"Marsz 13 grudnia? PiS zbiera wojska w oparciu o sprytny populizm" - Maliszewski dla TOK FM

Jarosław Kaczyński w tłumie zwolenników

Jarosław Kaczyński w tłumie zwolenników (Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta)

- W okresach kryzysowych nacjonalizm ma coraz większe znaczenie - komentuje dla TOK FM specjalista ds. marketingu politycznego dr Norbert Maliszewski z UW. - Jarosław Kaczyński zauważył te silne emocje 11 listopada, teraz więc stara się podnieść sztandar nowego nacjonalizmu. Marsze będą się odbywać pod każdą możliwą datą, która będzie się kojarzyła z suwerennością, patriotyzmem - dodaje.
- Prawo i Sprawiedliwość zbiera wojska, czyli zajmuje pozycje w nowej wojnie polsko-polskiej - tak organizację jutrzejszego Marszu Niepodległości i Solidarności w Warszawie komentuje dr Norbert Maliszewski, ekspert ds. marketingu politycznego z Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zdaniem nie muszą to być pozycje stracone. - To mogą być mocne pozycje, bo te wojska PiS zbiera w oparciu o sprytny populizm - podkreśla.

"Nowy nacjonalizm"

- PiS pojmuje interes narodowy w sposób egoistyczny, na zasadzie: chcemy wszystkiego, a nie oddajemy niczego - uważa Maliszewski. - I w oparciu o emocję, jaką jest w tym wypadku nacjonalizm. PiS "zbiera wojska" - dodaje ekspert. I tłumaczy: - W okresach kryzysowych nacjonalizm ma coraz większe znaczenie. PiS ma więc nadzieję na to, że egoizm narodowy będzie się nasilać.

- Ludziom trudno sobie wyobrazić złożoną alternatywę w postaci kooperacji wielu państw, gdzie trzeba się dołożyć, aby nie stracić. Łatwiej jest powiedzieć, że bogaci Niemcy i Francuzi wyciągają od nas pieniądze. Strach ma wielkie oczy, więc lęk przez kryzysem budzi demony nacjonalistyczne - podsumowuje ekspert UW.

Zdaniem Maliszewskiego, marsze - ten z 11 listopada, 13 grudnia i odbywające się 10 dnia każdego miesiąca - mają jednoczyć osoby, dla których ten nacjonalizm jest coraz ważniejszy. - Dlatego też marsze będą się odbywać pod każdą możliwą datą, która będzie się kojarzyła z suwerennością, patriotyzmem. Jarosław Kaczyński zauważył te silne emocje 11 listopada, teraz więc stara się podnieść sztandar nowego nacjonalizmu - żeby nie zrobiła tego Solidarna Polska.

"Gdyby był bardziej umiejętny, gromadziłby..."

Według Maliszewskiego w społeczeństwie w czasie kryzysu potrzeba jedności będzie się nasilać. - I gdyby Jarosław Kaczyński był bardziej umiejętnym graczem, to by wyciągał na ulice więcej ludzi. Prezes PiS niepotrzebnie całe te wydarzenia radykalizuje. Gdyby robił to wszystko w sposób bardziej aprobowany przez zwykłych Kowalskich, to mógłby na tym populizmie nacjonalistycznym sporo ugrać.Zobacz także
 • Ulotki z okresu stanu wojennego ''Obudziły nas krzyki i wołania o pomoc. Wyjrzeliśmy przez okno...'' [WASZE WSPOMNIENIA]
 • Paweł Graś, były rzecznik rządu Donalda Tuska Graś w TOK FM: Nasza suwerenność już nie jest stuprocentowa
 • Mariusz Błaszczak PiS ma projekty dwóch nowych ustaw - o odebraniu emerytur i usunięciu symboli komunistycznych
Komentarze (214)
"Marsz 13 grudnia? PiS zbiera wojska w oparciu o sprytny populizm" - Maliszewski dla TOK FM
Zaloguj się
 • litrahalf

  Oceniono 24 razy 22

  Ten stosunek do UE wyraźnie wyraźnie widać u tzw. prawicy w Polsce. Można go krótko nazwać UKRAŚĆ i UCIEC. Ci tzw. prawdziwi Polacy są świetną ilustracją tego nad czym tak ubolewał Zbigniew Herbert - nad złodziejsko-żebraczą mentalnością Polaków.

 • fakiba

  Oceniono 17 razy 15

  Zaczyna robić Budapeszt ale ten 1956 roku ZAKAŁA

 • moccobaron

  Oceniono 18 razy 14

  sprytny populizm? a ja myślałam że to jest w czystej formie psychopatia!

 • piastpiastun

  Oceniono 18 razy 14

  Jarosław! Jarosław! Jarosław!

  Spi_przaj dziadu!

 • nicpon007

  Oceniono 15 razy 13

  Gwiezdne Wojny - Świrosław Kontratakuje

 • kwa_mac

  Oceniono 15 razy 13

  Gdzie było to dziecię PZPR-u 13 XII ? Dlaczego po zaproszeniu do SB na rozmowę, został wypuszczony do domku w stanie wojennym? Czy dlatego, że lojalka jednak nie była fałszywa? Ja nie znajduję innego wytłumaczenia.
  Najsmutniejsze jest to, że to Lech Wałęsa stworzył Kaczyńskich. Miał taki wybór, a wybrał (albo musiał wybrać) takich współpracowników do kancelarii prezydenta. To on rozpoczął ich polityczną karierę i to on ponosi odpowiedzialność za wszystko, co w Polsce robią kaczyści.

 • cedrat1

  Oceniono 21 razy 13

  JAROSLAW POLSKE ZBAW :)))))))))))))) ALE BĘDZIE WESOŁO JUTRO KUPIĘ DUŻO JAJEK I IDE NA MARSZ PORZUCAĆ DO CELU :) !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • age.kruger

  Oceniono 17 razy 13

  Jaroslaw Kaczynski, gdyby tylko mogl, dokonalby zamachu stanu. To niebywale, ze w tej czesci Europy, w tym czasie mamy taka zywa skamieline.

  Jaroslaw Kaczynski to oszust. Ten jego sprytny populizm to zwykle oszustwo.

 • e-komentarz

  Oceniono 14 razy 12

  Oni te marsze organizują za pieniądze społeczeństwa którego 3/4 jest im przeciwne.
  Taka "ciekawostka przyrodnicza"...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje