Chiny dążą do podboju kosmosu. Chcą zbudować bazę na Księżycu

Lądowanie załogi amerykańskiego Apollo na Księżycu

Lądowanie załogi amerykańskiego Apollo na Księżycu (Fot. za YouTube.com)

Rząd wydał pierwszy oficjalny dokument, w którym zapowiada plan pięcioletni, który sprawi, że Chiny staną się światową potęgą w kosmosie. To priorytet działalności narodowej agencji kosmicznej. Chińczykom marzy się założenie bazy kosmicznej na Księżycu. Prawie 40 lat po tym, jak badania na satelicie przerwali Amerykanie - wskazuje brytyjski dziennik ?Guardian?.
Marzenia o zdobyciu kosmosu w głowach chińskich przywódców były już w latach 50-tych XX wieku, kiedy w badania kosmiczne zaczęto inwestować. Jednak zacofanie technologiczne sprawiło, że wyprzedziły je Stany Zjednoczone i ZSRR, które ścigały się o to, kto pierwszy zdobędzie przestrzeń kosmiczną.Teraz upór i konsekwencja Chińczyków wydały - w końcu - owoce. Są możliwości, by wysłać astronautów na Księżyc oraz zbudować tam orbitalne laboratorium i bazę kosmiczną.

Uniwersalny zachwyt kosmosem

Pomóc mają w tym nowoczesne technologiczne rozwiązania, które popchną do przodu możliwości badania kosmosu. - Chińczycy tak jak inni ludzie na świecie, kiedy patrzą na rozgwieżdżone niebo, czują tę samą tęsknotę i chcą zobaczyć z bliska i poznać kosmos - mówi Zhang Wei z Chińskiej Agencji Kosmicznej w rozmowie z "Financial Times".

- Za postępem gospodarczym idzie potrzeba rozwoju nauki - stwierdził z kolei cytowany przez CNN Jiao Weixin, wykładowca pekińskiej School of Earth and Space Sciences. - Badając przestrzeń kosmiczną, Chiny chcą stać się poważnym światowym graczem na wielu poziomach - dodał.

Pierwszy krok już zrobiono

W dokumencie zatwierdzonym przez chiński rząd nie ma dokładnego terminarza prac, ale wynika z niego, że Chiny mogłyby stworzyć bazę na Księżycu w 2016 roku. Chiny we wrześniu umieściły na orbicie "Niebiański Pałac", pierwszy z modułów przyszłej stacji kosmicznej. Przy "Niebiańskim Pałacu" ma zacumować bezzałogowy statek kosmiczny "Shenzhou-VIII". Na przyszły rok zaplanowano dwa załogowe loty na Księżyc.

Do 2016 roku na orbicie okołoziemskiej umieszczone ma być laboratorium, potem funkcjonować ma zacząć pierwsza stacja kosmiczna. Na tym chińskie apetyty na zdobycie kosmosu się nie kończą - Chiny chcą przed 2050 rokiem wysłać człowieka na Marsa. Pekin zapewnia, że jego plany mają wyłącznie pokojowy charakter.

Czy to zmobilizuje USA?

NASA może Chinom (na razie) pozazdrościć - odkąd ścięto dużą część dofinansowania, Agencja nie może sobie pozwolić na dalsze intensywne eksplorowanie i badanie kosmosu oraz budowę i wysyłanie misji.

Naukowcy nie mają wątpliwości, że Chińczycy są w stanie stworzyć technologię, która umożliwi im osiągnięcie założonych celów. Liczą też, że zapowiedzi zmobilizują m.in. Stany Zjednoczone do zmiany myślenia i postawienia znów na badania kosmiczne, które w czasach kryzysu uznano za zbędny wydatek.

Relacja na żywo z kosmosu?

- Dzisiejsze technologie pozwoliłyby na to, żeby cały świat mógł oglądać wszystko na żywo. Badania na Księżycu mogłyby trafić od razu do szkolnych sal i salonów domów zwykłych ludzi, co byłoby społeczno-polityczną rewolucją - mówi w "Guardianie" prof. Ken Pounds, specjalista od kosmosu uniwersytetu w Leicester. Jego zdaniem znaczenie chińskiej obecności na Księżycu mogłoby dać światu o wiele więcej niż słynna misja Apollo.

Chiny zdobyły kosmos w 2003 roku, kiedy Shenzhou 5 odbył pierwszy załogowy lot kosmiczny i kilkunastokrotnie okrążył Ziemię.

Zobacz także
 • Chiński fenomen: "cyberkanibalizm" coraz popularniejszy
 • Start Shenzhou-8 Shenzhou już na orbicie kosmicznej. Chiny obtrąbiły sukces [ZDJĘCIA]
Komentarze (133)
Chiny dążą do podboju kosmosu. Chcą zbudować bazę na Księżycu
Zaloguj się
 • lava71

  Oceniono 17 razy 11

  My też wybieramy się w kosmos ... świątynia jakiejś tam opaczności to kosmodrom na nasza=ą miarę.

 • cillian1

  Oceniono 10 razy 10

  Jak ich stać - to co komu do tego!

  Oni modlą się do jakiegoś kim dzonga - widać lepiej ich słucha!
  A Polacy mogą bazę wybudować - pod warunkiem że krzyż będzie miała! Oczywiście 0 elektroniki, 0 techniki, 0 wynalazków - tylko krzyż i obrazki!

  POWODZENIA - polaczki!

 • drupal

  Oceniono 8 razy 8

  My tez mamy ambitne plany. Po 2030 zaczniemy układać tory kolejowe.

 • blski

  Oceniono 7 razy 5

  @nex_us
  Ten podboj nigdy sie nie oplacal i malo prawdopodobne zeby w przyszlosci przynosil zyski. "Podboj Kosmosu" ma wartosc prestizowa , wykazuje mozliwosci militarnej i daje poczucie dumy narodowej. Sa to wartosci byc moze nieracjonalne ale nadzwyczaj wazne.
  Tak jak wiek XX byl okresem dominacji USA to XXI bez watpienia bedzie nalezal do Chin. Wydaje sie, ze ostatnie Amerykanskie agresje to przedsmiertne drgawki mocarstwa.

 • adrian2288pl

  Oceniono 15 razy 5

  to Chiny pierwsze osiągnęły brzegi Ameryki ale nie zdecydowały się na jej eksploracje bo uważali że świat nie jest w stanie nic zaoferować państwu środka Zamiast postawic na okręty i broń postawili na kulturę(nie żeby nie była ważna).Zapłacili za to wojnami opiumowymi i pół-kolonializmem
  Teraz tego błędu nie powtórzą powtarza za to Zachód dla którego najważniejszy jest socjal .

  ChRL wyprzedziła USA w Kosmosie

  Po raz pierwszy w historii ChRL wystrzeliła w ciągu roku więcej rakiet kosmicznych niż USA. Wczoraj na orbicie znalazł się 19 w br. chiński satelita – Ziyuan 1-2C.

  Rakieta nośna Long March 4B z satelitą obserwacyjnym (z kamerami wysokiej rozdzielczości – pierwszymi tej klasy wyprodukowanymi w ChRL) Ziyuan 1-2C na pokładzie wystartowała z kosmodromu Taiyuan w prowincji Shanxi 26 grudnia o 3:26 GMT. 13 minut później satelita oddzielił się od ostatniego stopnia rakiety i skierował na docelową orbitę, 478 mil nad Ziemią

  Był to 19 start chińskiej rakiety nośnej (18 udany) w br. W tym samym czasie USA wystrzeliły 18 rakiet (Atlas, Delta, Taurus i Minotaur), licząc start wahadłowców (jeden start był nieudany). Chińczycy pobili tym samym własny rekord (do tej pory najwięcej rakiet nośnych – 15 wystrzelili w 2010), ale także wyprzedzili pod względem liczby startów Amerykanów. Liderami w tej rywalizacji pozostają Rosjanie, którzy – licząc wspólnie z Ukraińcami – wystrzelili aż 33 rakiety nośne (3 starty były nieudane, Nieudany start Sojuza, 2011-12-24),. uwzględniając 2 Sojuzy, które wystartowały z wyrzutni w Gujanie Francuskiej (Drugi start Sojuza z Gujany, 2011-12-17) i rakietę Zenit wystrzeloną z amerykańskiej platformy na Pacyfiku.

  W przyszłym roku ChRL chce wystrzelić ponad 20 rakiet z satelitami różnych typów. Warto zauważyć, że Chińczycy wystrzeliwują gó...e satelity wojskowe i komercyjne, a Amerykanie także czysto naukowe, m.in. w kierunku planet naszego układu słonecznego (Mars, Jowisz).

  Wczoraj ChRL odniosła inny sukces w Kosmosie. Wstępną zdolność do eksploatacji uzyskał satelitarny system pozycjonowana Beidou (Chiński GPS ruszy w 2011, 2009-07-06, Trzeci satelita Beidou na orbicie, 2010-01-17). Na razie obejmuje on 10 satelitów. Po wystrzeleniu w 2012 kolejnych 6, obejmie on swym zasięgiem cały region Azji i Pacyfiku, co pozwoli Chińczykom w znacznym stopniu uniezależnić się od amerykańskiego GPS. ChRL zaczęła budować satelitarny system pozycjonowania w 2000 z planem, by osiągnął on pełną funkcjonalność w 2020. Prawdopodobnie cel ten zostanie osiągnięty wcześniej. Tymczasem Amerykanie mają coraz większe kłopoty z utrzymaniem funkcjonalności GPS, bo kryzys finansowy ogranicza możliwości wymiany już używanych satelitów na nowe. Poza USA i ChRL systemy pozycjonowania buduj FR (3 satelity Glonass-M na orbitach, 2011-11-04) i UE (Umowy na Galileo, 2010-01-08).

  Chińczycy dokonują też zmian organizacyjnych, by zwiększyć efektywność podboju Kosmosu. 25 grudnia ChRL ogłosiła powołanie Chińskiej Akademii Inżynierii Kosmicznej i Strategii Rozwoju Technologii (CAAE&TDS) przy Uniwersytecie Lotniczym i Kosmicznym w Pekinie. We współpracy z powstającym Narodowym Laboratorium Lotnictwa i Technologii ma ona koordynować wysiłki w zakresie eksploracji Kosmosu, stanowiąc odpowiednik amerykańskiej NASA.

 • 40_plus

  Oceniono 14 razy 4

  To Chińczycy się zdziwią jak po lądowaniu na księżycu zobaczą tam przyczółek IV RP i pomnik smoleńskich "ofiar".

 • blue911

  Oceniono 6 razy 4

  Moja rezolucja noworoczna: mianowac Macierewicza szefem Polskiej Agencji Kosmicznej i w nagrode wystrzelic go na Ksiezyc - oczywiscie statkiem napedzanym helem!!! Niech zyje!!!!

 • blski

  Oceniono 8 razy 4

  Wydaje sie, ze wiekszosc Polakow wybralo inna droge do niebios, wydaje sie ze bardziej kosztowna i wielu uwaza izuloryczna. Ten pozaziemski swiat do ktorego sie przenosza wydaje sie byc niezwykle atrakcyjny, bo nikt z niego nie wraca, stad tez wiedza o nim pozostaje w sferze domyslow. Co mnie zadziwia dlaczego ci ktorzy sa przekonani o wspanialosciach jakie ich tam oczekuja bronia sie jak moga przed ta podroza.
  Czyzby watpili?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje