Portugalczycy wzywają do bojkotu Jeronimo Martins, właściciela Biedronki

Koncern Jeronimo Martins jest m.in. właścicielem sieci marketów Biedronka

Koncern Jeronimo Martins jest m.in. właścicielem sieci marketów Biedronka (fot. jeronimomartins.pt)

Portugalczycy są oburzeni, że koncern Jeronimo Martins przenosi się do Holandii. O sprawie pisze dziennik "Jornal I". Zwykli obywatele oskarżają giganta, do którego należy między innymi sieć marketów Biedronka, o opuszczanie tonącego okrętu i brak patriotyzmu.
Na internetowych forach i portalach społecznościowych mnożą się głosy nawołujące do bojkotu sieci Pingo Doce, którego właścicielem jest Jeronimo. Na Facebooku od wczoraj sporą popularnością cieszy się grupa o nazwie "już nigdy nie kupię nic w Pingo Doce".

Także opozycja krytykuje rodzimy koncern i zapowiada propozycje zmian w prawie podatkowym, które w przyszłości uniemożliwią tego typu machinacje.

Oficjalnym powodem przenosin jest "klimat ekonomiczny", który w Holandii ma bardziej sprzyjać rozwojowi firmy. Ale dla Portugalczyków jest jasne, że Jeronimo Martins ucieka przed rosnącymi podatkami. Od tego roku przedsiębiorstwa, których zyski przekraczają 1,5 miliona euro rocznie, będą płacić już nie 25-, a 28-procentowy podatek dochodowy. Zyski Jeronimo to kilkaset milionów euro rocznie. Właściciele koncernu to druga najbogatsza rodzina w kraju.

Zobacz także
 • Wózek w supermarkecie Trwa wyścig zbrojeń między Tesco a Biedronką. Są już ofiary
Komentarze (169)
Portugalczycy wzywają do bojkotu Jeronimo Martins, właściciela Biedronki
Zaloguj się
 • elbertson

  Oceniono 32 razy 30

  Polacy sa chyba najgorzej wyedukowanym ekonomicznie narodem w Unii , generalnie nie widza zwiazku pomiedzy działalnoscia zagranicznych firm w naszym kraju a spadkiem ilosci miejsc pracy . Mysle ze generalnie za punkt honoru przyjmowalismy nieuczenie sie rosyjskiego i ekonomii , do tego dochodzi nasza zdrowa narodowa zawiść . W sumie mamy obrazek rodaka który jest bardzo szczesliwy z powodu upadku rodzimego prywaciarza - ochoczo kupuje w Lidlu czy Biedronce a brak pracy przyjmuje jako wyrok Boży - nie ma bo jest kryzys .Osobiscie mam olbrzymi żal do naszych kolejnych rządów od 1990r za liczne zachety i zwolnienia podatkowe dla zagranicznych firm handlowych , wpuszczono wilka do owczarni fundujac mu jeszcze latarke , rozumiem zasady wolnego rynku ale dotowanie takich firm jak Biedronka niemałymi pieniedzmi /ok 45 tys na jedno utworzone miejsce pracy / , w momencie gdy kazdy ich obiekt likwidował 10-15 rodzimych małych sklepów w okolicy niszczac 30-50 etatów to temat dla Trybunału .
  Firma zakłada rozbudowe sieci do 3 600 obiektów z których zysk jechał do Portugalii a teraz skreci do Holandii , czy ktos w tym naszym pieknym kraju zastanowił sie ile nowych miejsc pracy mogłyby wykreować te pieniądze ? Na razie śnimy sen o Zielonej Wyspie ale jest to sen za srodki pompowane do nas z Unii , budowa dróg i inne inwestycje skutecznie pompuja gospodarke - do czasu , przebudzenie moze być bardzo gorzkie .

 • lignan

  Oceniono 21 razy 19

  a może niech michnik napisze, gdzie kulczyk płaci podatki..?? czyzby to nie była holandia..?? i co..?? Polacy płacą za biznesy kulczyka /za przejazdy autostradą wlkp., do której dołozyło się państwo czyli my/ a kulczyk płaci podatki w hiolandii... o tym powinno sie pisać...

 • yarro_b

  Oceniono 21 razy 15

  po pierwsze ojczyzną koncernów nie jest jakiś kraj tylko pieniądze...
  po drugie jak się podnosi podatki to co się dziwić?
  Każdy chce płacić mniej, nie tylko Ty czy Ja. Ten co ma b. dużo też nie chce "zbiednieć". Róźnica jest tylko taka, że koncern stać na przeniesienie się gdzieś indziej, stać na lobbing i na likwidację konkurencji, mnie albo Ciebie stać co najwyżej na komentarz na forum.

 • krzych.korab

  Oceniono 16 razy 14

  Ciekawe czy my się zdobędziemy na obronę naszych interesów ? Czy nadal będziemy pozwalać sieciom handlowym na wyprowadzanie zysków z Polski i płacenie podatków w swoich krajach lub w rajach podatkowych.

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 24 razy 14

  Polacy to żebracy !!! za godzinę pracy moga kupić około 2 litrów benzyny ! niespotykane na skalę światową !

 • hit.and.run

  Oceniono 16 razy 14

  Chcieliscie wolnosci ? To ja macie, w czym problem. Zacznijcie najpierw od bojkotu politykow i bankierow ktorzy was w to bagno wladowali a dopiero pozniej bojkotujcie tych co nie chca sie dawac kakałko posuwac tym co wczesniej bajzlu narobili.

 • bart8777

  Oceniono 9 razy 9

  Ciekawe, czy Portugalczycy nie kupowali w Biedronce, kiedy ta w nieludzki sposób traktowała polskich pracowników...?

 • yagres

  Oceniono 15 razy 9

  Przecież jest w UE swobodny przepływ kapitału więc o co chodzi wzburzonym? Sami tego chcieliście!

 • lendzielowy

  Oceniono 8 razy 8

  Radzę Wyborczej, żeby zmieniła tłumacza j. portugalskiego, który nawet nie zna podstawowych reguł gramatyki portugalskiej i całkowicie zniekształca sens wypowiedzi. Oto poprawne tłumaczenie:

  "Płacić podatki albo nie płacić. Niech płacą pracownicy, ja jestem bogaty."

  Tłumacz j. portugalskiego

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje