Marsz 11 listopada z prezydentem na czele? "Wprasza się"

27.11.2011 11:41
Marsz Niepodległości

Marsz Niepodległości (Fot. Adam Kozak / Agencja Gazeta)

Przedstawiciele PO i PSL popierają pomysł prezydenta Bronisława Komorowskiego, by stanął on na czele marszu w Dniu Niepodległości w przyszłym roku. SLD "docenia dobrą wolę" prezydenta. Krytycznie do tego podchodzi PiS, Ruch Palikota, i Solidarna Polska. - Deklaracja Komorowskiego to "taki rodzaj wpraszania się" na marsz 11 listopada - mówił dziś w Radiu Zet Jacek Kurski.
Komorowski w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" powiedział, że, jeśli będzie zgoda, to stanie na czele wspólnego marszu w Święto Niepodległości w 2012 roku. Nie pozwólmy ekstremistom i chuliganom na psucie naszych wspólnych polskich świąt narodowych - dodał prezydent. Podkreślił też, że w prezydenckim projekcie zmian w prawie o zgromadzeniach publicznych nie chodzi o ograniczenie wolności, tylko zwiększenie odpowiedzialności.

Nie zasłaniać twarzy

Projekt ten, który trafił już do Sejmu, zakłada m.in. zakaz uczestnictwa w manifestacjach osób zamaskowanych oraz możliwość zakazania organizacji dwóch lub więcej demonstracji w tym samym miejscu lub czasie.

Doradca prezydenta, prof. Tomasz Nałęcz powiedział w Radiu Zet, iż rzeczywiście prezydent "bardzo poważnie rozważa, by w 2012 roku poważne polskie autorytety ponad partyjnymi podziałami w dzień Niepodległości wspólnie zorganizowały taki Marsz Niepodległości". Ale - jak zastrzegł - oczywiście organizatorem tego pochodu nie będzie Młodzież Wszechpolska.

11 listopada: dzień radości. Marsz przy okazji

Nałęcz dodał, że marsz z udziałem prezydenta można nazwać inaczej niż Marsz Niepodległości, żeby nie wpisywać się w inicjatywę radykalnych środowisk narodowych. Doradca Komorowskiego podkreślił, że prezydent uważa, że w Dniu Niepodległości wszyscy Polacy mają prawo do radości i, jeśli sobie życzą, do wspólnego pochodu. - Rzeczywiście Warszawa dzisiaj jest już jednym z nielicznych miast, gdzie się takiego wspólnego pochodu nie organizuje - zaznaczył Nałęcz.

A - jak zauważył - "życie nie znosi pustki". I w tym przypadku - ocenił Nałęcz - wypełniły ją środowiska radykalne, "bardzo zazdrosne" teraz o inicjatywę Komorowskiego, "jak widać po ich reakcji". - Przecież nie chodzi o to, że prezydent chce się wprosić na marsz Młodzieży Wszechpolskiej - podkreślił.

11 listopada to nie tylko pamięć o przodkach

Nałęcz odniósł się w ten sposób do słów prezesa Młodzieży Wszechpolskiej Roberta Winnickiego, który napisał do prezydenta w oświadczeniu, że "niepodległość nie jest jedynie historycznym wspomnieniem, a Święto Niepodległości nie zamyka się w pamięci o przodkach - to realna treść, praca na rzecz silnego, niezależnego państwa". "To dbałość o tożsamość narodową, o sprawnie zarządzaną administrację, o silną gospodarkę pozostającą w polskich rękach, o polską walutę. To pilnowanie, by państwo polskie zajmowało stanowisko podmiotu, a nie przedmiotu, w stosunkach międzynarodowych" - czytamy w tym oświadczeniu.

- Powtórzmy - nie tylko forma, a przede wszystkim treść decyduje o realnym wymiarze świętowania niepodległości. Treść, z którą pan i pańska formacja polityczna nie macie nic wspólnego. Musiałby pan zupełnie zmienić prowadzoną przez siebie dotychczas politykę, aby zostać zaproszonym na Marsz. Bez takiej radykalnej zmiany - zgody na pański udział w Marszu Niepodległości 2012 po prostu nie będzie - napisał Winnicki w oświadczeniu.

Nasze święto, nasza zadyma

W ocenie europosła Marka Siwca (SLD) to oświadczenie jasno wskazuje, że jego autorzy ponoszą odpowiedzialność za wydarzenia z 11 listopada w Warszawie. To - jak mówił - Siwiec - "stawia kropkę nad i". - To jest nasza zadyma, dalej jazda tam jakiś prezydent i inni tacy. Nie będę nam tutaj chodzić, bo gdzie jest Polska, to my wiemy, tu jest Polska, gdzie mówi Młodzież Wszechpolska - powiedział eurodeputowany. Zaznaczył też, iż nie posądza Komorowskiego o naiwne myślenie, że można zorganizować jedną manifestację 11 listopada z tym środowiskiem.

Komorowski ma pacyfikować?

Z kolei Janusz Palikot wyraził "zaszokowanie" postawą prezydenta z powodu - jak mówił - zarówno próby ograniczenia prawa obywateli zgromadzeń poprzez zmiany w prawie, jak i próbę spacyfikowania personalnie przez prezydenta marszu. - Mamy próbę, niestety z jak najgorszej tradycji, jakiegoś manipulowania swobodnymi zgromadzeniami publicznymi - ocenił Palikot. Jego zdaniem, Komorowski stawia na szali swój autorytet, żeby spacyfikować swobodę różnych organizacji.

No przecież to fantastyczne

Zdumienie wypowiedzią Palikota wyrazili Adam Szejnfeld (PO) i minister rolnictwa Marek Sawicki (PSL). W ocenie Sawickiego, marsz radości, o którym mówi prezydent nie jest przeciwko komuś. Pochwalił też inicjatywę Komorowskiego zmian w prawie.

Szejnfeld podkreślił zaś, że idea uczestnictwa Komorowskiego w marszu "jest fantastyczna". Ale - jak mówił - obawia się, iż "człowiek, który ma aspiracje rządzić tym krajem - prezes PiS Jarosław Kaczyński", nie chce nadal podać ręki prezydentowi, nie chce przyjąć godności uczestniczenia w pracach Rady Bezpieczeństwa Narodowego, nie pójdzie "ręka w rękę" na marszu razem z prezydentem.

Prezydent jako nieproszony gość?

W ocenie europosła Jacka Kurskiego, deklaracja Komorowskiego to "taki rodzaj wpraszania się" na marsz 11 listopada. Dodał jednak, że jedyną korzyścią z tej zapowiedzi jest to, że być może dzięki obecności prezydenta "polska policja będzie się zachowywać zgodnie z przepisami", co - jak mówił - nie miało miejsca 11 listopada.

Z kolei rzecznik PiS Adam Hofman zaznaczył, że gdyby prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz nie zgodziła się na drugą manifestację w tym samym miejscu 11 listopada w Warszawie, to nie zaistniałyby te problemy. - W związku z tym może warto sięgnąć do praprzyczyn, a nie próbować stanąć na czele takiego czy innego pochodu, bo to - moim zdaniem - do niczego dobrego nie doprowadzi - zaznaczył Hofman.

Zakaz zasłaniania twarzy? Posłowie? OK! Eksperci? "To przykręcanie śruby..."

Zobacz także
Komentarze (315)
Marsz 11 listopada z prezydentem na czele? "Wprasza się"
Zaloguj się
 • franconus

  Oceniono 25 razy 19

  Tak, jasne, prezydent państwa nie powinien się wpraszać na święto narodowe, a niepodległość ojczyzny, wartości narodowe najgodniej reprezentują kibole. A poza tym, panie Kurski, miewamy się dobrze?
  ---
  Widocznie długoletnie bliskie obcowanie ze znanymi paranoikami zrobiło swoje.

 • lk10

  Oceniono 22 razy 18

  A co kurski bulterier kaczyzmu ma do powiedzenia? Przyzwoitości temu indywiduum zawsze brakowało - brakuje i dziś.

 • dellek

  Oceniono 23 razy 17

  Wpraszać się to może pan Kurski, bo nieliczne grona czułyby się zachwycone jego obecnością. Prezydent Polski może jedynie zaszczycać swoją obecnością różnego rodzaju zgromadzenia.
  Pan Kurski ze swoją demagogiczną paplaniną sięga już granic absurdu.

 • 2pyralginy

  Oceniono 21 razy 15

  Komorowski się wprasza? A ja myślałam, że wpraszał się Lech Kaczyński do Smoleńska. Dali do zrozumienia, że jest niemile widziany, to się na siłę pchał.

 • kos.1

  Oceniono 16 razy 12

  Pomysł Prezydenta bardzo dobry, zwykli ludzie będą mogli uczcić ten dzień a w tej chwili pochód zawłaszczyli sobie faszyści z ONR i MW....

 • herp_derp

  Oceniono 16 razy 10

  Prezydent RP persona non grata na marszu z okazji 11-go listopada... Solidarna ta Polska, oj solidarna.

 • pascvale

  Oceniono 12 razy 8

  Kurski to bezczelny cham, szkoda że, polska prawica ma takich prostaków za liderów liderów.

 • dan3iger

  Oceniono 12 razy 8

  Kurski ty mendo

 • anders76

  Oceniono 9 razy 7

  "Musiałby pan zupełnie zmienić prowadzoną przez siebie dotychczas politykę, aby zostać zaproszonym na Marsz. Bez takiej radykalnej zmiany - zgody na pański udział w Marszu Niepodległości 2012 po prostu nie będzie - napisał Winnicki w oświadczeniu."

  Ciekawostka, nowy "guru" na scenie politycznej ? Prezydent z urzedu jest prezydentem wszystkich Polakow i o zadna zgade na postepowanie prosic nie musi dopuki nie narusza Konstytucji. Jezeli Wszechpolacy zyja w innej Polsce to powinni rozwazyc opuszczenie obecnej.
  Swieto narodowe powinno byc obchodzone w sposob zorganizowany i jezeli istnieje zapotrzebowanie na forme obchodow jako pochod to we wspolnym dla wszystkich pochodzie moga isc wszelkie mozliwe a legalne ugrupowania i demonstrowac swoja radosc z niepodleglosci. Urzad prezydenta doskonale nadaje sie na otwarcie takiego pochodu, moze na zmiane w kolejnych miastach w Polsce. Zadne ugrupowanie polityczne tego swieta nie moze zawlaszczyc.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje