Etniczne ludobójstwo Indian w Brazylii. Jest raport parlamentu

22.12.2011 12:36
Strona organizacji Survival opisująca Indian Guarani Kaiowa

Strona organizacji Survival opisująca Indian Guarani Kaiowa (Fot. Survivalinternational.org)

Komisja parlamentu Brazylii opublikowała raport na temat "etnicznego ludobójstwa" Indian Guarani Kaiowa w stanie Mato Grosso do Sul, w południowo-zachodniej części kraju.
"Les pistoleros", czyli płatni zabójcy wynajmowani przez wielkich posiadaczy ziemskich, popełniają "mordy etniczne" na Indianach Guarani Kaiowa - głosi raport komisji ds. praw człowieka i ludów indiańskich.

Członkowie komisji odwiedzili wioski, w których dochodzi do szczególnie licznych mordów. Mieszkający tam Indianie chcą odzyskać zabrane im ziemie - pisze AFP. - Wielcy posiadacze rozwiązują na swój sposób problem własności ziemi, uciekając się do morderstw i masakr - twierdzą autorzy raportu. - 150 Indian Kaiowa zostało zabitych w ciągu pięciu lat, a państwo pozostało bierne - powiedziała przywódczyni Indian podczas prezentacji raportu.

Komisja przypomniała, że konflikt pomiędzy rdzenną ludnością a właścicielami ziemskimi sięga lat 70., gdy zamieszkali w stanie Mato Grosso do Sul Guarani Kaiowa stracili swoje terytoria i zostali wydaleni do rezerwatów, gdzie pozbawieni byli elementarnych warunków do życia. Indianie chcą teraz odzyskać swoje ziemie, co prowadzi do "krwawych konfliktów z właścicielami ziemskimi" - wyjaśnia AFP cytując raport.

Zobacz także
 • Żołnierz zatrzymuje jednego z protestujących policjantów Wielki strajk policji w Brazylii - liczba morderstw wzrosła dwukrotnie, rząd wysyła wojsko
Komentarze (107)
Etniczne ludobójstwo Indian w Brazylii. Jest raport parlamentu
Zaloguj się
 • kyoden77

  Oceniono 14 razy 14

  Wszędzie, zawsze, tam gdzie giną ludzie, a mocarstwa angażują ogromne armie, chodzi tylko i wyłącznie o interesy bogatych. To dlatego Francja zaangażowała się w Libii, a w Korei Płn. nikt. To dlatego w Sudanie na oczach miliardów wyrzynali się ludzie, a w Iraku interweniowano. To dlatego o żydowskim holokauście do dziś mówi się głośno, a o holokauście Indian się milczy i nic z tym nie robi. Sprawiedliwość tego świata jest przeliczna na baryłki ropy i bloczki zielonych banknotów.

 • cxce-zar

  Oceniono 10 razy 8

  Jeden z najbardziej katolickich krajów świata i takie numery? A może dlatego że katolicki?

 • byton2

  Oceniono 7 razy 7

  Podziękujmy Kościolowi Katolickiemu i Komisji Majatkowej, że nie posunęły się do tego rodzaju rozwiazań. Chyba się nie posunęły...?

 • axenrolle

  Oceniono 7 razy 7

  Jakimi właścicielami ziemskimi? Powinno być ze złodziejami ziemskimi. Gdy kiedyś tym złodziejom odbiorą ziemie najgłośniej będą darli ryj że gwałci się święte prawo własności. Podobnie było w Zimbabwe

 • wzgrt77

  Oceniono 7 razy 7

  tak rodzi się święta własność prywatna!

 • sikiem_prostym

  Oceniono 6 razy 6

  Indianie wszystkich krajów łączcie się.

 • tsuranni

  Oceniono 6 razy 6

  amerykański sen ku... mać

 • prof.gzymek

  Oceniono 5 razy 5

  Co ludobójstwem na Wołyniu ?, Polesiu? Czy robienie "rękawiczek" polskim dziewczętom ,mordowanie gwałcenie ,torturowanie jest ok?
  Polegało to na nacięciu skory na nadgarstkach i ściągnięciu skory z dłoni.Dla "naszych" polityków to jest ok?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje