"Oplucie siedmiolatki, która nie zachowuje się w zgodzie z Torą, jest w porządku"

Mała Na'ama Margolese stała się ikoną walki oprawa kobiet w Izraelu, a dzień po wyemitowaniu reportażu z jej udziałem prawicowy premier Beniamin Netanjahu potępił "religijną przemoc wobec kobiet w sferze publicznej" - donosi "Gazeta Wyborcza". Opisuje też przypadki dręczenia kobiet przez ortodoksów.
- Oplucie dziewczynki, nawet siedmiolatki, która nie zachowuje się w zgodzie z Torą, jest w porządku - zapewnia Mosze, haredi cytowany w reportażu izraelskiej telewizji Program 2. - Rabini nam mówią, jak chodzić po ulicy i jak kobiety powinny się zachowywać - dodaje Mosze. Na ulicach 80-tysięcznego Beit Szemesz stoją znaki nakazujące, aby kobiety i mężczyźni poruszali się po przeciwnych stronach jezdni - czytamy w "Gazecie".

Na'ama i jej koleżanki są regularnie wyzywane i opluwane, bo nie ubierają się dostatecznie ortodoksyjnie. "Gazeta" podaje inne przykłady dręczenia kobiet: studentka Tanja Rosenblit usiadła w autobusie tuż za kierowcą, bo miał jej powiedzieć, gdzie wysiąść. Wg zasad ortodoksów powinna usiąść z tyłu, za mężczyznami. Jak pisze "Gazeta", "gdy odmówiła, autobus został zatrzymany przez jednego z pasażerów. Po półgodzinie przyjechała policja, która wraz z kierowcą próbowała przekonać dziewczynę, by usiadła z tyłu".

W sobotę wieczorem premier Beniamin Netanjahu potępił "religijną przemoc wobec kobiet w sferze publicznej". Minister finansów Juwal Steinitz wezwał do aresztowania ekstremistów, którzy atakują kobiety (w sobotę policja zatrzymała jednego z "opluwaczy" z Beit Szemesz) i zagroził dymisją burmistrzowi, jeśli dyskryminujące znaki nie zostaną usunięte z ulic.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Więcej o:
Komentarze (50)
"Oplucie siedmiolatki, która nie zachowuje się w zgodzie z Torą, jest w porządku"
Zaloguj się
 • emigrant_1984

  Oceniono 14 razy 12

  A wiec oszolomy religijne sa wszedzie. I oczywiscie w Izraelu tez. Dlatego za wszelka cene trzeba nie dopuscic by jakikolwiek kraj byl rzadzony przez reguly religijne.

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 13 razy 7

  wszystkie religie zdelegalizować, wszystkie pomniki jp2 i jego pedofili w sukniach wywalić na śmietnik historii...

 • zyx.123

  Oceniono 4 razy 4

  Orto-bydło??

 • qumaczek

  Oceniono 3 razy 3

  Takie zachowania to nie kwestia takiej czy innej religii, to naturalna skłonność prymitywnych głupków do zachowań ekstremalnych. Im więcej głupków tym silniejszy fanatyzm.

 • notremak

  Oceniono 7 razy 3

  Jest taka wyspa: Madagaskar. Może my, normalni, złożylibyśmy sie na jej wykupienie oraz transport wszelkiego rodzaju oszołomstwa - żydowskiego, muzułmańskiego, z Polski radiomaryjnego (szefem silnej grupy pod wezwaniem Marek Jurek). Na 10 lat zostawić ich samych i mamy problem rozwiązany w sposób naturalny: zagryzą się między sobą, a świat poczuje ulgę.

 • anty-lady

  Oceniono 9 razy 3

  Zbyt często z religijności płynie więcej złego, niż dobrego. Każda religia jest źródłem pogardy i braku szacunku dla wierzących w co innego.

 • tektek

  Oceniono 13 razy 3

  to i tak nic w porownaniu do tego sa sie dzieje w Katolandi gdzie przemoc wobec kobiet jest powszechna i tolerowana przez kosciol katolicki do ktorego nalezy 99% spoleczenstwa.. Szczegolnie na wsi i wsrod nowo przybylych do warszawy panuje sredniowiecze istne sredniowiecze. Z czym do Europy zacofana polsko?

 • prof.gzymek

  Oceniono 3 razy 1

  to nawet za czasów Adolfa Hitlera( ich genetycznego ziomka) Zydzi musieli schodzić z chodnika ,ale ich nie opluwano ,a teraz uczniowie przerosli nauczyciela .Ciesze sie ,ze sie o tym mowi .,bo Gross nam tego nie opisal ,ale przed wojna w malych miasteczkach tez gojów opluwali.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX