Atak hakerów Polish Underground: "Baśka" na stronie premiera [WIDEO]

Na stronie umieszczono m.in. nagranie pani Baśki oraz login i hasło do serwisu

Na stronie umieszczono m.in. nagranie pani Baśki oraz login i hasło do serwisu (Źródło: Premier.gov.pl)

Hakerzy z grupy Anonymous ogłosili wstrzymanie ataków w oczekiwaniu na wyniki rozmowy premiera Donalda Tuska z ministrami Michałem Bonim, Radosławem Sikorskim i Bogdanem Zdrojewskim. Tymczasem stronę internetową Kancelarii Premiera zaatakowali polscy hakerzy z grupy Polish Underground.
Na górze strony Kancelarii Premiera umieszczono nagranie z serwisu YouTube ze słynną panią Baśką z "Baśka blog". Hakerzy zamieścili też dotychczasowy login i hasło do serwisu - odpowiednio "admin" i "admin1".

Grupa Polish Underground odżegnuje się od Anonymous i określa ich mianem "dzieci, które chciały pobawić się w hakerów". Jednocześnie o swoim ataku pisze jako "nieskrępowanym głosie przeciw ustawie ACTA".

"Internetu nam cenzurować nie będziecie! Praw człowieka nie odbierzecie. Chyba, że chcecie abyśmy pokazali swoją prawdziwą siłę ;-) POLISH UNDERGROUND POZDRAWIA SERDECZNIE :)" - napisano na stronie (pisownia oryginalna - red.).

Zamieszczony przez hakerów wpis "Donald Tusk jest zły" pojawia się także po wpisaniu w wyszukiwarkę Google słowa "premier".

CIR: Serwis będzie przeniesiony na inny serwer

CIR wydał komunikat ws. zhakowania sgtorny. "Dzisiaj rano podmieniona została treść serwisu internetowego www.kprm.gov.pl. W związku z zaistniałą sytuacją serwer, na którym znajdował się serwis, został wyłączony i zabezpieczony. Wyjaśnieniem sprawy zajmują się odpowiednie służby. Serwis www.kprm.gov.pl przeniesiony zostanie na inny serwer jeszcze dziś" - napisano.

Dziś spotkanie ws. ACTA

Nowe ustawy ACTA i SOPA wywołują od kilku dni wściekłość na całym świecie. Nazwę ACTA można przetłumaczyć jako "porozumienie przeciw obrotowi podróbkami", dotyczy jednak ochrony własności intelektualnej w ogóle, również w internecie. Zdaniem obrońców swobód w internecie może prowadzić to do blokowania różnych treści i cenzury w imię walki z piractwem. Przeciw ich wprowadzeniu protestowała m.in. angielska Wikipedia.

Polska ma podpisać ACTA 26 stycznia w Tokio. Premier nie podpisał jednak jeszcze upoważnienia do podpisania tego dokumentu. Dziś odbędzie się spotkanie w sprawie kontrowersyjnych ustaw z udziałem premiera Tuska, ministra cyfryzacji Michała Boniego, ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego i szefa MSZ Radosława Sikorskiego.

Na ostateczną decyzję polskiego rządu wpłyną zapewne ataki hakerów z grupy Anonymous, którzy w sobotę i niedzielę zablokowali dostęp do stron rządowych.

Zobacz także
 • Szef BBN Stanisław Koziej Koziej: Stan wyjątkowy, jeśli ataki hakerów trwale zakłócą życie publiczne
 • Michał Boni w Poranku TOK FM Boni w TOK FM: Skradziono dane z laptopa wiceministra cyfryzacji. "Skandal"
 • Były rzecznik rządu Paweł Graś Graś o zablokowaniu stron sejmu i premiera: "Trudno mówić o ataku hakerów"
Komentarze (439)
Atak hakerów Polish Underground: "Baśka" na stronie premiera [WIDEO]
Zaloguj się
 • villk

  Oceniono 1 raz 1

  ACTA treść po polsku

  bi.gazeta.pl/im/3/11015/m11015223,ACTA.pdf

 • dnoiszewski

  Oceniono 60 razy 58

  Może jednak lepiej by było, żeby to informatycy, a nie kulturoznawcy (Pan Boni jest kulturoznawcą) zajmowali się informatyzacją w tym kraju. ( Podpowiedź dla admina - hasło admin2 też nie jest najlepsze)

 • infancia_magica

  Oceniono 60 razy 54

  Ten jedyny raz proszę o uwagę, bo to jest bardzo ważne:

  Dlaczego wszyscy piszą tylko o Internecie, a nikt nie wspomina o tym, że w świetle ACTA będzie można karać rolników wielkimi karami pieniężnymi, jeśli wśród ich plonów znajdą się opatentowane rośliny (GMO)?

  Rolnik będzie miał wybór - podpisać umowę i zapłacić kupę pieniędzy za licencje na używanie nasiona (nawet jeśli zostało zasiane siłami natury, nie celowo) lub zapłacić gigantyczne odszkodowanie właścicielowi "praw intelektualnych" do tej rośliny?

  ACTA to nie tylko internetowe piractwo. ACTA to przyskrzynienie każdego wedle uznania rządu i korporacji.

 • palikotek

  Oceniono 49 razy 45

  Dlaczego o wprowadzaniu cichcem cyber-cenzury dowiadujemy sie od hakerow
  a nie od "niezaleznych walczacych o wolnosc slowa dziennikarzy"
  Teraz musicie o tym pisac bo was zablokuja...

 • robertdebelem

  Oceniono 49 razy 35

  Tusk jestes zenujacym pacanem - twoi ministrowie również - Graś nie ma zielonego pojecia o czym mówi - co za głąby !?!

 • fajny.chipcio

  Oceniono 32 razy 32

  PIN do środków Ministerstwa Finansów to pewnie 1234 :)

 • fletniapana

  Oceniono 44 razy 30

  jeżeli to jest prawda (login/hasło) to nie wiem co powiedzieć; chyba tylko tyle, że to cud, że to państwo ciągle działa; przecież istnieją procedury bezpieczeństwa przy doborze i zmianie haseł i ktoś je świadomie złamał; jednak wydaje mi się to nieprawdopodobne ponieważ admin/admin1 należy do standardowego zestawu jaki jest sprawdzany przez różne automaty do włamywania się na konto i już dawno konto byłoby zhakowane (a może było ale nikt o tym nie wiedział)

 • mille666

  Oceniono 27 razy 27

  polski rząd ma słuchać polskich obywateli, a nie obcych korporacji!

 • jkredman

  Oceniono 26 razy 26

  w kierownictwie ministerstwa cyfryzacji nie ma żadnego informatyka

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje