Kampania w Londynie: Polaku, zbadaj się. Nie wracaj do kraju z HIV

W Wielkiej Brytanii ruszyła internetowa kampania mająca na celu skłonienie polskiej społeczności do zbadania się na obecność chorób przenoszonych droga płciową. Akcja "Kochaj zdrowo!" ma pomóc w walce ze "wstydliwymi" problemami Polaków na emigracji, które - zdaniem seksuologów - są często z Wysp przenoszone do Polski.
Autorami kampanii społecznej, zainaugurowanej w Światowy Dzień walki z AIDS, są Polskie Centrum Zdrowia Seksualnego (PCZS) w Wielkiej Brytanii i Koło Naukowe Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie (PUNO). Akcję wspiera angielska klinika zdrowia seksualnego West London Centre for Sexual Health.

Wracają do kraju z dodatkowym "bagażem"

W 2008r. Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny przeprowadziła badania dotyczące życia seksualnego Polaków na emigracji. Wynikało z nich, że zakażenia HIV, choroby weneryczne i aborcje to tylko niektóre z problemów, z jakimi borykają się Polacy na Wyspach. Według epidemiologów, rodacy pracujący w Wielkiej Brytanii często wracają do kraju z dodatkowym "bagażem" - AIDS, kiłą czy chlamydiozą. Emigranci stanowią też grupę podwyższonego ryzyka zachorowań, jako że szczególnie doskwiera im samotność i szukają bliskości w przypadkowych kontaktach seksualnych.

Anonimowo i bezpłatnie

- Zależy nam, żeby Polacy wiedzieli, gdzie szukać pomocy w sprawach intymnych i byli poinformowani, że w Wielkiej Brytanii mogą anonimowo i bezpłatnie korzystać z szerokiej gamy testów - wyjaśnia dyrektor PCZS, seksuolog kliniczny Grażyna Czubińska. I dodaje: - Razem ze studentami PUNO przygotowaliśmy zestaw trzech ulotek zachęcających do badań.

Każda ulotka jest przeznaczona dla innej grupy odbiorców. Pierwsza dla nastolatków, druga dla singli, którzy nie mają ustabilizowanego pożycia seksualnego, a trzecia do rodziców, w tym przede wszystkim tych, którzy starają się o potomstwo.

"HIV nie wybiera"

"Wirus HIV nigdy nie wybiera, dlatego tak ważne jest to, żeby się badać przed i po podjęciu wszystkich bardzo istotnych na przyszłość decyzji" - czytamy na stronie internetowej projektu. Ulotki z takim przesłaniem są już od kilku dni dostępne na www.pczs.org. Trafiły też do najpopularniejszych polonijnych mediów.

- Zdecydowaliśmy się głównie na formę internetową. Materiały zostaną również wydrukowane w lokalnej, polskiej prasie, mamy też nadzieję, że część uda nam się rozdać - mówi Czubińska. - To nie będzie inicjatywa jednorazowa - podkreśla.

Trzy lata temu PCZS - organizacja non-profit, utworzona przez polskich specjalistów, którzy pracują w Wielkiej Brytanii - uruchomiło telefon zaufania dla emigrantów. Dyżury tzw. "jasnoniebieskiej linii" odbywają się dwa razy w tygodniu. Poza tematami dotyczącymi zdrowia seksualnego emigranci mogą porozmawiać ze specjalistą np. o samotności. Linia cieszy się dużą popularnością.

Więcej o:
Komentarze (15)
Kampania w Londynie: Polaku, zbadaj się. Nie wracaj do kraju z HIV
Zaloguj się
 • mniklasp

  Oceniono 1 raz 1

  Swiadomosc Polakow jest ponizej etiopczykow I czarnych zUgandy Sami beda sie dziesiatkowac w Polsce Apel Anglican do tepych Polakow jest w jezyku pl skim ale I to nie dociera

 • m4t

  Oceniono 1 raz 1

  Problem jest większy, w Polsce nawet takiej kampanii nie robią, bo lepiej nie wiedzieć... bo przecież Bóg nie ukarał by swojego wybrańca w swoim wybranym kraju.

 • bayadera

  0

  ciotka_itd
  Ty lepiej uwazaj co piszesz.
  Dlaczego rozdaja dzieciom prezerwatywy w Anglii? Zeby pedofilom bylo taniej???

 • bayadera

  0

  Ludzie! przeciez ci Polacy nabyli syfa, kile i AIdsa nie w Afryce, a w bardzo cywilizowanym krolestwie. I to podobno z tesknoty za krajem! Polacy powinni wystrzegac sie zgnilego Zachodu.
  Z Libii, Iraku i Dubaju nasi rodacy zawsze przyjezdzali zdrowi. (i zasobni)
  Od razu widac, ze polskiego Papieza nie wpuscili do Anglii.

 • grba

  0

  Jak się przebada i będzie miał to nie wróci? Cóś panie z logiką nie bardzo...

 • ciotka_ltd

  0

  Buhahaha!!! Sciagnijcie sobie te ulotki:) Jest o tym jak korzystac z NHS jesli chodzi o testy na HIV i inne syfy, ale ani slowa o zapobieganiu, ani slowa o prezerwatywach, ani slowa, ze i dla nieletnich sa one w UK za darmo!
  Albo idioci, albo kosciolek juz ich calkowicie odmozdzyl:)

 • zagraniczny-online

  0

  ja juz dawno temu postulowalem przymusowe badania sanitarno-weterynaryjne dla wszystkich polek przekraczajacych granice kraju .
  do tego miesieczna kwarantanna .
  moje obserwacje bazuja na osmiu latach w UK , glownie Londyn .
  ps. ten problem jest duzo wiekszy , niz najsmielsze statystyki zakladaja

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX