Sondaż dla Gazeta.pl: 51 proc. Polaków za przywróceniem kary śmierci

Po kilku latach względnego spokoju w Polsce znów rozgorzała dyskusja na temat przywrócenia kary śmierci. Jarosław Kaczyński oświadczył niedawno, że PiS chce przywrócenia tej kary za szczególnie drastyczne zabójstwa. Z sondażu MillwardBrown SMG/KRC dla portalu Gazeta.pl wynika, że Polacy są w tej sprawie bardzo podzieleni.
- Ostatnio pojawił się temat stosowania w Polsce kary śmierci za zbrodnie i najcięższe przestępstwa. Czy jest Pan(i) za czy przeciw przywróceniu kary śmierci? - takie pytanie postawiła pracownia MillwardBrown SMG/KRC dorosłym Polakom. W wyników widać, że polskie społeczeństwo jest w tej sprawie podzielone na pół.

Za przywróceniem najsurowszej kary jest 51 proc. badanych. Przeciwników jest natomiast 45 proc. Co ciekawe, zaledwie 4 proc. pytanych nie ma zdania w tej sprawie. W grupie zwolenników dominują mężczyźni - 57 proc. Wśród kobiet 46 proc. uważa, że w Polsce należałby przywrócić stosowanie tej kary.

Młodzi radykalni, łagodnieją z wiekiem?

Jeszcze inne dane pojawiają się, gdy ankietowanych zapytać o wiek. Otóż młodzi, bardziej radykalni i skłonni do szybkich osądów, są zdecydowanie za powrotem do kary śmierci. Aż 62 proc. badanych w wieku 18-24 lata jest za jej przywróceniem. Radykalnie odmienny wynik pojawia się w grupie 60 lat i więcej. Tu przeciwników wykonywania najsurowszej z kar jest już "tylko" 52 proc.

Większość wyborców PiS "za", PO "przeciw"

Wyraźny podział na zwolenników i przeciwników kary śmierci mają poszczególne elektoraty partii politycznych. I tak, wyborcy PiS i sympatycy Jarosława Kaczyńskiego są za jej przywróceniem do kodeksu karnego. To 54 proc. pytanych. Z kolei 42 proc. wyborców PO mówi "nie" pomysłom, by kara śmierci w Polsce znów była stosowana. Natomiast większości elektoratów pozostałych partii jest w 54 proc. za karą śmierci.

Najbardziej radykalni są - i tu niespodzianka - ci, którzy deklarują, że nie głosują. Aż 62 proc. chce, by w Polsce znów zaczęto wykonywać karę śmierci.

Kara śmierci w 58 państwach

W Polsce kary śmierci nie wykonuje się od 1988. Od 1995 roku obowiązywało moratorium na jej wykonywanie. 1 września 1998 została zniesiona nowo wprowadzonym kodeksem karnym z 1997 i zastąpiona przez dożywotnie pozbawienie wolności.

Z danych Amnesty International (AI) na grudzień 2010 r. wynika, że w 96 państwach nie obowiązuje kara śmierci. Nie zrezygnowało z niej dotąd 58 państw. PiS zapowiada, że do Sejmu trafi projekt zmian w prawie przywracających karę śmierci za szczególnie drastyczne zabójstwa.

Uchwalony w grudniu 1966 roku Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych, który ma wiążący charakter prawny, mówi o "przyrodzonym prawie do życia" każdej istoty ludzkiej.

Sondaż CATI EXPRESS z 1-2/12/2011 zrealizowany przez MillwardBrown SMG/KRC, próba ogólnopolska telefonów stacjonarnych i komórkowych, reprezentatywna 18+ procent kolumnowy, N=1012

Więcej o:
Komentarze (550)
Sondaż dla Gazeta.pl: 51 proc. Polaków za przywróceniem kary śmierci
Zaloguj się
 • gruszkasia

  Oceniono 38 razy 16

  20 lat kościelnego wychowania w szkole i już cofnęliśmy się jako społeczeństwo o pół wieku.

 • q-ku

  Oceniono 29 razy 15

  ogromna liczba Polaków to mściwe dzikusy, które chętnie widzą jak się kogoś karze, najlepiej stryczkiem lub ucinaniem rąk

  przepisałbym im obowiązek wykonywania tych kar śmierci własnoręcznie, najlepiej w obecności małżonki i dzieci, żeby się wzmogły moralnie

 • freejazzy

  Oceniono 21 razy 13

  No i proszę, miłosierni katolicy zabrali głos w sprawie. Na przekór episkopatowi. Na przekór papieżom (tak, zarówno Jan Paweł II jak i Benedykt XVI wstawiali się skazanymi na karę śmierci i popierali osoby walczące o ich ułaskawienie)
  Nie zapomnijcie jutro pójść do kościoła! I zagłosować na świętoszkowatego Kaczyńskiego w następnych wyborach!

 • northyorkshire

  Oceniono 26 razy 12

  A ja jestem za wydolnym i skutecznym karaniem przestępców. Za sądami które wyrokują i nie ma od tego odwołania. Za tym aby każdy, kto popełni przestępstwo wiedział, że będzie złapany i osądzony. Za tym aby zniesiono instytucje przedawnienia, bo na to i na mozliwość odwoływania liczy każdy przestępca.
  Tak jak jest w UK. W 24 godziny po ostatnich rozruchach skazanych zostało 1200 ich uczestników winnych rabunków. W 24 GODZINY!!! Czaicie bazę!
  Wiecie dlaczego na stadiony w UK można chodzić całymi rodzinami i NIKT NIE ZROBI NIKOMU KRZYWDY?
  Bo w 24 godziny chuligan dostanie kilka lat pierdla za tzw. ASOB (Antisocial Behaviour) i nie ma od tego odwołania!!!
  Kaczyński perdoli głupoty dla tłumu. Nie kara odstrasza, tylko jej NIEUCHRONNOŚĆ! Polecam poczytać o tym trochę, zanim zaczniecie wysyłać śladem pisiowatego kurdupla ludzi na szafot.
  KACZYŃSKI TO SKRAJNY I SZKODLIWY IDIOTA, POWINIEN BYĆ JAK NAJSZYBCIEJ ZBADANY PRZEZ KOLEGIUM PSYCHIATRYCZNE. KURDUPEL-DEBIL. I tyle!

 • klikon55

  Oceniono 7 razy 7

  Nie dajmy sobą manipulować. Kaczyński tylko na tematach dzielących społeczeństwo buduje swoją pozycję. Nie miał nawet skrupułów aby wykorzystać znak krzyża do doraźnych celów politycznych..

 • evusia123

  Oceniono 6 razy 6

  WSTYD,
  POLSKA katolicki ,barbarzynski kraj !!

  WSTYD!!
  I wypad z EUROPY wspolnej,won.

 • esteta50

  Oceniono 6 razy 6

  Dyskusja nad kara smierci jest zbedna. Nalezy podyskutowac nad ciezka choroba polskiego sadownictwa i polskiej nadufanej ekologii i ochrony zwierzat.
  Za sciecie drzewa na wlasnym terenie (bez zezwolenia) otrzymuje sie kare parunastu lub parudziesieciu tysiecy zlotych; za zabicie kota do 4 lat wiezienia , a za zabicie czlowieka okolo 3 lat w zawieszeniu.
  za pedofilie 2 lata w zawieszeniu i leczenie (na koszt podatnika)- czy to jest zdrowe? czy to nie jest idiotyczne?
  Takie wyroki sa smieszne i powoduja tylko smiech na ustach przestepców, a nawet powoduja u nich jeszcze wieksze ciagoty do przestepstw.
  TYLKO KARA CIEZKICH ROBÒT PUBLICZNYCH (typu lopata ziemia i czyszczenie ulic, kanalizacji, porzadkowanie miast itp.) BYLABY ADEKWATNA DO PRZESTEPSTW - NIKT NIE WIERZY W TZW: RESOCJALIZACJE ( resocjalizowac trzebaby autorów tych brednych systemów) BANDYTE TRZEBA TAK ZMECZYC CIEZKA PRACA I MAXYMALNYM OGRANICZENIEM SNU, ZE NIE MIALBY CZASU ANI OCHOTY NA JAKIES PRZESTEPSTWA. W WIEZIENIACH ZLIKWIDOWAC WSZELKIE TV ORAZ SILOWNIE. TAM NIE MA MIIEJSCA NA "ROBIENIE Z CHERLAKÒW BYKÒW )fizycznych osilków o malym mózdzku i wielkich bicepsach)" ZAGRAZAJACYCH W PRZYSZLOSCI NORMALNYM LUDZIOM.
  Wtedy kara smierci moze byc niepotrzebna lub stosowana w bardzo wyjatkowych sprawach.

 • rumcajs116

  Oceniono 6 razy 6

  Oczywiście , że większość elektoratu PiS jest za karą śmierci . Przecież "guru" Kaczyński orzekł , jestem za karą śmierci .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX