Sikorski: PiS w sojuszu z kibolami obrzydza Polakom patriotyzm, bo chce władzy

PiS w sojuszu z kibolami obrzydza Polakom patriotyzm. Chce wrócić do władzy, dlatego próbuje odebrać nam dumę z naszych osiągnięć - tak Radosław Sikorski wyjaśnia ostatnie posunięcia PiS, m.in. krytykę jego wystąpienia w Berlinie i organizację "marszu niepodległości" 13 grudnia. Wg szefa MSZ prezes PiS jest "zdesperowany" i robi wszystko, by wypaść lepiej w rywalizacji ze Zbigniewem Ziobrą.
W rozmowie z Tomaszem Lisem Sikorski wyjaśnia przede wszystkim to, jak przygotowywał się do wystąpienia w Berlinie. Jak mówi, choć nie było ono oficjalnym stanowiskiem polskiego rządu - takim, jakie przedstawia się w rozmowach z międzynarodowymi instytucjami czy w gremiach decyzyjnych - "była to zbiorowa polska refleksja o przyszłości Europy" na podstawie kilku lat członkostwa w UE i pół roku prezydencji.

Wymienia też, z kim w rządzie konsultował to wystąpienie (m.in. z Mikołajem Dowgielewiczem i Jakubem Wiśniewskim, dyrektorem w MSZ) oraz czyje sugestie wykorzystywał (m.in. Jacka Rostowskiego i prezydenta Komorowskiego).

"Straszenie IV Rzeszą to prymitywizm"

Skąd więc tak gwałtowna reakcja PiS i strach przed "utratą niepodległości" i wniosek o wotum nieufności wobec ministra? Według Sikorskiego to gra polityczna: PiS dobrze wie, że silne instytucje europejskie, których Sikorski bronił w wystąpieniu i do obrony których wezwał Niemców, to gwarancja bezpieczeństwa dla państw członkowskich. - Partia Kaczyńskiego w swoim programie to rozumiała, a teraz udaje, że nie rozumie - ocenia szef MSZ.

Przyznaje jednak, że reakcja PiS-u nie zaskoczyła go: - Prymitywizm mówienia w takim momencie historii Europy o IV Rzeszy czy "partii pruskiej" już nie zaskakuje. Ponieważ złożono wniosek o wotum nieufności wobec mnie, to PiS i PiS-bis mają dwa tygodnie na przygotowanie swoich argumentów, o co apeluję. Chciałbym usłyszeć koncepcje opozycji na temat tego, jak ma reagować Polska na tektoniczne ruchy w Eurazji i jaką ma koncepcję na ratowanie strefy euro i całej Unii.

Sikorski: PiS otumania ludzi, prezes to desperat

- Jesteśmy niepodlegli i suwerenni, dopóki stanowimy o sobie, a do Unii weszliśmy dobrowolnie (...). Jeśli już mowa o niemieckiej hegemonii, to przypominam, że to Jarosław Kaczyński przez telefon negocjował traktat lizboński, a ratyfikował go Lech Kaczyński. Przypominam, że dał on Niemcom większą siłę głosu w Parlamencie Europejskim niż poprzedni nicejski, wynegocjowany przez premiera Jerzego Buzka - mówi Sikorski i podkreśla, że jako premier Jarosław Kaczyński rozumiał, że trzeba wzmacniać instytucje UE.

- Wobec powagi tego, co się dzieje w Europie należy odczytać jako oznakę desperacji to, że Jarosław Kaczyński używa takich argumentów w rywalizacji na radykalizm ze swoim byłym delfinem - dodaje szef MSZ.

"PiS obrzydza Polakom patriotyzm"

Sikorski nie ma żadnych nadziei, że podejście PiS-u się zmieni: - Zamiast przedstawić alternatywną do mojej koncepcję wzrostu roli Polski w Europie, będzie robił to, co zawsze, czyli grał na emocjach i otumaniał ludzi. PiS w sojuszu z kibolami obrzydza Polakom patriotyzm. Chce wrócić do władzy na modę budapeszteńską i dlatego próbuje nam wszystkim odebrać dumę z naszych osiągnięć.

Podczas wystąpienia na forum Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej Sikorski apelował do Niemiec o ratowanie strefy euro. - Nie możecie dominować, lecz macie przewodzić reformom - wzywał. Pytał też, czy można być pewnym, że "jeżeli dojdzie do rozpadu strefy euro, to wspólny rynek, kamień węgielny Unii Europejskiej, na pewno przetrwa?". W ocenie Sikorskiego, "jeżeli nie jesteśmy gotowi zaryzykować częściowego demontażu UE, wówczas staniemy przed najtrudniejszym dla każdej federacji wyborem: głębsza integracja lub rozpad".

Więcej o:
Komentarze (298)
Sikorski: PiS w sojuszu z kibolami obrzydza Polakom patriotyzm, bo chce władzy
Zaloguj się
 • mamagda3

  Oceniono 35 razy 27

  Mam nadzieję, że 13 grudnia będzie wielka gołoledź i uczestnicy kaczego marszu boleśnie potłuką sobie tyłki. Uważam, że zawłaszczanie tej rocznicy to obrzydliwa, niemoralna hucpa, obliczona na zaktywizowanie najgłupszego elementu naszego cudnego narodu. Życzę PiSowi wielkiej kompromitacji.

 • ga.1.2

  Oceniono 37 razy 27

  PiS i bez kiboli obrzydza

 • przylaszczynski

  Oceniono 33 razy 27

  Panie Radosławie, władzę to PiS już miał i dał Polsce tyle szkód i strat, że wrogowie Polski byli im wdzięczni!!!

 • chip.hop

  Oceniono 35 razy 25

  mój patriotyzm został zgwałcony przed pałacem prezydenckim 10/04/2010r przez jarosława k.

  NIGDY JUŻ GO NIE BĘDĘ DEMONSTROWAŁ!!!

 • czerwoneoczykoguta

  Oceniono 25 razy 15

  pis nikogo nie otumania, to raczej tumany dla tumanów:) dobrze, że ich tak malutko:) jak juz zjednoczymy Europę, taki pis będziemy dumnie w skansenach pokazywać:)

 • prosspero

  Oceniono 20 razy 14

  PIS z Kaczyńskim to dobry żart. Drugi raz "durny naród" się na to nie nabierze.

 • beanspadaj

  Oceniono 24 razy 14

  Kazdy bandzior, kibol i psychol jest dobrym polakiem i patriotą pod warunkiem że popiera te kacze niedojdy. Ciemnota połączona z głupotą-to najwieksze zagrożenie dla Polski. Przez takich "patriotów" traciliśmy zawsze niepodległość.

 • archimago7

  Oceniono 30 razy 14

  Szanowni wyborcy tych kaczych antypolskich kanalii !!!
  Czy nie przychodzi wam czasem do głowy, że zafundowaliście Polsce czteroletnie
  igrzyska kaczego idiotyzmu ?
  Następnym razem, to się spróbujcie zastanowić przed wyborami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX