W krajach UE o restrykcyjnym podejściu do aborcji więcej kobiet przerywa ciążę [BADANIE]

Lekarz

Lekarz (Fot. Robert Kowalewski / Agencja Gazeta)

Kraje Unii Europejskiej, w których legalne jest przerywanie ciąży na życzenie kobiety, mają niższy wskaźnik aborcji, niż te państwa członkowskie, które mają dużo ostrzejsze przepisy - wynika z najnowszych badania opublikowanego dziś przez Międzynarodowe Czasopismo Położnictwa i Ginekologii (BJOG).
Badanie objęło wszystkie 27 krajów Unii, z których każdy ma własne przepisy dotyczące aborcji. Pod uwagę brano kobiety w wieku od 15 do 49 lat. Ogólna tendencja wskazuje, że liczba przerwanych ciąży w ostatnich latach się zmniejszyła - na 1000 kobiet obecnie przypada w UE 10,3 aborcji.

Najmniej aborcji wg badania dokonuje się na południu Europy (średnio 8,9 zabiegów na 1000 kobiet), najwięcej zaś - w Europie Środkowej i Wschodniej (10,8/1000) i na północy Unii (10,9/1000).

Tajemnicą pozostaje Polska...

Co ciekawe jednak, kraje z liberalnymi przepisami dotyczącymi przerywania ciąży nie odnotowały wcale więcej aborcji (średnio - 11/1000), niż w krajach o mocno ograniczonych dostępie do tego typu zabiegów (średnio - 12,3/1000).

Niewiadomo natomiast, ile kobiet musiało udać się do innego kraju, aby przerwać ciążę - w Irlandii, Polsce i na Malcie przepisy są albo bardzo restrykcyjne, jeżeli chodzi o aborcję, albo w ogóle jej zabraniają.

Badanie pokazuje także, jak rozkłada się liczba aborcji w konkretnych grupach wiekowych. Nieco ponad 14 proc. wszystkich zabiegów przerwania ciąży w Unii dokonano na kobietach, które nie skończyły jeszcze 20 lat. Co piątej aborcji (21,2 proc.) dokonano w grupie kobiet, które miały co najmniej 35 lat.

Różnica w podejściu do rodziny

Najwięcej aborcji dokonano w Europie Środkowej i Wschodniej, zwłaszcza w Estonii, Rumunii i Bułgarii - średnia tych krajów jest przynajmniej dwukrotnie wyższa niż średnia europejska. Co znamienne, tam - w przeciwieństwie do krajów na północy Unii - najczęściej na przerwanie ciąży decydują się kobiety po 35. roku życia.

Autorzy badania wyjaśniają, że to dlatego, że w tych częściach UE jest inne podejście do rodziny - w krajach Europy Środkowej i Wschodniej rodzinę zakłada się wcześniej. Na północy kobiety wolą poczekać z rodzeniem dzieci, dlatego w krajach najwięcej aborcji przeprowadza się wśród nastolatek i młodych kobiet.

Potrzeba lepszej edukacji seksualnej

Współautor badania, Mika Gissler z Narodowego Instytutu Zdrowia i Opieki Społecznej w Finlandii (THL), przyznał, że nadal są bardzo duże różnice w podejściu do aborcji w różnych krajach UE: - To ciekawe, że utrudnianie kobietom dostępu do aborcji nie oznacza wcale ostatecznie mniejszej liczby zabiegów.

- To badanie wskazuje na konieczność ulepszenia edukacji seksualnej i ułatwienia dostępu do środków antykoncepcyjnych. To z pewnością obniży liczbę aborcji - ocenił z kolei redaktor BJOG, Patrick Chien. Podkreślił też, że potrzebne są badania dotyczące liczby kobiet, które przerywają ciążę w innych krajach.

Komentarze (64)
W krajach UE o restrykcyjnym podejściu do aborcji więcej kobiet przerywa ciążę [BADANIE]
Zaloguj się
 • jaklucz

  Oceniono 15 razy 11

  Gdybym był katolikiem i stosował katolicki sposób rozumowania to doszedłbym do wniosku, że największym gniazdem Szatana jest polski Kościół Rzymsko - Katolicki.
  1. Powoduje rekordową ilość odejść ludzi od wiary
  2. Poprzez naciski na ustawodawcę powoduje wzrost ilości aborcji w Polsce
  3. Poprzez naciski w sprawie in vitro powoduje redukcję liczby urodzeń obywateli Polski
  4. Poprzez systematyczne drenowanie budżetu Polski powoduje ubożenie społeczeństwa, a co za tym idzie - dalszy spadek rozrodczości.
  5. Poprzez mowę nienawiści powoduje podzielenie społeczeństwa, co skutkuje tym, że ustawodawca nie zajmuje się dobrą legislacją tylko ochroną krzyża wiszącego wbrew Konstytucji RP.
  6. Poprzez zmasowaną akcję tępienia postępu i nauki produkuje bezmózgie grupy obywateli skazane na wykluczenie społeczne i dodatkowo obciążające budżet Najjaśniejszej.
  Dlatego też Kościół sam nad sobą powinien odprawić egzorcyzmy i w ich konsekwencji uwolnić od siebie ten umęczony kraj.

 • satn

  Oceniono 8 razy 6

  W Polsce w tym temacie to największa na świecie Hipokryzja
  ciemnota, głupota, oszukaństwo ...łażą do dego kościoła... a aborcji ile fabryka dała:)
  masakra...ale to właśnie jest Polska.
  zero uświadamiania młdych ludzi
  byle pod dywan...:)

 • anna22290

  Oceniono 8 razy 6

  Polska pod wzgledem swiadamiania i srodkow antykoncepcyjnych to az wstyt ze w obecnych czasach mozna miec takie podejscie do zycia mlode dziewczyn i kobiety w Polsce pod tym wzgledem sa bardzo biedne Polsce CIEMNOTA FANTYZM RELIGIJNY

 • ira_07

  Oceniono 6 razy 4

  Ale to przecież logiczne. Tam gdzie aborcja legalna i lżejsze podejście do seksu, tam lepsza edukacja seksualna i łatwiej o antykoncepcję. Tak gdzie seks to tabu, tam stosunki przerywane, kalendarzyki i inne takie. A potem aborcje.

 • szats69

  Oceniono 6 razy 4

  Przecież to wiadomo od tylu lat, że restrykcyjne przepisy antyaborcyjne w Polsce nie zdają egzaminu. Tylko nie ma odważnych by się za to zabrać bo od razu będzie wrzask wiadomo z której strony, że zabijanie dzieci, eugenika i Hitler jeszcze w tle. Ci, którzy popierają te przepisy dbają tylko o własne sumienie bo tym sposobem sobie je czyszczą, dbają o swoje samopoczucie a nie zarodków bo jak widać z tych kolejnych badan zakaz aborcji nie powoduje zmniejszenia jej stosowania - a chyba o to nam wszystkim chodzi. Także kogo bronice zwolennicy obecnych przepisów?

 • occam

  Oceniono 5 razy 3

  Tu tez epidiaskop jest przeciw.
  W ogóle kościół jest przeciw wszelkiemu postępowi, żadna nowość. "Zezwalają" jak juz nie maja innego wyjścia, bo zaczną masowo tracić wpływy. Gdyby mogli zawróciliby świat do średniowiecza.

 • notremak

  Oceniono 5 razy 3

  Mamy przecież Królową Polski, Maryję Zawsze Dziewicę, a Ona, jako Zawsze Dziewica, załatwi wszelkie niewygodne sprawy ciążowe. No bo niby jak, zawsze dziewicą będąc, można zajść w ciążę?
  Więcej wiary, panie i panienki, a żadne wredne kreski nie będą miały prawa pojawić się na waszych testach ciążowych.
  Pozostaje jeszcze modlitwa do Jaśnie Oświeconego (czy jakoś tak) Jana Pawła Nr 2.

 • andrzejto1

  Oceniono 5 razy 3

  Kiedyś czytałem, że "organizacje kobiece" szacują ilość abocji dokonywanych w naszym kraju na 300 tysięcy rocznie. co interesujące jak przerywać ciąże można było praktycznie na życzenie robionych było 120 tys. To pokazuje wartość takich szacunków i badań...

 • siekier35

  Oceniono 5 razy 3

  u nas oficjalnie jest tylko niecały 1000 .aborcjii.....nieoficjalnie sięga to +-100000-120000 rocznie.....edukacja seksualna jest be....byle katabas to wyjaśni....prezerwatywa czy pigułka antykoncepcyjna to w rodzinie temat tabu...a wystarczy rozmawiać,edukować....ale czy w klechistanie jest to możliwe?!przecież taki klasyczny moher czy tam PiSlamista to farciarze.....powinni To rodzice od razu wyskrobać!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje