Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Donalda Tuska

Premier Donald Tusk

Premier Donald Tusk (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

W Sejmie odbyło się głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska. Większość bezwzględna w tym głosowaniu wynosiła 224 głosy - rząd Tuska uzyskał o 10 głosów więcej, tym samym Sejm udzielił mu wotum zaufania.
W głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska wzięło udział 447 posłów. 234 posłów głosowało za, 211 głosowało przeciw. Tylko 2 posłów wstrzymało się od głosu (poseł Dariusz Dziadzio z RP i Tadeusz Dziuba z PiS).

Głosowanie przeciwko wotum zaufania zadeklarowały opozycyjne kluby PiS, Ruchu Palikota, SLD i Solidarnej Polski, jednak rząd Tuska i tak otrzymał wystarczającą liczbę głosów i uzyskał wotum zaufania Sejmu.

Expose premiera: plan radykalnych reform

Wczoraj po uroczystym zaprzysiężeniu rządu w Pałacu Prezydenckim Donald Tusk wygłosił w Sejmie godzinne expose, w którym zapowiedział serię radykalnych reform.

Premier mówił o stopniowym zrównaniu wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn oraz podwyższeniu go do 67. roku życia, zwiększeniu składki rentowej o 2 procent oraz o ograniczeniu przywilejów emerytalnych: m.in. dla duchownych i górników. Zapowiedział reformę KRUS i wprowadzenie podatku dochodowego dla rolników. Oprócz serii cięć Tusk powiedział też o planowanych podwyżkach dla służba mundurowych oraz podniesieniu ulgi na kolejne dzieci.

Opozycja odpowiadała, że to cena za ostatnie cztery lata rządów PO i, że Tusk nie ma pomysłu na Polskę. Jarosław Kaczyński zadeklarował, że "zaciskaniu pasa przez pracowników, przez drobnych i średnich mówi ''nie". Prezes PiS stwierdził również, że będzie sprzeciwiał się reformom KRUS, bo "za błędy elit, nie będzie płacić wieś".

Posłowie PiS ostentacyjnie wyszli w czasie odpowiedzi premiera

Premiera wspierali politycy PO i PSL. W czasie debaty nad expose premiera 130 posłów zadało pytania dotyczące wystąpienia Tuska. Dziś obrady Sejmu rozpoczęły się od odpowiedzi premiera. Gdy premier mówił o odpowiedzialności Prawa i Sprawiedliwości za zachowanie kibiców 11 listopada, większość posłów PiS opuściła salę obrad. Wrócili w czasie przerwy przed głosowaniem nad wotum zaufania.

Zobacz także
 • Nowy minister sprawiedliwości - Jarosław Gowin i Donald Tusk ''Nominacja Gowina to zwycięstwo Opus Dei. Akcenty prowatykańskie''
Komentarze (139)
Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Donalda Tuska
Zaloguj się
 • reexpert

  Oceniono 10 razy 10

  To świadczy jedynie o tym, iż niektórzy wolą zamiast zaciskać pasa, grać pod publiczkę i liczyć na to, że samosię i jakośtobędzie.

 • husyta1

  Oceniono 9 razy 5

  Proszę, jaka zgodność pomiędzy PiS, SLD i Ruchem Palikota.
  Dziwi mnie poparcie Palikota dla PiSu i SLD, jak również PiSu dla SLD i Palikota.

 • grastep2

  Oceniono 13 razy 5

  Panie Palikot! Upodabnia się Pan do jadowitego,nienawistnego stylu uprawianego przez PIS. Straci Pan poparcie Polaków. Wielu z tych co głosowali na Pana ,zaczyna żałować swej decyzji. Z niesmakiem wysłuchaliśmy /liczna grupa/ Pana ostatnie wystapienie w sejmie. Ocena była jedna: Co ten człowiek wyczynia?Czy kultura i szacunek dla przeciwników politycznych stała się JUŻ Panu obca?

 • 123jna

  Oceniono 9 razy 5

  Przykro mi, ze nawet dzis opozycja nie potrafila przejsc do porzadku dziennego nad np. wyborem Gowina i glosowac za nowym Sejmem. Dla dobra Polski. Postawa obywatelska nadal nie jest wlasciwie rozumiana przez naszych obywateli, wstyd dla partii Palikota, ktora dotad ocenialam pozytywnie. Polak potrafi - zemscic sie, nawet sobie "odmrozi uszy na zlosc mamie".

 • kurzyrozumek

  Oceniono 5 razy 3

  hehe, ekspose Tuska , można dyskutować nad jego doskonałością, lub jej brakiem.
  .
  Mnie zirytowały słowa posła Burego, którego pustosłowie o wyborcach wybierających koalicje PO-PSL na kolejne 4 lata równie wspaniałych rządów jak w poprzedniej kadencji zepsuło cały wieczór.
  PSL ze swoim śladowym poparciem prawie na granicy progu nadęło sie w tym przemówieniu do rozmiaru PO.
  PSL to partyjka do klepania własnych interesów pod przykrywką rolników, maczająca łapska w energetyce, górnictwie i wielu innych resortach , bynajmniej nie rolniczych.
  To wrzód na ciele polskiej polityki, którego co poniektórzy politycy zasiadają w ławach sejmowych i rządzie nieprzerwanie od ponad 20 lat.

 • leslaw28

  Oceniono 3 razy 3

  glosowanie na siebie, nazywa sie "udzieleniem wotum zaufania", to juz schizofrenia.

 • zaaratustra

  Oceniono 5 razy 3

  Opozycja już pokazuje, co umie - tandetny populizm, a nie troska o Polskę. Ale to wyborcy są temu wini - bo nagradzają buractwo poselskimi pensjami. Tusk, wywal ich do rynsztoka i buduj europejską Polską, a nie sarmacki zaścianek!

 • rulz007

  Oceniono 7 razy 3

  pier* "sabotarzyści" z sld,pis i rp. najpierw bredzą o współpracy ,a potem wsadzą nóż w plecy. dlatego te m* nigdy nie przejmą władzy. oni by pewnie chcieli państwa socjalnego i tych komunistycznych przywilejów ,które do dziś istnieją. a za dwa lata bankructwo państwa.. sami mają to w d ,bo zarabiają po kilkanaście/dziesiąt/set tysięcy na miesiąc..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje