Michał Sumiński nie żyje

25.12.2011 11:44
Michał Sumiński

Michał Sumiński (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

W wieku 97 lat zmarł w Warszawie znany dziennikarz Michał Sumiński - autor telewizyjnego programu programu "Zwierzyniec", podróżnik, autor książek o tematyce żeglarskiej. O śmieci dziennikarza poinformowało Polskie Radio.
Michał Sumiński urodził się 13 grudnia 1915 roku w Warszawie. Z wykształcenia był zoologiem. W czasie okupacji niemieckiej działał w ruchu oporu. Aresztowany w 1943 r. przez Niemców, więziony był na Pawiaku, a potem w obozach koncentracyjnych Auschwitz i Mauthausen-Gusen. Po wojnie wrócił do Polski.

Od sierpnia 1946 do 1949 roku w Zarządzie Głównym Ligi Morskiej w Warszawie pełnił funkcję Głównego Inspektora Wychowania Morskiego. Posiadając stopień jachtowego kapitana morskiego, od 1947 roku przez kilka lat był kapitanem jachtu Ligi Morskiej "Generał Zaruski".

W latach 50. zajął się pracą literacką. Od 1958 r. pracował w Polskim Radio, a następnie w Telewizji Polskiej, gdzie był m.in. kierownikiem redakcji reportaży Redakcji Naczelnej Audycji dla Polaków za Granicą. Był autorem popularnego w latach 70. i 80. programu telewizyjnego dla młodzieży "Zwierzyniec", w którym ze swadą opowiadał o przyrodzie.

Był autorem książek: "Rejsy bałtyckie" (1950), "Wiedza żeglarska" (1951), "Żeglarskie zwycięstwo" (współautor Grażyna Wojsznis, 1951), "Znad jezior" (1954), "Przez siedem jezior" (współautor S. Wysocki, 1954), "Gawędy o zwierzętach" (2001).

Michał Sumiński był odznaczony Orderem Uśmiechu, miał także tytuł Honorowego Obywatela Warszawy.

Komentarze (160)
Zaloguj się
 • mariaantonina29

  0

  O, dziad borowy odszedł, szkoda. Czy to krewny Doroty Sumińskiej?

 • spondeo

  Oceniono 1 raz 1

  I co z tego, ze polowal ? Mial zarcie dla rodziny, jak wielu wtedy polowal, bo musial. Zabijamy swinie, konie, krowy, cieleta i jagnieta, kozy, owce, tryki a reszte lapiemy we wnyki, o kurach, dlawiacycyh sie ziarnem gesiach i kaczkach, indykach nie wspomne Lawice ryb na straganach, skorzane torebki, rekawiczki i buty wciaz najlepsze, a na forum zal karpia bez wody co czeka na los przeznaczony ...i mozecie sobie pisac co chcecie.

 • wienek

  Oceniono 1 raz 1

  R.I.P.
  Zwierzyniec to była wspaniała audycja, odszedł wspaniały człowiek, kondolencje dla rodziny.

 • mb5851

  Oceniono 1 raz 1

  Żegnam Pana ,Panie Michale. Dawał naszym dzieciom , to co najpiękniejsze. Naturę, przyrodę. Wielka Chwała Ci za wszystko. Dziękujemy Panie Michale.

 • gazetaplum

  Oceniono 1 raz -1

  arystokrata obozowy.

 • mppmpp

  Oceniono 2 razy 2

  Wspaniale opowiadał. Z taką ekspresją, z takim zaangażowanie.
  Zwierzyniec to jest klasyka. Jaka szkoda, że nic podobnego nie powstaje...
  Wielka szkoda...

 • myciula

  Oceniono 1 raz -1

  taki dzikus
  amm mozanto zwolennik dziczyzny

 • zigzaur

  Oceniono 1 raz 1

  Mam dwóch przyjaciół o identycznym sposobie bycia. Obaj są, rzecz jasna, pracownikami lasów państwowych.

 • romasowski

  Oceniono 3 razy 3

  Bardzo smutna wiadomość! Żegnajcie wspomnienia z młodych lat...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje