"Zakaz pedałowania" zarejestrowany. "Nie nawołuje jednoznacznie do nienawiści"?

22.11.2011 14:25
Manifestacja NOP na wrocławskim Rynku

Manifestacja NOP na wrocławskim Rynku (Fot. Maciej Świerczyński/ AG)

"Zakaz pedałowania" jednoznacznie nie nawołuje do nienawiści - mówi w rozmowie z TOK FM dr Paweł Nowak, współautor ekspertyzy sądowej, w oparciu o którą Sąd Okręgowy zarejestrował znaki Narodowego Odrodzenia Polski: "krzyż celtycki", "krzyż i miecz", "orzeł w koronie z krzyżem z rózgami liktorskimi i toporem" oraz właśnie - "zakaz pedałowania".
Postanowienie dopuszczające te symbole zapadło w wydziale rejestrowym Sądu Okręgowego w Warszawie 25 października. Według szefa NOP Adama Gmurczyka, organizacja przygotowuje się "do postępowań przeciwko instytucjom publicznym oraz prywatnym, które znieważają lub będą znieważać >falangę<, zakaz pedałowania i krzyż celtycki".

Sąd podejmując decyzję opierał się na ekspertyzie dr. Pawła Nowaka oraz mgr. Roberta Kamińskiego. - Byliśmy powołani do tej ekspertyzy, żeby odpowiedzieć na pytanie, czy komunikacyjnie te znaki są jednoznacznie nawołujące do nienawiści albo szerzące faszystowskie idee - tłumaczy w rozmowie z TOK FM dr Nowak.

"Zakaz pedałowania"? Oczywiście można dyskutować o jakości tego znaku...

- Jednoznacznie to na pewno nie jest nawołujące i tu nie ma wątpliwości - uważa. - I myśmy to próbowali wykazać. Oczywiście można dyskutować o jakości obyczajowej tego ostatniego znaku - "zakazu pedałowania". Ten znak może budzić najwięcej kontrowersji ze strony obyczajowej i kulturowej. Pozostałe dwa są bardziej wieloznaczne i nie widać w nich jednoznacznego wskazania, że ktoś szerzy nienawiść narodową bądź że są faszystowskie - dodaje.

Zdaniem Nowaka patrząc jak się używa obecnie symbole NOP, to nie są możliwe do uznania za niebezpieczne. - Część z tych symboli bezdyskusyjnie nie ma żadnych walorów lub znaków niebezpieczeństwa, bo są wieloznaczne, przeładowane tradycją i nawiązujące do konwencji obecnej w tych ruchach narodowych. Nie kłócą się w żaden sposób z pojmowaniem narodowości, czy polskości - w rozumieniu partii, które istnieją na polskim rynku politycznym.

- Natomiast ten ostatni znak - "zakaz pedałowania" - to kwestia jego użycia - twierdzi Nowak. - Jeżeli ktoś będzie go niósł i krzyczał "homoseksualiści do gazu", to w tym momencie każdy znak, nawet jeżeli będzie to biała flaga, będzie dla mnie znakiem nawołującym do ataku na homoseksualistów. Ale kiedy jest to znak pokazujący pewne hasło programowe, a ten ruch opowiada się za prawami naturalnymi i największą wartością dla nich jest rodzina, to w ich konwencji ten znak zatwierdza stan faktyczny. Oni naprawdę są przeciwni homoseksualizmowi - podkreśla.

Środowiska antydyskryminacyjne oburzone

Z decyzją sądu nie zgadzają się przedstawiciele środowisk antydyskryminacyjnych. Dr Adam Bodnar, wiceszef Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, uważa, że ekspertyzę biegłych i tezy w niej zawarte są "mocno wątpliwe i mało przekonujące, bez odwołań do okresu międzywojennego". - Jest czymś bardzo zaskakującym, że sąd mógł tak orzec w sytuacji, gdy nasza konstytucja zakazuje istnienia partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową - dodaje. Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego Krzysztof Śmiszek uznaje z kolei ekspertyzę za "skandaliczną" i dziwi się, że sąd wziął ją pod uwagę. Jego zdaniem nikt - ani sąd, ani ekspert nie powinien oceniać, czy ktoś jest "przeczulony" na tego typu hasła. Podkreśla, że kierując się takim tokiem rozumowania, jaki został przedstawiony w ekspertyzie , można by równie dobrze zalegalizować swastykę, ponieważ była ona używana jako symbol nie tylko przez faszystów, ale także w starożytnych Indiach.

W jego opinii sprawą powinna zainteresować się rzeczniczka praw obywatelskich prof. Irena Lipowicz, jako urząd stojący na straży przestrzegania zasady równego traktowania.

Palikot: To test dla nowego ministra sprawiedliwości

- To wyjątkowy test dla nowego ministra sprawiedliwości. Od razu będziemy wiedzieli kogo wybraliśmy - mówi szef partii Janusz Palikot. - Jeśli nie stanie na wysokości zadania będziemy odwoływać się do instytucji międzynarodowych, gdzie się tylko da - dodał.

Od rana dostajemy także informacje od oburzonych czytelników serwisu Alert24.- Ta sprawa jest moim zdaniem skandaliczna. To szowinistyczne symbole - pisze jeden z naszych czytelników. - Jak to jest możliwe że udało się NOP w Trybunale Konstytucyjnym zarejestrować dyskryminujące symbole? - pyta Maciek.

Zobacz także
Komentarze (284)
Zaloguj się
 • ko-ngi

  Oceniono 3 razy -3

  Co za sądy mamy ? III Rzesza NOP-u trzęsie gaciami sądu. Sądy pod sąd lub do delegalizacji. Każdy głupi widzi że sąd zachował się jak dziecko niedorozwinięte rejestrując głupoty. Tu Minister Sprawiedliwości powinien wkroczyć do akcji od razu i zdelegalizować partie narodowo-katolicko-faszystowskie. Przecież nawet dla laika symbole i program organizacji tej i im podobnych są faszystowskie. Konstytucja zabrania istnienia takich formacji. Wydaje mi się że w tym maczał palce R.Giertych - też prawnik lub jego koledzy po fachu z Młodzieży Wszechpolskiej. Więcej o nazistach na kosmoservice.blogspot.com

 • obywatel_nienumerowanej_rp

  Oceniono 2 razy -2

  Jak się wybrało katolskiego taliba na ministra sprawiedliwości, to co się dziwić, że staje po stronie faszystów, nacjonalistów i innych bandytów.
  Niedługo namalują sobie krzyże na pustych łysych łbach i nie będzie można nawet takiemu przypier...lić, bo nastąpi obraza znaku firmowego kk.

 • skok

  Oceniono 2 razy -2

  proponuję hasło milsze dla ucha:
  "cala Polska pedałuje i do homo nawołuje"

  czy to tez się na obrazę kwalifikuje?

 • balcerek_jozef

  Oceniono 3 razy -1

  faszystowski kraj

 • horolezec.2

  Oceniono 3 razy 1

  Nasuwa mi się pytanie, dlaczego w Polsce określenie "pedał" uważane jest za naruszające czyjąś godność? Dlaczego za użycie tego słowa pewna mieszkanka Szczecina została pozwana do sądu? Przecież w Polsce od dawna określało się tak homoseksualistów. Dlaczego słowo "pedał" zastępuje się anglojęzycznym słowem "gay"?
  Każdy obszar kulturowy ma swoje nazewnictwo, więc dlaczego jedne uważane jest za dopuszczalne (czyli tzw. poprawne politycznie), a drugie nie? Sprawdzam w swoim słowniku angielsko polskim co oznacza jeszcze słowo "gay". Słowo to oznacza również rozwiązły, rozpustny. W angielsko-polskim słowniku internetowym LING.PL jest również:
  "Gay -pedał, parówa, ciota, homo". Z tego wynika, że "gay" także można uznać za słowo obraźliwe. Obawiam się, że nadeszły czasy, w których to środowiska homo określają co jest dobre, a co złe. Jak tak tak dalej pójdzie to lansowanie defektów seksualnych jako czegoś nieszkodliwego niedługo będzie miało w szkołach, z "błogosławieństwem" ministra edukacji narodowej i Rzecznika Praw Dziecka. Na rozpoczęcie roku szkolnego dyrektorzy szkół będą czytać słowa: "Każdy uczeń ma prawo do rozpoznania i wybrania swojej orientacji seksualnej..." Nie wiem czy Narodowe Odrodzenie Polski to faszyści. Pewne jest to , że szerzenie i lansowanie homoseksualizmu uderza w podstawy narodu i jego odrodzeniu nie służy, i nie tylko tego, ale całej ludzkości. "Homofobia" to nie fobia, ale jak najbardziej zdrowy i naturalny objaw wobec natarczywości i hałaśliwości "środowisk homotolerancji"

 • gkur

  Oceniono 2 razy -2

  "Według szefa NOP Adama Gmurczyka, organizacja przygotowuje się "do postępowań przeciwko instytucjom publicznym oraz prywatnym, które znieważają lub będą znieważać >falangę<, zakaz pedałowania i krzyż albo celtycki"
  Ktoś, kto twierdzi, że zarejestrowanie znaku graficznego jest równoznaczne z zakazem znieważania ma albo nierówno pod sufitem albo jest totalnym ignorantem. Sram na NOP i jego znaki. Czy pan Gmurczyk czuje się znieważony moją wypowiedzią? Jeśli tak, to chętnie podam mu moje dane - mogę być pierwszą osobą prywatną, której będzie mógł wytoczyć proces.

  kurpanik.blox.pl

 • terrtt

  Oceniono 2 razy 0

  Trzeci świat.

 • domin_7

  Oceniono 3 razy -1

  ciekawe ilu wśród nich jest krypto-gejów którzy dawali lub brali od tyłu koleżków a nie przyznaliby się ziomkom na dzielni... :D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje