Za 30 lat będziemy najstarszym społeczeństwem Europy. "Przyszłe rządy staną przed dramatem"

starsze panie w centrum handlowym w Poznaniu

starsze panie w centrum handlowym w Poznaniu (fot. Lukasz Cynalewski / Agencja Gazeta)

- Można było to przewidzieć, ale takie problemy odkłada się zwykle na później. Dla polityka taki wynik jest zabójczy. Przyszłe rządy - za 10-20 lat - staną przed problemem dramatycznym. Wtedy nie będzie można podejmować skutecznych kroków, które by to łagodziły - mówił w Komentarzach TOK FM prof. Marek Okólski, demograf z UW. Komentował wyniki spisu powszechnego i szybkie starzenie się Polsków.
Jest nas 38 milionów 300 tysięcy - takie są wstępne wyniki Narodowego Spisu Powszechnego. Jest nas więcej o blisko 100 tys. więcej w porównaniu z ostatnim spisem, który odbył się w 2002 roku, ale - jak mówią przedstawiciele GUS - wszystko wskazuje na to, że do 2030 roku liczba Polaków zmniejszy się. Stanie się tak m.in. z powodu starzenia się społeczeństwa.

Prof. Marek Okólski ostrzega, że - choć jeszcze tego nie widzimy - po wynikach spisu już widać, że nasze państwo niewiele robi, by zapobiec starzeniu się ludności Polski.- Wiemy o tej gigantycznej groźbie, jaka czeka Polskę w przeciągu kolejnych 30 lat, jaką jest starzenie się społeczeństwa. Polska dziś jest jednym z trzech najmłodszych krajów UE, a za 30 lat będzie bezwzględnie najstarszym. Proces starzenia się już zaczął przybierać bardzo szybkie tempo. Akurat zbiegły się w Polsce dwa czynniki, które w procesie starzenia nie występowały łącznie w krajach Zachodu: gwałtowne obniżenie dzietności (w Polsce silniejsze niż na Zachodzie) oraz - czego nie było w ogóle na Zachodzie- gwałtowna emigracja ludzi młodych - mówił w Komentarzach TOK FM Okólski.

Demograf: Za 10-20 lat niewiele będzie można zrobić

Przestrzegł, że im dłużej obecne władze nic nie robią, tym większy problem będą miały kolejne: - Można było to przewidzieć, ale takie problemy odkłada się zwykle na później. Dla polityka taki wynik jest zabójczy. Przyszłe rządy - za 10-20 lat - staną przed problemem dramatycznym. Wtedy nie będzie można podejmować skutecznych kroków, które by to łagodziły.

Co ratować sytuację? Demograf wskazał kilka obszarów działania: rynek pracy, politykę rodzinną i regulacje dotyczące imigracji. - Dziś np. można reformować rynek pracy tak, by powstrzymywać młodych specjalistów przed wyjazdami. Że można - pokazała to kilka lat temu groźba eksodusu lekarzy, którzy od razu otrzymali inne warunki. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki - przypomniał.

Zauważył, że rząd Donalda Tuska zapowiedział, co prawda, reformy prorodzinne, które ułatwią matkom podejmowanie i utrzymanie pracy. Ale - zdaniem demografa - to wciąż za mało. - Nie może być po prostu deklaracji, muszą być konkretne działania - stwierdził.

Zauważył też, że Polska wciąż nic nie robi, by dostosować do obecnej sytuacji regulacje imigracyjne.

To nie wsie zyskują, a miasta tracą mieszkańców

Prof. Okólski podkreśla, że wyniki spisu na razie zbyt ogólne, by szczegółowo je komentować. Jak mówi, przede wszystkim widać, że zwiększyły się migracje, ale nie tak bardzo, jak spodziewali się eksperci. - W poprzednim spisie osób emigrujących było ponad 600 tys., w tym - 1,1 mln. To nie jest taki wielki przyrost, można było spodziewać się większego. Nie jestem na razie tymi wynikami zaskoczony, tym bardziej, że są bardzo ogólne - ocenił.Według eksperta, spis pokazał ciekawą tendencję: utrwalanie się sposobu osiedlania na wsiach. Jak podkreślił Okólski, to rzadkie w Europie, ale nie wynika z tego, że - jak podaje GUS - zamożniejsi Polacy z miast masowo przenoszą się na wieś. Raczej z tego, że miasta się wyludniają (emigracja za granicę i mały przyrost naturalny), a mieszkańcy wsi zostają w swoich miejscowościach. - A jednocześnie przyrost naturalny ludności wiejskiej jest nieco wyższy niż w miastach. Mieszkańcy miast częściej wyjeżdżają za granicę w większej liczbie niż mieszkańcy wsi. To wszystko daje taki efekt, że miasta się wyludniają. Nie dlatego, że mieszkańcy miast się przenoszą na zdrowsze tereny, ale dlatego, że mieszkańcy wsi nie bardzo mają możliwości osiedlania się w miastach.

- To się odbywa pewnym kosztem społecznym. Ludzie, którzy mieszkają na wsiach tylko dlatego, że nie mają możliwości przeniesienia się do miast, gdzie jest ich główne źródło utrzymania. Tracą czas na dojazdy. Obniża to też ich szanse awansu, kształcenia się, spędzania wolnego czasu itd. To element - moim zdaniem - zacofania cywilizacyjnego - podkreślił.Zobacz także
 • Brytyjskie lotnisko Heathrow - tu przybywają tłumy Polaków, szukających pracy w Wielkiej Brytanii "Rzeczpospolita": Młodzi znów emigrują z Polski
 • Narodowy Spis Powszechny Pierwsze dane ze spisu: coraz więcej kobiet w Polsce
Komentarze (11)
Za 30 lat będziemy najstarszym społeczeństwem Europy. "Przyszłe rządy staną przed dramatem"
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 9 razy 9

  Największym zagrożenie w całej historii byli dla Polaków Polacy.

 • benkmen

  Oceniono 5 razy 5

  To ładujcie bez opamiętania wszystkie pieniądze w agencje vatykańskie i dawajcie im to, o czym sobie tylko zamarza, a późniejsze problemy demograficzne i emerytalne będą rozwiązywać przy pomocy płatnych mszy intencyjnych.Amen.

 • dziadekjam

  Oceniono 3 razy 1

  Za 30 lat będziemy najstarszym społeczeństwem Europy
  =========================================
  Bez obaw! Postęp SŁUŻBY ZDROWIA I zmniejszenie realnych dochodów Polaków szybciutko zbije średnią wieku do założonego ambitnego poziomu obecnego Sudanu.

 • prof.gzymek

  Oceniono 5 razy 1

  Przez ostatnie lata wiecej polaków ucieklo za chlebem jak za czasow zaborow.To skutek zydowskiej polityki okraglego stołu, polityki rozkradania i zniszczenia zakładów pracy, kopalni hut ,rolnictwa ,szkolnictwa ,wojska.Jedynie komuna + jej potomstwo i kosciol katolicki jest beneficjentem.Chwala sie zielona wyspa ,gdzie pracownicy pracuja za 15 %wyplaty Europejczyka .-To gdzie sie podziewa 85 % ? skoro przyrostu rocznego jest tylko 4,5%?Ten trud zbieraja wlasciciele fabryk !- NIemcy ,Zydzi itd.. a my mamy cyrk wariatow politykow lansowanych przez sprzedajne media.

 • marcin1956

  Oceniono 1 raz 1

  Solidarne opłacanie składek przez pracujących dziś na dzisiejszych emerytów jako model systemu tak lansowany przez Tuska z Rostowskim (w tym m.in. likwidacja OFE) spowoduje za 20-30 lat bankructwo kraju i śmierć z głodu emerytów ZUS-owskich. Jakoś politycy rządzący nie chcą głośno powiedzieć, że na dziś kilku pracujących robi zrzutkę na 1 emeryta, za to za 30 lat 1 pracujący będzie miał na utrzymaniu 3 emerytów. Czyli co? Podatki od dochodów osobistych 80% + od firm 60% + VAT 50%??? To kto w takim kraju będzie jeszcze chciał pracować??? To jest arytmetyka na poziomie szkoły podstawowej, a nie dywagacje profesorów ekonomii!!!

 • marcin1956

  Oceniono 4 razy 0

  I znowu działa cenzura prewencyjna...

 • uzdek98

  0

  a czy kiedykolwiek dziadowskie polskie panstwo robilo cokolwiek poza zajmowaniem sie soba oraz swoimi pociotami... zawsze glownym celem bylo przytulenie jak najwiekszej kasy z podatkow...

  motto glowne: krasc, krasc, krasc... i obiecywac gruszki bo ciemny narod wszystko kupi... byleby sie utrzymac przy zlobie... tak bylo jest i bedzie... polska szlachecka, II RP, PRL, i III RP...

 • koniarz91

  0

  "Co ratować sytuację? Demograf wskazał kilka obszarów..."

  Kali być głodny ? :D

 • qwas-5

  Oceniono 1 raz -1

  PO nas choćby i las - ważne by coś ukraść

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje