Całun Turyński może być prawdziwy. Są nowe badania

24.12.2011 16:32
Całun Turyński

Całun Turyński (Fot.AP/ANTONIO CALANNI)

Nowe badania sugerują, że Całun Turyński nie jest średniowiecznym falsyfikatem i rzeczywiście mógł okrywać ciało Chrystusa - informuje "Daily Telegraph".
Przechowywany w katedrze w Turynie Całun Turyński to jedna z najbardziej znanych relikwii na świecie. Uchodzi za tkaninę, w którą po ukrzyżowaniu owinięto ciało Chrystusa i co roku oglądają go miliony zwiedzających. Włoscy naukowcy przeprowadzili serię eksperymentów, które ich zdaniem udowodniły, że ślady na Całunie - jakoby pozostawione przez ciało Jezusa - nie mogły zostać sfałszowane przy użyciu technologii dostępnej w okresie średniowiecza.

Sceptycy od dawna uważali czterometrową płachtę za fałszerstwo. Datowanie metodą węglową przeprowadzone w laboratoriach w Oxfordzie, Zurychu i Arizonie w roku 1988 wydawało się potwierdzać ich stanowisko, dając wynik odpowiadający okresowi pomiędzy rokiem 1260 a 1390, a więc ponad 1000 lat po ukrzyżowaniu Jezusa. Jednak inni specjaliści przypisali tę niezgodność zanieczyszczeniu próbki pochodzącemu z tkaniny zastosowanej podczas średniowiecznej rekonstrukcji po uszkodzeniu całunu przez ogień.

Jak wynika z obecnych badań, obraz o takim jak Całun odcieniu, teksturze i głębokości można by otrzymać tylko używając emitujących promieniowanie ultrafioletowe laserów emitujących niezwykle krótkie impulsy promieniowania. Wizerunek brodatego mężczyzny musiał powstać pod wpływem jakiejś formy energii elektromagnetycznej (na przykład błysku światła o małej długości fali).

Naukowcy nie twierdzą, że wizerunek powstał w nadprzyrodzony sposób w chwili zmartwychwstania Jezusa, ale teoria taka ma wielu zwolenników. Jednak Watykan oficjalnie nie uznaje Całunu Turyńskiego za całun Jezusa.

Zobacz także
Komentarze (269)
Zaloguj się
 • kg75

  0

  ^^Skoro obecna wiedza naukowa nie potrafi skopiowac tego eksponatu, o czym to moze swiadczyc??^^
  Wiatru nie widac ale wiemy ze jest bo czujemy jego powiew na wlasnej skorze.
  Jaki nasuwa sie wniosek?
  To co istnialo od zawsze nie musi byc widoczne dla oka.

 • fury11

  0

  A czemu tak wyraźnie odcisnęła się twarz z brodą, wąsami i detalami, a reszty - nie będę narządów wyliczał, bo nie przystoi - nie?

 • podpol

  Oceniono 4 razy 0

  A jakie to ma dla mnie przeciętnego zjadacza chleba znaczenie. To Watykan tak się mocno stara aby udowodnić, ze jego dogmaty są prawdziwe i wywodzą się od Chrystusa. Tylko czytając prawdziwą historię Watykanu jakoś to mi nie trafia do przekonania. A że oglądają rzekomy całun miliony ludzi to nic nadzwyczajnego u fundamentalistów. U nas w Sokółce klechy spreparowali opłatek i głupia gawiedź ciągnie tysiącami aby oglądać cud. Nie biorąc pod uwagę ze na przestrzeni 20 wieków niczego w żadnej religii nie udowodniono naukowo a opierano się jedynie na wierze. Wiara to za mało aby przyjąć coś za pewnik. Całun to jest ostatnia deska ratunku dla Watykanu aby cośkolwiek wykazać że głoszone przez nich pierdoły maja pokrycie w rzeczywistych faktach które ponoć kiedyś miały miejsce. Bo wszystko co zostało do tej pory na ten temat napisane zostało napisane przez ludzi którzy nawet nie byli naocznymi świadkami zdarzeń a znali je ze słyszenia. Były wielokroć przepisywane i każdy skryba coś dołożył,od siebie aby bardziej uwiarygodnia fakt. Kościół to wykorzystuje aby doić swoje owieczki, bo ich postępowanie wcale nie świadczy o ich głębokiej wierze jak powinna ich cechować.

 • dormi70

  Oceniono 4 razy 0

  Całunu też się boicie ? Mój Boże ależ ci twoi wrogowie strachliwi :)

 • gazetaplum

  Oceniono 2 razy -2

  Czy nie był prawdziwym żydem?? Dlatego tkanina tak drażni.
  Dla Was piramidy to kupa kamieni. >Żałośni nędznicy.

 • 7rewrer7

  Oceniono 2 razy 2

  ODDAĆ CAŁUN DO WATYKANU W TEDY BĘDZIE PRAWDZIWY.bo jak ktoś może na nim zarabiać jak nie Watykan.Kosmonauci lecą na orbitę okołoziemską w specjalnych ubraniach,a Jezuz nago bez całunu udał się do nieba.Polskiej ciemnoty nikt nie przebije.

 • woparachgazu

  Oceniono 6 razy 0

  ciemnota i zabobon

 • glemp1

  Oceniono 9 razy 3

  "Eksperci" zapewne wywodzą się z kręgów zbliżonych do katolickiego betonu.

 • frankyy

  Oceniono 9 razy 3

  Kult starej szmaty - bez względu na to czy prawdziwej czy nie, pozostaje pogańskim fetyszyzmem.

  Watykan oficjalnie nie uznaje całunu, ale pozwala na pogański kult i zyski jakie z tego ciągnie KK.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje