Putin: Jestem gotowy do dialogu z opozycją

Premier Putin i prezydent Miedwiediew, 27.12.2011 r.

Premier Putin i prezydent Miedwiediew, 27.12.2011 r. (Fot. Yana Lapikova AP)

- Rozmowa z przedstawicielami opozycji powinna się odbyć. W jakiej formule? Zastanowię się nad tym - powiedział premier Władimir Putin. To odpowiedź na największe od lat protesty, które w minionych tygodniach przetoczyły się przez Rosję. W ostatni weekend tylko na ulicach Moskwy przeciwko sfałszowanym wyborom parlamentarnym demonstrowało kilkadziesiąt tysięcy osób.
Rosyjski premier Władimir Putin stwierdził, że chce prowadzić dialog z opozycją, ale nie wie z kim, ani jak właściwie miałby on wyglądać, bo opozycja nie ma swojego lidera.

"Żeby zrozumieć czego chcą ludzie"

- Dialog powinien się odbywać, ale w jakiej formie, o tym jeszcze pomyślę - zaznaczył Władimir Putin", pytany o ostatnie opozycyjne demonstracje.

Jego zdaniem, politycy opozycyjni powinni stworzyć jakąś wspólną platformę "aby można było zrozumieć czego ludzie chcą". Putin zwrócił uwagę, że w szeregach opozycji jest zarówno demokratyczna partia Jabłoko, Komunistyczna Partia Rosyjskiej Federacji oraz nacjonalistyczne i liberalne ugrupowania. "Trzeba będzie zapewne rozmawiać z każdym - w sprawie ich pretensji i problemów. To trzeba przemyśleć"- mówił premier.

Masowe protesty od początku grudnia

To pierwsza zapowiedź dialogu ze strony premiera Putina od czasu rozpoczęcia masowych manifestacji w całym kraju. Po wyborach z 4 grudnia opozycja zarzuciła władzom fałszerstwa wyborcze. 10 grudnia rozpoczęły się w Moskwie i Petersburgu bezprecedensowe demonstracje. Rosyjskie siły bezpieczeństwa aresztowały część ich uczestników, m.in. znanych opozycjonistów i blogerów.

"Dla Rosji bez Putina"

24 grudnia miała miejsce kolejna masowa manifestacja opozycji. Ramię w ramię liberałowie, nacjonaliści i anarchiści a także po prostu zwykli moskwianie protestowali przeciwko - jak twierdzą - sfałszowanym wyborom. Plakaty demonstrantów mówiły wprost: "Chcemy Rosji bez Putina".

Protestujący mieli ze sobą sprzęt nagłośnieniowy, baloniki, flagi i plakaty, m.in. z podobizną Putina zawiniętego w prezerwatywę. To aluzja do pogardliwej wypowiedzi rosyjskiego premiera, który, komentując poprzednie demonstracje, powiedział, że "myślał, że powiesili sobie (demonstranci - red.) jakieś prezerwatywy".

Zobacz także
 • Siergiej Udalcow opuszcza budynek sądu, 25.12.2011 r. Rosja: opozycjonista 30 minut był na wolności. I znów trafił do więzienia
Komentarze (80)
Putin: Jestem gotowy do dialogu z opozycją
Zaloguj się
 • makabrapolska

  Oceniono 9 razy 3

  Putin jest dzis glownym gwarantem suwerennosci Rosji.Ten czlowiek wyciagnal Rosje z glebokiej zapasci ekonomicznej wywolanej przez amerykanskiego agenta Jelcyna.

  Putin musi trzymac wladze silnie bo gdyby odpuscil to mafia wallstreet zaraz wywolalaby w Rosji rewolucje kolorowa i nasadzila swoja marionetke zeby mozna bylo dobrac sie do majatku narodowego Rosji i jej bogactw naturalnych,

 • bogdan331

  Oceniono 7 razy 3

  Nie czarujmy się.Rosja się budzi ale letarg nadal trwa.Formułą rozmów zapewne będą czołgi popierająca/podpierające?/ ukochanego przywódcę.Mentalności Ruskich nie zmienisz przez jednorazowy protest.To proces który trwa dziesątki lat.Chyba,że stanie się cud tak jak u nas cud Solidarności-10 mln.ludzi z różnych opcji.Może zanosi sie na to i u braci Rosjan.Ale to potrwa.
  To co się dzieje na Węgrzech cofa naszych pobratymców.. i bratanków.Skrajności im nie służą.

 • pikkollo

  Oceniono 7 razy 3

  Małe wyjaśnienie - Putin najpierw powtrąca ich do więzień, a później będzie prowadził dialog

 • marac

  Oceniono 5 razy 3

  "Rozmowa z przedstawicielami opozycji powinna się odbyć. W jakiej formule? Zastanowię się nad tym - powiedział premier Władimir Putin."

  A mógł zabić!

 • pregierz

  Oceniono 6 razy 2

  w ramach dialogu władza znajdzie prace na dziewiczych terenach syberii dla całej opozycji

 • anna-888

  Oceniono 1 raz 1

  Gdyby nie Pan Putin - Rosja bylaby juz dawno sprzedana i rozkradziona w kawalki jak inne kraje !!

 • ewswr

  Oceniono 1 raz 1

  "Po wyborach z 4 grudnia opozycja zarzuciła władzom fałszerstwa wyborcze"

  "Fałszerstwa, fałszerstwa" Tyle krzyku. Gdzie są dowody fałszerstw? Publikowali cos? GW cos publikowała? Nie? Ukrywa!?:)
  Oskarżenia opozycji sa zwyczajnie gołosłowne.

 • bronek_pierdola

  Oceniono 1 raz 1

  niech sie zglosi do Donalda i Bronusia ,oni na tym sie znaja

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje