Strażnicy Rewolucji grożą zamknięciem cieśniny Ormuz

08.01.2012 14:19
Cieśnina Ormuz widoczna z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Cieśnina Ormuz widoczna z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (Fot. AP)

Irański dziennik "Chorasan" zamieścił w niedzielę ostrzeżenie Strażników Rewolucji, że władze Iranu postanowiły zamknąć strategiczną cieśninę Ormuz, jeśli Zachód zablokuje eksport irańskiej ropy.
Ali Aszraf Nuri powiedział gazecie, że ta strategiczna decyzja została podjęta przez czołowe irańskie władze.

Już wcześniej irańscy politycy grozili zamknięciem cieśniny, lecz jest to, jak do tej pory najmocniejsze oświadczenie ze strony Teheranu.

Przez cieśninę Ormuz przepływa ok. 40 proc. światowego morskiego transportu tego surowca.

Zachód grozi blokadą eksportu irańskiej ropy, gdyż Iran stale odmawia wstrzymania wzbogacania uranu. Ściągnęło to na ten kraj kilka rund sankcji Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz dodatkowe restrykcje ze strony USA i państw Unii Europejskiej, gdyż Zachód podejrzewa, że irański program nuklearny ma na celu zdobycie broni atomowej. Sugestiom tym Teheran systematycznie zaprzecza.

W styczniu USA wprowadziły nowe sankcje wobec instytucji finansowych prowadzących interesy z bankiem centralnym Iranu. Czwartego stycznia kraje UE osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie własnych sankcji, które miałyby obejmować zakaz importu irańskiej ropy. Zostaną wprowadzone, jeśli władze w Teheranie będą w dalszym ciągu odmawiały współpracy w kwestii realizowanego programu nuklearnego. Ostateczna decyzja w kwestii sankcji zapadnie najpóźniej 30 stycznia.

Zobacz także
Komentarze (473)
Strażnicy Rewolucji grożą zamknięciem cieśniny Ormuz
Zaloguj się
 • bodzio.c

  Oceniono 23 razy 9

  Dla wszystkich popierających islamskich terrorystów - przeczytajcie sobie Koran, a szczególnie wersy Miecza- tam jest wszystko o nawracaniu niewiernych. Dziwię się że ludzie piszą o rzeczach o których nie mają pojęcia - chyba że babcia im kazała!.

 • johnny-kalesony

  Oceniono 13 razy 5

  Wpisy szalejących na tym forum miłośników Ajatollahów, Kimów, Putinów, Stalinów i innych Hitlerów (niewątpliwie - nastoletnich, a jeżeli nie nastoletnich, to dojrzalszych, ale o umysłowościach dzieci) świadczą o tym, w jaką ślepą uliczkę zabrnęła cywilizacja zachodu.
  Cóż - podobnie jak Francuzi za czasów zimnej wojny, tak i my dorobiliśmy się "kawiorowych rewolucjonistów", którzy zza kotary demokratycznego dobrobytu gardłowali za tyranią a przeciwko demokracji i dobrobytowi, w którym sami spokojnie i dostatnio sobie żyli.
  To zjawisko pokazuje, jak koszmarnym błędem było pozwalać na rozpowszechnienie się wśród bogatych, demokratycznych społeczeństw idei postmodernistycznych. Tych idei, które dobro i zło biorą w nawias, dla których dobro i zło to już nie kategorie moralne, lecz zwykłe ideologie. I to ideologi zupełnie sobie równoważne.
  I ci młodziankowie wybierają dzisiaj poparcie dla zła ... Dlaczego? Bo chcą się odróżnić. Bo pewnie pan/pani w szkole popiera dobro, a oni chcą być przeciw, chcą się zbuntować. Tylko z tego powodu wypisują tutaj bzdury na cześć krwawych reżimów Iranu, Korei Północnej, z sentymentem "wspominają" PRL i ZSRR (aczkolwiek to raczej wspomnienia wyidealizowanych filmów i seriali a nie rzeczywistości).
  To jest pokolenie, które nie zaznało na własnej skórze tyranii, komunizmu, które nie rozumie, co to pragnienie wolności i sprawiedliwości. Oni już się w tym porządku urodzili, więc nie potrafią go docenić.

 • nannnek-bis

  Oceniono 7 razy 5

  Pamiętacie LIBIĘ?

  Tak wyglądało tam życie w AFRYCE na pustyni... 4x lepiej jak w neokoloni zwanej dziś Polska
  Zostały zgliszcza wam zaserwowano wyłącznie perfidną manipulację i kłamstwa.

  www.youtube.com/watch?v=72W5vqrUJTM
  ""Czego dowiedziałem się na temat Libii. """

  wolnemedia.net/media/wolny-trypolis-%E2%80%93-tylko-nie-mow-o-zwlokach/
  Spójrzcie na skalę zakłamania !!!!!

  blog.ekonomiapolityczna.pl/2011/09/02/libia-delenda-est-dlaczego/
  www.nienalezna.pl/kon-tr-teksty/kontry/236-libia.html
  monitorpolski.wordpress.com/2011/07/09/thierry-meyssan-libia-bedzie-walczyc-do-ostatniej-kropli-krwi-z-satanistami/

 • ergosumek

  Oceniono 11 razy 5

  "Strażnicy Rewolucji znów grożą. Odetną świat od ropy z Zatoki Perskiej?"
  ******************************************
  A czyja ta ropa jest?
  Świata, czy ich?
  Jak zechcą, to odetną, niestety.

 • 2560a

  Oceniono 13 razy 5

  USrael , bo to wiecej niz USA, grozi Iranowi wojna to IRAN NORMALNIE REAGUJE NA POGROZKI.
  Jak mamy wprowadzic zakaz rozprzestrzeniania broni atomowej to u WSZYSTKICH! rowniez sasiadow Iranu!

 • menelski_ryj

  Oceniono 7 razy 5

  qrwa jeszcze troche takich szopek i bedziemy wszyscy zakladac baterie sloneczne na dachy samochodów + silniki elektryczne bo ropa jak wybuchnie tam wojna skoczy na 10 zlp za litr. a to juz malo czyja kieszen wytrzyma... o wzroscie cen w zasadzie wszystkiego nie ma co wspominac bo to truizm.

 • chateaux

  Oceniono 11 razy 5

  Każdy kraj może postanowić, że nie będzie kupował od kogoś telewizorów, samochodów czy ropy naftowej. Żaden natomiast kraj nie ma prawa łamać umów międzynarodowych, w tym umowy o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej do której respektowania się zobowiązał.

  Podobnie żaden kraj nie ma prawa blokować cieśnin morskich na wodach międzynarodowych, w celu uniemożliwienia handlu innym.

 • nannnek-bis

  Oceniono 4 razy 4

  Przemówienie prezydenta Iranu na Zgromadzeniu ogólnym ONZ 23/09/2010

  ""Podziękowania i grzecznościowe formuły (…).

  W ciągu ostatnich lat mówiłem wam o pewnych moich nadziejach i zmartwieniach, między innymi o kryzysie rodziny, bezpieczeństwie, ludzkiej godności, światowej gospodarce, zmianie klimatu jak i również o dążeniu do sprawiedliwości i długotrwałego pokoju.

  Po około stu latach dominacji, system kapitalistyczny i obecny świat udowodnili że nie są w stanie zaproponować dobrych rozwiązań dla problemów związanych ze społeczeństwem co prowadzi do jego nieuchronnego schyłku.

  Chciałbym teraz przeegzaminować dwie główne przyczyny tej porażki i opisać niektóre cechy przyszłego idealnego porządku.

  A) Postawy i przekonania

  Jak wiecie, boscy prorocy mieli misję nawoływania wszystkich do monoteizmu, miłości i sprawiedliwości oraz pokazywania ludzkości ścieżki do dobrobytu.

  Zachęcali ludzi do kontemplacji i zdobywania wiedzy w celu lepszego docenienia prawdy oraz niedopuszczenia do ateizmu i egoizmu.

  Prawdziwy sens nauk wszystkich proroków jest jeden i ten sam.

  Każdy posłaniec potwierdzał nauki poprzedniego posłańca i zwiastował dobre wieści na temat proroka który miał nastąpić po nim, jak i również starał się, na miarę swoich sił, przedstawić uzupełnioną wizję religii.

  Tak się działo aż do ostatniego bożego proroka który to przedstawił religię idealną i wszechstronną.

  W opozycji do tego czystego orędzia stanął egoizm i chciwość, buntując się przeciwko przesłaniu.

  Nimrod przeciwstawił się Prorokowi Abrahamowi, Faraon przeciwstawił się Prorokowi Mojżeszowi a chciwcy zwalczali Proroka Jezusa Chrystusa i Proroka Mahometa (pokój niechaj im będzie).

  W ciągu ostatnich stuleci ludzkie wartości i etyka zostały odrzucone jako konsekwencja zacofania.

  Wartości te były nawet przedstawiane jako niezgodne z wiedzą i nauką jako że narzucane wcześniej, w czasie ciemnych dziejów Świata Zachodu, przez proklamatorów wiary.

  Oddalenie człowieka od Nieba oddaliło go od jego własnego “ja”.

  Człowiek, z jego zdolnością do zrozumienia tajemnic natury, z jego instynktem w poszukiwaniu prawdy, z jego aspiracjami do sprawiedliwości i doskonałości, jego dążeniem do piękna i umiejętnością reprezentowania Boga na ziemi, został zredukowany do istoty ograniczającej się do materialistycznego świata, dążącej do spotęgowania swoich indywidualnych przyjemności.

  W ten sposób instynkt człowieka zastąpił jego naturę.

  Istoty ludzkie i narody zostały uznane za sobie wrogie a szczęście jednostki lub narodu zostało zdefiniowane w kategoriach konfliktu, potrzeby wyeliminowania lub ograniczenia innych .

  Konstruktywna i postępowa współpraca została zastąpiona wyniszczającą walką o przetrwanie.

  Żądza kapitału i dominacji zastąpiła wiarę w jednego Boga który jest bramą do miłości i jedności.

  Ten szerzący się konflikt między egocentrycznym a boskim otworzyło drogę do niewolnictwa i kolonializmu.

  Duża cześć świata przeszła pod panowanie niewielu zachodnich Państw.

  Dziesiątki milionów ludzi zostało wziętych do niewoli i dziesiątki milionów rodzin zostało rozbitych.

  Wszelkie bogactwa, prawa i kultura skolonizowanych narodów zostały zagrabione.

  Ziemie zostały zajęte a tubylcy upokorzeni i masowo mordowani.

  Mimo to narody podniosły się, kolonializm został napiętnowany a narody uznane.

  Tak oto nadzieja narodów na szacunek, powodzenie i bezpieczeństwo została przywrócona.

  Na początku zeszłego wieku wiele dobrze zwiastujących mów na temat wolności, praw człowieka i demokracji zrodziło nadzieję na uleczenie głębokich ran zadnych w przeszłości.

  Jednakże dzisiaj nie tylko te marzenia nie zostały zrealizowane, ale również nowe wspomnienia, czasem gorsze niż te wcześniejsze, zostały utrwalone w pamięci....

  Czytać dalej www.bibula.com/?p=27034

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje