Zaginiona sonda na Marsa. Udało się ją sfilmować [WIDEO]

Uszkodzona sonda Fobos-Grunt

Uszkodzona sonda Fobos-Grunt (Fot. YouTube)

- Astronom-amator nagrał film, na którym widać przelot uszkodzonej rosyjskiej sondy marsjańskiej Fobos-Grunt - podało BBC News. Szczątki sondy, która na skutek usterki nie znalazła się na właściwej trajektorii, spadną na Ziemię najpewniej 15 stycznia.
Thierry Legault sfilmował przelot Fobosa-Grunt nad Francją 1 stycznia 2012 roku. Sonda leciała z prędkością 7,75 km/s i była w odległość 237 km od obserwatorów.

Na filmie widać przelot sondy od lewej do prawej. Łatwo dostrzegalne są - bulwiasty kształt zbiorników paliwa i jego wyciągnięte panele słoneczne.Legault do obserwacji wykorzystuje zaawansowany system śledzenia obiektów przez zdalnie sterowany teleskop. Dzięki tej technice w zeszłym roku udało mu się wyśledzić i nagrać nieistniejącego już satelitę NASA - UARS.

Astronom w rozmowie z BBC News przyznał, że wykonanie dobrego nagrania nie jest sprawą łatwą. - Stopień trudności można porównać do satelity UARS. Oba obiekty miały porównywalne prędkości, jasności i wielkości. Różnica była taka, że przypadku Fobosa-Grunt musiałem jechać ponad 800 kilometrów, aby znaleźć czyste niebo na Riwierze Francuskiej! - powiedział Thierry Legault.

"Chomik" z Polski na pokładzie pechowej sondy

Sonda Fobos-Grunt została wystrzelona z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie na początku listopada. Miała pobrać z satelity Marsa - Fobosa - próbkę gruntu i dostarczyć go na Ziemię. Na pokładzie sondy znajduje się "Chomik", czyli urządzenie badawcze skonstruowane przez polskich naukowców. Jest to penetrator geologiczny zbudowany przez uczonych z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Gdy sonda znalazła się na orbicie okołoziemskiej, stwierdzono u niej usterkę silnika, przez co aparatu nie dało się ustawić na właściwej trajektorii.

W połowie grudnia agencja kosmiczna Roskosmos informowała, że Fobos-Grunt spadnie na Ziemię między 6 a 19 stycznia 2012 roku i że dokładniejsze określenie miejsc, gdzie mogą spaść szczątki sondy, będzie możliwe dopiero na kilka dni przed tym wydarzeniem. Według rosyjskiej agencji podczas spadania przetrwa być może 20-30 elementów sondy, które w sumie nie powinny ważyć więcej niż 200 kg.

Zobacz także
 • Phobos-Ground startuje ze stacji Bajkonur. Sonda marsjańska Phobos - Ground już wkrótce spadnie na ziemię
Komentarze (8)
Zaginiona sonda na Marsa. Udało się ją sfilmować [WIDEO]
Zaloguj się
 • rudi_0

  Oceniono 12 razy 10

  SZKODA , WIELKA SZKODA...
  BARDZO LICZYLEM NA TE MISJE.

  R.I.P.

 • klint.lugg

  Oceniono 6 razy 6

  Whow, wlasnie sie zorientowalem, ze trafilem na artykol zprzed roku. dzis jest 29.07.2013 - raczylem odpowiedziec na post z przed roku. Coz dobrze, ze zauwazylem - zawsze moglem jak ten chomik zyc w nieswiadomosci
  :)

 • klint.lugg

  Oceniono 3 razy 3

  Chomika szkoda. :(

 • podobny_do_nikogo

  Oceniono 12 razy 0

  Za parę lat się okaże, że Ruscy zapomnieli zatankować pod korek.

 • sin26

  Oceniono 20 razy -16

  Dobrze że ruskiemu ścierwu się nie udało. Nie tak dawno ich generałowie grozili nam atakiem rakietowym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje