Ile osób w Polsce ma ubezpieczenie? Prawie wszyscy

Według szacunków Narodowego Funduszu Zdrowia, prawie wszyscy Polacy są ubezpieczeni. Liczba osób, za które pracodawca opłaca składkę na ubezpieczenie zdrowotne oraz członków rodzin korzystających z ubezpieczenia, wynosi 37 milionów 400 tysięcy.
20 tysięcy ubezpiecza się dobrowolnie. Jest też około 800 tysięcy osób, za które ubezpieczenie płacą różne instytucje. Na przykład za bezdomnych składkę na ubezpieczenie zdrowotne opłaca budżet państwa. Za bezrobotnych pobierających zasiłek płaci powiatowy urząd pracy.

Jak mówi rzecznik NFZ Andrzej Troszyński, sporadycznie zdarzają się przypadki, że lekarz wypisze receptę osobie nieubezpieczonej. W pierwszych 3 kwartałach ubiegłego roku kontrole NFZ wykryły w całej Polsce 6 recept wypisanych osobom nieuprawnionym.

Od nowego roku lekarze protestują przeciwko ustawie refundacyjnej, stawiając na receptach pieczątki "Refundacja do decyzji NFZ". Obawiają się kar finansowych, jeżeli źle wybiorą wysokość refundacji lub jeżeli okaże się, że pacjent jest nieubezpieczony.

Więcej o:
Komentarze (8)
Ile osób w Polsce ma ubezpieczenie? Prawie wszyscy
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 6 razy 4

  Tak znikoma ilość przypadków pomyłek polegających na wypisaniu recepty refundowanej osobie nieubezpieczonej wywołała taką falę "tsunami"?!
  Komu zależy na takim destabilizowaniu państwa?!

 • dreamdre

  Oceniono 8 razy 2

  "W pierwszych 3 kwartałach ubiegłego roku kontrole NFZ wykryły w całej Polsce 6 recept wypisanych osobom nieuprawnionym"

  Czyli przez 9 miesięcy było 6 przypadków pomyłek.

  Brawo lekarze - wasz protest to DMUCHANIE NA ZIMNE - tak zimne, jak zwłoki pacjenta zmarłego z powodu waszego konfliktu.

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 1 raz 1

  Nie mają ubezpieczeń zdrowotnych bezrobotni nie pobierający zasiłków z urzędów pracy, drobni rolnicy nieubezpieczeni w KRUS,pracujący na "czarno", zatrudnieni w drobnych firmach,za których właściciel firmy nie odprowadza składek do ZUS,a oni o tym nie wiedzą... za nim nie zachorują.(to tyle ile już wiem) Jacy jeszcze sa poza ubezpieczeniem...dopisujcie....

 • jottsp

  Oceniono 3 razy 1

  jesli prawie wszyscy sa ubezpieczeni to po co to sprawdzac w gabinecie lekarza?

 • mieszaniec-zopola

  0

  skoro tak, to po co ten cyrk. Powinno wszystko opierac sie na deklaracji pacjenta, zas obciazac nalezy pacjenta ktory sklamal i to post factum. Traktowac to jako przestepstwo posiwadczenia nieprawdy i poza wezwaniem do zaplaty wysylac zawiadomienie do prokuratury.
  Dlaczego w Polsce prawo konstruuje sie w najbardziej skomplikowany z mozliwych sposob?
  Odpowiadam:
  Maja w tym interes kuzyni krolika.

 • dziadekjam

  Oceniono 2 razy 0

  Powstaje pytanie, czy przy tak znikomym poziomie "zagrożenia" zrefundowania leku osobie nieubezpieczonej ma sens cały ten rozbudowany system kontrolno-restrykcyjny.

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 1 raz -1

  To wyjaśnienie wskazuje,że rząd oraz Sejm wymyślili ustawę,która tylko paraliżuje leczenie pacjentów.Ma też może zmusić lekarzy do bezmyślnej i nikomu niepotrzebnej pracy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX