Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Donalda Tuska

19.11.2011 10:57
Premier Donald Tusk

Premier Donald Tusk (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

W Sejmie odbyło się głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska. Większość bezwzględna w tym głosowaniu wynosiła 224 głosy - rząd Tuska uzyskał o 10 głosów więcej, tym samym Sejm udzielił mu wotum zaufania.
W głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska wzięło udział 447 posłów. 234 posłów głosowało za, 211 głosowało przeciw. Tylko 2 posłów wstrzymało się od głosu (poseł Dariusz Dziadzio z RP i Tadeusz Dziuba z PiS).

Głosowanie przeciwko wotum zaufania zadeklarowały opozycyjne kluby PiS, Ruchu Palikota, SLD i Solidarnej Polski, jednak rząd Tuska i tak otrzymał wystarczającą liczbę głosów i uzyskał wotum zaufania Sejmu.

Expose premiera: plan radykalnych reform

Wczoraj po uroczystym zaprzysiężeniu rządu w Pałacu Prezydenckim Donald Tusk wygłosił w Sejmie godzinne expose, w którym zapowiedział serię radykalnych reform.

Premier mówił o stopniowym zrównaniu wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn oraz podwyższeniu go do 67. roku życia, zwiększeniu składki rentowej o 2 procent oraz o ograniczeniu przywilejów emerytalnych: m.in. dla duchownych i górników. Zapowiedział reformę KRUS i wprowadzenie podatku dochodowego dla rolników. Oprócz serii cięć Tusk powiedział też o planowanych podwyżkach dla służba mundurowych oraz podniesieniu ulgi na kolejne dzieci.

Opozycja odpowiadała, że to cena za ostatnie cztery lata rządów PO i, że Tusk nie ma pomysłu na Polskę. Jarosław Kaczyński zadeklarował, że "zaciskaniu pasa przez pracowników, przez drobnych i średnich mówi ''nie". Prezes PiS stwierdził również, że będzie sprzeciwiał się reformom KRUS, bo "za błędy elit, nie będzie płacić wieś".

Posłowie PiS ostentacyjnie wyszli w czasie odpowiedzi premiera

Premiera wspierali politycy PO i PSL. W czasie debaty nad expose premiera 130 posłów zadało pytania dotyczące wystąpienia Tuska. Dziś obrady Sejmu rozpoczęły się od odpowiedzi premiera. Gdy premier mówił o odpowiedzialności Prawa i Sprawiedliwości za zachowanie kibiców 11 listopada, większość posłów PiS opuściła salę obrad. Wrócili w czasie przerwy przed głosowaniem nad wotum zaufania.

Zobacz także
Komentarze (139)
Zaloguj się
 • abomingo1.1

  0

  Jedyna rzecz jaka nam pozostała - to nasr... na to wszystko!

 • rosol4

  Oceniono 2 razy 2

  Znaczna większość rodaków nie mając własnego zdania wsłuchuje sie w glos swego idola.
  Zastanawiające jest iz po 20 latach III RP nurtuje nas pytanie, kto tak naprawdę rządzi Polską?
  Wydaje sie nam iz to my wybieramy, prawda jest iz staliśmy sie maszynką do glosowania.
  W świecie sa rządy oparte na woli narodu i od niego zależne oraz rządy oparte na woli mundurowych.
  Do której grupy można zaliczyć nasze rządy, jeśli w imię rzekomego prawa, jednych sie chroni a większość pozostałą sie gnoi.
  Jak trudno odebrać przywileje mundurowym, proponując reformę z efektami za 25 lat a otumanionym pracusiom narzuca sie wydłużenie czasu pracy praktycznie od zaraz?
  Czemu nie zastosowano podobnego scenariusza wydłużenia czasu pracy dla mundurowych i wymiaru sprawiedliwości?
  Czy władza ich boi się, czy to oni nadal maja wpływ na rządzących?
  Dlaczego w państwie rzekomo demokratycznym sa podziały na wy i my, my i oni?
  Ostatnie propozycje rządu jeszcze bardziej rozwarstwiły niesprawiedliwość społeczną.
  Kobietę, matkę wielu dzieci, pracującą na taśmie produkcyjnej zmusza sie do dłuższej pracy o 7 lat (może i słusznie, ale czemu nie uwzględnia się ze jest zarazem dodatkowo matką),
  a panience sekretarce w mundurze zapewnia sie emeryturkę po 20 latach pracy.
  Oczekujemy od premiera by stosował równe prawa dla wszystkich grup zawodowych a jedynie premiował skróceniem czasu pracy określone stanowiska i to tylko za faktyczny czas pracy w tych szkodliwych warunkach.
  Można do woli mówić o niebezpiecznych zajęciach wystarczy sięgnąć do statystki i porównań.
  Kierujący pojazdem i policjant, wojskowy, górnik, budowlaniec, ilu z nich ginie rocznie i jest poważnie rannych przyjmując ilość zdarzeń do ilości w zawodzie.
  Zatem każdy z nas ryzykuje i za to nam plącą a my wybieramy to zdajecie dobrowolnie uwzględniając nasze umiejętności, zainteresowanie i kasę
  Wprowadźmy zasadę przechodzenia na emeryturę w określonych ramach
  Wiek emerytalny 67 lat, ale nie mniej niż 55 lat w szczególnych przypadkach
  Czas pracy 40 lat liczony bez szkoły, ale nie mniej niż 30 lat (to dla tych z przywilejami)
  Za przywileje płaci pracodawca wyższą składkę a społeczeństwo jedynie za nasze matki (za każde urodzone i wychowane dziecko np. 2 letni bonus do czasu pracy, ale nie więcej niż 6 lat, a panienka pracuje dłużej)

 • koniu150

  0

  radykalnymi reformami pokieruje znany wielki reformator pawlak hahaha

 • modraczek.2

  Oceniono 1 raz -1

  Tak, Tusk zrobił z PiSu mohery, a teraz jeszcze kiboli. ten facet nieźle przegina .
  Jedyne co robi to zamieszanie i sieje nienawiść zwalając to na Kaczyńskiego.

 • modraczek.2

  Oceniono 1 raz 1

  trudni żeby nie przeszli jak jest ich większość hehehe
  też mi nowinka :)

 • fabon

  Oceniono 1 raz 1

  PIS sie nigdy nie zmieni, ale pierwszy raz widze ze Tusk zaostrzyl ton; wg Tuska facet w kominiarce i szalikiem jest kibolem, ale kibol to bandyta. Nie wiem co ma kibol w tym rozumowaniu do tego, zwlasza ze zadnego meczu wtedy nie bylo. Kaczynski mowi pierdoly, ale Tusk zaczal ladnie mydlic oczy; kto zaprosil antife? Krytyka Polityczna (to w ich lokalu ukrywali sie bandyci przed policja) ktora pod rzadami Tuska jest jedna z tych redakcji ktora dostaje najwieksze dotacje! To te same pole ideowe ktore wylozylo trase marszu kolorowych, w ktorym brali udzial ludzie z SLD, Palikot i inni. Kaczynski mowi od rzeczy i nie nalzey sie tym przejmowac bo traci poparcie. Jednakze poparcie zyskuja te sily, ktore bardzo wiele laczy w kontekscie ideowym np NSDAP i wlasnie antife!

 • piemont12

  0

  Powtarzam;

  Kto wspierał łachudrów z PIS-u..??????? Wspólnota z Rydzykiem; PIS-SLD-Ruch Palimłota...

 • newyorker77

  Oceniono 2 razy 2

  tylko 10 glosow ponad norme??? I czego tu sie cieszyc, tow. redaktorze ??? Zreczne expose absolutnie o niczym nie swiadczy. To wylacznie taki pic i fotomontaz, jak zwykl byl mawiac Wiech. A ze maluczcy raduja sie, to ich klopot. W przyszlosci, kiedy Donaldino tak da im popalic, ze dym uszami pojdzie.

 • samhawkins

  Oceniono 4 razy 2

  POcudowisko , mam nadzieję, że szybko w Polsce się skończy a bande rudego ktoś rozliczy za lata kłamstw i robienie ciemnego ludu w balona. Oby powtórzyły się u nas Węgry gdzie rządząca lewacka sekta poleciała z rządu na zbity pysk.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje