ACTA: Konsultacje społeczne rządu to fikcja. Protest organizacji

Uchwała Rady Ministrów z 25 listopada 2011 roku, w którym Rada Ministrów wyraża zgodę na podpisanie ACTA

Uchwała Rady Ministrów z 25 listopada 2011 roku, w którym Rada Ministrów wyraża zgodę na podpisanie ACTA (Fot. mac.gov.pl)

Czy były konsultacje społeczne w sprawie ACTA? W tej kwestii nie ma zgody nawet wśród członków rządu. Minister Bogdan Zdrojewski utrzymuje, że były. Inny minister, Michał Boni, mówi, że "brak konsultacji jest rządową wpadką" i przeprasza za to. Organizacje pozarządowe także zapewniają, że konsultacji nie było.
Wczoraj minister kultury Bogdan Zdrojewski odniósł się do zarzutów jakoby polski rząd prowadził debatę ws. ACTA w sposób poufny, tak jakby chciał nad tym tematem spuścić zasłonę milczenia. Zdrojewski uważa, że "rząd podjął decyzję nie tylko o ujawnieniu tego dokumentu, ale przesłaniu go podmiotom do konsultacji społecznych dotyczących całości spraw wynikających z tych przepisów". Dokument miał przesłać 30 organizacjom 11 maja 2010 roku.

Tego procesu nie było

- Jeżeli wysłanie informacji do kilku zaprzyjaźnionych organizacji jest zdaniem ministra Zdrojewskiego konsultacjami społecznymi, to najwyraźniej mamy trochę inne zdanie temat tego, co to są konsultacje społeczne - ripostuje Jarosław Lipszyc z Fundacji Nowoczesna Polska. Według niego, konsultacja społeczna, "to nie jest proces, w wyniku którego od instytucji uzyskuje się potwierdzenie własnych poglądów". - Konsultacja społeczna, to publikacja dokumentu i poddanie go osądowi wszystkich potencjalnie zainteresowanych instytucji i osób, po to, by wysłuchać ich zdania i opinii, a następnie wyciągnąć z tych opinii wnioski. Tego procesu nie było - dodaje.

Rząd wysłał dopiero 16 stycznia

- Na tej liście 30 instytucji, które według rządu otrzymały dokumenty ACTA, na pewno nie było mojej instytucji, chociaż zdecydowanie w tej sprawie mamy dużo do powiedzenia. Tej debaty publicznej w ogóle nie było i cieszę się, że ona toczy się od czterech dni - mówi.

Według Lipszyca "ministerstwo kultury opublikowało dokumenty dopiero po tym, jak organizacje pozarządowe wysłały 16 stycznia zapytanie w tej sprawie. Wcześniej te dokumenty nie były opublikowane". - Minister Boni ma rację, kiedy mówi, że te konsultacje w ogóle się nie odbyły - uważa Lipszyc.

Nonszalancja rządzących

Lipszycowi wtórują kolejne organizacje pozarządowe. "Innym przykładem na nonszalancję rządzących w kształtowaniu procesu decyzyjnego był sposób przeprowadzenia konsultacji społecznych, które (wbrew temu co twierdzą niektórzy komentatorzy) odbyły się wiosną 2011 roku. Odpowiedzialny za nie był resort kultury" - pisze dla tygodnika "Kultura Liberalna" Katarzyna Szymielewicz z Fundacji Panoptykon.

Jej zdaniem, rząd nie tyle nie poinformował w ogóle o sprawie, ale zrobił to w taki sposób, by dowiedziało się o nim jak najmniej zainteresowanych osób. "Dokument powieszono w zakamarkach Biuletynu Informacji Publicznej, tak, by jego odnalezienie było zadaniem zręcznościowym dla wytrawnych internetowych szperaczy. Ci, którym udało się dokument odnaleźć i ustosunkować się do niego, naturalnie nie doczekali się odpowiedzi, ani nawet publikacji swoich stanowisk, bo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie uważa takiej publikacji za swój prawny obowiązek (...) - zauważa Szymilewicz.

"Ot, taka mała zmyłka"

O co najmniej dziwnym sposobie informowania o tak ważnej sprawie jak ACTA pisał już w maju 2010 r., czyli zaraz po "ujawnieniu" go przez ministra Zdrojewskiego, Maricin Maj z "Dziennika Internautów": (...) MKiDN przedstawiło do konsultacji dokument pt. " Porozumienia - handlowe aspekty praw własności intelektualnej - TRIPS (porozumienie zostało zawarte w 1994 r. - red.)". Tytuł dokumentu sugerował, że dotyczył on TRIPS, ale tak naprawdę dokument dotyczył ACTA. Ot, taka mała zmyłka, nie pierwsza i nie ostatnia - zauważa publicysta, który zgadza się z opinią, że "spytanie o opinię 30 wybranych podmiotów to nie są konsultacje społeczne".

"Jak powinny wyglądać konsultacje społeczne? Ministerstwo powinno ogłosić konsultacje (najlepiej na swojej stronie głównej) i wyznaczyć adres do przesyłania opinii. Powinno być gotowe na zebranie opinii od wszystkich zainteresowanych (...) - pisze Maj.

Informatycy nie dostali dokumentu

Także członkowie Polskiego Towarzystwa Informatycznego nie akceptują "niejawnego, niedopuszczalnego w społeczeństwach demokratycznych, sposobu procedowania tego porozumienia, wyjątkowo ogólnego charakteru treści porozumienia otwierającego możliwość szerokiej dowolności interpretacyjnej, również w aspekcie techniczno-informatycznym".

Rzecznik prasowy towarzystwa Andrzej Horodeński powiedział, że nie przypomina sobie, by towarzystwo otrzymało dokument do konsultacji.

Towarzystwo zwraca też uwagę na "nieudostępnienie opinii publicznej wszystkich dokumentów związanych z procesem negocjacji, brak konsultacji społecznych i nieuwzględnienie licznych głosów krytycznych formułowanych przez organizacje pozarządowe oraz brak dyskusji na temat zagrożeń związanych z przyjęciem umowy, mimo iż strona rządowa deklarowała przeprowadzenie takich dyskusji".

Umowa dobra, ale brak konsultacji zły

- Tak ważne zobowiązania międzynarodowe Polski powinny być konsultowane społecznie - mówił o podpisaniu ACTA na antenie Polskiego Radia Mirosław Wróblewski, dyrektor Zespołu Prawa Konstytucyjnego i Międzynarodowego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

Swoją dezaprobatę co do sposobu prowadzenia konsultacji społecznych wyraził także ekspert Pracodawców RP Grzegorz Byszewski, mimo, że "co do zasady i intencji umowa jest dobra". - Umowa nie była konsultowana z partnerami społecznymi, a brak konsultacji, brak rozmowy - tak jak w przypadku zasad realizacji recept, prowadzi do konfliktu i protestów - zauważył Byszewski. - Sądzę, że będziemy w tej sprawie występować na forum dialogu społecznego do rządu, aby takie projekty omawiać. ACTA, to nauczka na przyszłość - podkreślił.

A Boni przeprasza

Mimo zapewnień ministra Zdrojewskiego krytycy postępowań rządu mają rację, co potwierdza... inny członek rządu. W sprawie konsultacji społecznych dotyczących ACTA nie ma wątpliwości minister administracji i cyfryzacji Michał Boni, który przyznał wprost: - Brak konsultacji społecznych w sprawie ACTA jest rządową wpadką. - Mogę za nią przeprosić - powiedział minister. - Teraz ten stracony czas trzeba nadrobić i do konsultacji wrócić. W ciągu dwóch tygodni konsultacje dotyczące ACTA na pewno przeprowadzimy, pokażemy dokładnie, co znaczą wszystkie zapisy - zadeklarował.

Ministerstwo kultury: zwracaliśmy się od 27 organizacji

Tymczasem po południu rzecznika ministra kultury Maciej Babczyński przesłał PAP dokument z 11 maja 2010 roku, w którym minister Zdrojewski zwraca się z prośbą do 27 organizacji i instytucji o uwagi i komentarze ws. ACTA.

Większość tych organizacji reprezentują jednak interesy twórców: 1. Business Software Alliance, Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak 2. Federacja Stowarzyszeń Naukowo Technicznych NOT 3. Fundacja Ochrony Twórczości Audiowizualnej 4. Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych 5. Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji 6. Polska Izba Komunikacji Elektronicznej 7. Polskie Stowarzyszenie Wytwórców Produktów Markowych ProMarka 8. Stowarzyszenie Aktorów Filmowych i Telewizyjnych SAFT 9. Stowarzyszenie Architektów Polskich 10.Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP 11.Stowarzyszenie Autorów i Wydawców "Polska Książka" 12.Stowarzyszenie Autorów ZAiKS 13.Stowarzyszenie Dystrybutorów Programów Telewizyjnych "SYGNAŁ" 14.Stowarzyszenie Filmowców Polskich 15.Stowarzyszenie Ochrony Własności Przemysłowej 16.Stowarzyszenie Polski Rynek Oprogramowania PRO 17.Stowarzyszenie Twórców Ludowych 18.Stowarzyszenie Wydawców REPROPOL 19.Stowarzyszenie Zbiorowego Zarządzania Prawami Autorskimi Twórców Dzieł Naukowych i Technicznych KOPIPOL 20.Telewizja POLSAT S.A. 21.Telewizja Polska S.A. 22.TVN S.A. 23.Związek Artystów Scen Polskich ZASP 24.Związek Artystów Wykonawców STOART 25.Związek Polskich Artystów Fotografików 26.Związek Polskich Artystów Plastyków 27.Związek Producentów Audio Video ZPAV

Zobacz także
 • W poniedziałek gimnazjaliści przepytywali ekspertów MEN. Chcesz wiedzieć, co szykuje rząd? Dostaniesz newslettera
 • Michał Boni w rozmowie z przeciwnikami ACTA w programie "Tomasz Lis na żywo" Boni u Lisa do przeciwników ACTA: "Rozmawiajmy. Wasz krzyk został usłyszany"
 • Donald Tusk podczas konferencji prasowej w siedzibie KPRM Tusk: Będę oczekiwał wyjaśnień od Zdrojewskiego i Boniego
Komentarze (221)
ACTA: Konsultacje społeczne rządu to fikcja. Protest organizacji
Zaloguj się
 • galt.john

  Oceniono 40 razy 38

  Podeslijscie to znajomym, niech zobacza, co oznacza w rzeczywistosci ten przepis i jak rzad Was oklamuje.

  Kilka faktow odnosnie ACTA z prawnego punktu widzenia:
  www.blog.gwiazdowski.pl/index.php?subcontent=1&id=1090

  W Rozdziale II w Sekcji 1 ACTA jest Artykuł 6, który zapewnia „dostępność środków doraźnych zapobiegających naruszeniom i środków odstraszających od dalszych naruszeń” oraz stanowi, że żadne postanowienie umowy „nie może być interpretowane w taki sposób, aby nakładało na Stronę wymóg pociągania swoich urzędników do odpowiedzialności za działania podjęte w związku z wypełnianiem ich urzędowych obowiązków”. Po co więc nasz rząd tak się trudził w poprzedniej kadencji z nakładaniem na urzędników odpowiedzialności za skutki ich bezprawnych decyzji? Na mocy umowy ACTA żadna odpowiedzialność im nie grozi.

  W tym samym Rozdziale w Sekcji 4 jest Artykuł 9 który przewiduje, że określając kwotę odszkodowania organy sądowe muszą brać pod uwagę „przedstawionego przez posiadacza praw jakiegokolwiek zgodnego z prawem obliczenia wartości, które może obejmować utracone zyski, wartość towarów lub usług, których dotyczy naruszenie”. Jakiegokolwiek?

  Jest też Art. 12, który brzmi tak:

  „Każda strona przyznaje swoim organom sądowym prawo zastosowania środków tymczasowych bez wysłuchania drugiej strony w stosownych przypadkach, a szczególności, gdy jakakolwiek zwłoka może spowodować dla posiadacza praw szkodę nie do naprawienia lub gdy istnieje możliwe do wykazania niebezpieczeństwo, że dowody zostaną zniszczone (…) Każda Strona przyznaje swoim organom sądowym prawo do podejmowania natychmiastowego działania w odpowiedzi na wniosek o zastosowanie środków tymczasowych…” Bez wysłuchania drugiej strony? No ładnie towarzysze, ładnie!

  W Art. 28 jest taki oto pasus: „Każda strona ma wspierać „tworzenie i utrzymanie formalnych i nieformalnych mechanizmów, takich jak grupy doradcze, w ramach których jej właściwe organy mogą poznać opinie posiadaczy praw i innych odpowiednich zainteresowanych stron”. Nieformalne mechanizmy? W państwie prawa???

  Na mocy Art. 36 powołany został „Komitet ACTA”, który będzie „dokonywał przeglądu wdrażania i funkcjonowania umowy” oraz „rozważał kwestie związane z jej rozwojem”. Każda Strona ma być reprezentowana w Komitecie – ale autorzy nie przewidzieli jak. Należy domniemywać, że każda ma po jednym przedstawicielu, ale nie jest to jasno wyartykułowane. Ciekawostką jest, że nie wiadomo kto pokrywał będzie koszty działania Komitetu. Uznano ten szczegół za nieważny??? Ale Komitet ACTA zalicza się chyba do tych „formalnych”. Więc tym bardziej ciekawe, jakie to będą „nieformalne”?

  wiecej na blogu prof Gwiazdowskiego
  www.blog.gwiazdowski.pl/index.php?subcontent=1&id=1090

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 33 razy 31

  To nie fikcja, to kpienie ze społeczeństwa w imię cywilizacji pieniądza.

 • fackir

  Oceniono 25 razy 25

  mam gdzieś przeprosiny ministra. wystarczy już tych kłamstw - Tusk musi odejść.

 • komilaj

  Oceniono 18 razy 16

  ciekawe, ze Tusk mienil sie liberalem... wyglada na to, ze jest korpo-komuchem!

 • kerkopithekion

  Oceniono 15 razy 15

  łgarz na łgarzu siedzi i łgarzem pogania
  ależ się wiją te rządowe robale

  no, myślę że niedługo będą się wiły jeszcze bardziej... ludzie wam tego nie darują, chłopcy, nie liczcie na to

 • dd1987

  Oceniono 15 razy 15

  Tusku
  Miałeś, chamie, złoty róg,
  miałeś, chamie, czapkę z piór
  miałeś, chamie 40 % poparcia
  wszystko zniszczyłeś

 • hotin

  Oceniono 14 razy 14

  Jeszcze nigdy nie było takiego zaprzaństwa,jak za rządów ryżej@ i PO !

 • staalkeer

  Oceniono 14 razy 14

  tyle kłamią że aż sie gubią w tych kłamstwach, w Polsce trzeba zmienic całą klase polityczną, wszyscy oni co od 20 lat niszczą ten kraj nadaja sie do odstrzału

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje