

- Nie ustąpimy w żadnym wypadku wobec szantażu - oświadczył premier, odnosząc się do ataków na niektóre strony internetowe administracji państwowej. Szef rządu zapewnił, że jak na razie nie możemy mówić o zagrożeniach dla funkcjonowania państwa. - Nie wyobrażam sobie, aby polski rząd, polski parlament, polski premier ustępował przed kimś, kto mówi: "nie podpisuj, bo inaczej opublikujemy kompromitujące dane o twoich urzędnikach". Tego typu metody uważam za niedopuszczalne - powiedział Tusk.

Poinformował, że sprawdzane są zabezpieczenia stron, które zostały lub mogą zostać zaatakowane. Dodał, że jak na razie nie możemy powiedzieć o zagrożeniu dla funkcjonowania państwa ze względu na ataki na strony internetowe. Według niego są one raczej dokuczliwe i skuteczne propagandowo. - Nie ma żadnego powodu, żeby wzniecać alarm - uspokajał premier.

Tylko Polska zgłaszała wątpliwości

- Żadne z państw UE na żadnym etapie prac nad ACTA nie zgłosiło żadnych wątpliwości. Polska zgłaszała wątpliwości np. w związku ze zbyt jednoznaczną penalizacją niektórych działań w internecie i one zostały uwzględnione - powiedział Tusk na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Jak podkreślił wszystkie proponowane przez nasz kraj poprawki miały na celu dobro internautów.

- Ten kształt ACTA został zaakceptowany przez państwa, czy się to komuś podoba, czy nie, które są jakby rdzeniem i kręgosłupem wolności obywatelskich na całym świecie tj. UE, Stany Zjednoczone, Australia, Nowa Zelandia, Kanada, Korea Południowa i Meksyk. Nie można mieć cienia wątpliwości, że jak się mówi o wolności i prawach, to jest to najlepsze towarzystwo na świecie, w jakim można występować - powiedział Tusk.

Szef rządu zaznaczył, że Polska długo walczyła, aby zniknąć z niesławnej listy państw, gdzie nagminnie łamie się prawa autorskie i nie chroni własności intelektualnej. - Zostaliśmy z tej listy skreśleni i nie dopuszczę do tego, aby znowu Polska znalazła się w grupie innych państw, gdzie łamie się nagminnie prawa autorskie - zapewnił Tusk.

Zobacz także
Komentarze (1469)
Zaloguj się
 • framberg

  Oceniono 1 raz 1

  cyt.<Dałem upoważnienia ambasador, by podpisała ACTA>

  co można przetłumaczyć:

  Dałem dupy amerykanom za (tu się okaże po zakończeniu kadencji; sądzę, że za posadkę w UE)

 • andaraos

  Oceniono 2 razy 2

  Tusk - jako czopek Obamy - nie może postąpić inaczej.
  Jak inaczej wytłumaczyć tę wiadomość:

  wiadomosci.wp.pl/title,Szwedzki-europosel-polski-rzad-klamie-w-sprawie-ACTA,wid,14198851,wiadomosc.html?ticaid=1dce4

 • polishfiction

  Oceniono 1 raz 1

  Tak, te żadne z tych państw nie zgłaszały sprzeciwu wprowadzenia ACTA, bo ICH ZWYCZAJNIE STAĆ NA KUPNO ORYGINALNYCH OPROGRAMOWAŃ, nie to co u nas, w Polsce. Nie mamy nawet na paliwo, a oryginały mamy kupować?! Okrada się nas ze wszystkiego.

 • villk

  0

  czy telewizje maja szlaban na informacje ze nie pokazuja komisji w sprawie ACTA własnie trwa tylko TOK FM transmituje

 • damndude

  Oceniono 1 raz 1

  ZDRAJCA! ZDRADA STANU!

 • ekaunt

  Oceniono 2 razy 0

  Przestraszyły się śmiecie tego co się stało w Egipcie, Syrii, Libii. Boją się teraz, że i tutaj początkiem ich końca będzie obywatelskie zbieranie się przez FB, NK, maile, własne strony www i chcą to ukrócić. Słuszny strach Panie Premierze, oj słuszny.
  A maski Guy Fawkesa to aluzja nie do Spisku Prochowego, ale do V jak Vendetta - i skończycie jak tamten reżim.

 • m.malone

  Oceniono 2 razy 0

  myślę, że te jaja wkrótce będą śmierdziały

 • krzysztof.10

  Oceniono 7 razy 1

  Tusk ty oszuscie co zrobiłeś z polską gdzie praca dobrobyt dla wszystkich co obiecałeś oszukałeś miliony ludzi sfałszowałeś wybory sprzedałeś kraj ameryce a teraz zajmujesz się głupotami takimi jak smolensk ppowinno byc zamkniete ta głupia sprawa, czy acta a co to jest nic innego jak tylko kontrola ludzi czy cię złodzieju chwalą czy oczerniają

 • pismaki_klamia

  Oceniono 8 razy 2

  "Gratulacje" dla wyborcow PO! Macie takie "rzady" jakie sobie wybraliscie, kolejni ministrowie sie kompromituja, Sikorski, Boni, Zdrojewski, co za zenada..

  Trzeba bylo glosowac na Ruch Palikota a nie teraz plakac....

  USA przykladem demokracji i swobod obywatelskich!!! Wolne zarty Panie Tusk! A slyszal pan o Patriot Act, NDAA, SOPA, PIPA, nagminnych pogwalceniach konstytucji, bezprawnej i bez wyroku sadu inwigilacji obywateli, Abu Ghraib, Guntanamo, zabojstwie bez sadu obywateli USA przez drony, morderstwach cywili przez drony... Czy to to tylko ignoracja, czy zla wola?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje