Badacze o Polsce: praca tam może zaszkodzić karierze naukowej

17.11.2011 06:49
Według zagranicznych badaczy praca w Polsce może zaszkodzić karierze

Według zagranicznych badaczy praca w Polsce może zaszkodzić karierze (Fot. Wojciech Kardas / Agencja Gazeta)

PRZEGLĄD PRASY. Według zagranicznych badaczy praca w Polsce może zaszkodzić karierze i przekreślić szanse na udział w światowej nauce, informuje "Rzeczpospolita" w oparciu o raport Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Dokument, do którego dotarła gazeta, został sporządzony na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród 160 cenionych naukowców, m.in. z USA, W. Brytanii, Niemiec, Holandii, Japonii i Indii. Byli wśród nich Polacy od lat pracujący za granicą oraz cudzoziemcy. Pytano ich o gotowość podjęcia pracy w Polsce oraz porównanie pracy naukowej.

Opinie nie są dla naszego kraju korzystne. Badacze ocenili, że polskim naukowcom brakuje motywacji i zaangażowania, a czasami także profesjonalizmu. Ich zdaniem struktura zatrudniania jest skostniała i bardzo zhierarchizowana, a wydajność pracy niska w stosunku do ponoszonych nakładów finansowych.

Badani nie chcieliby pracować w środowisku, które uważają za mniej twórcze i które nie cieszy się prestiżem, bo wyniki polskich badań rzadko pojawiają się w czołowych czasopismach naukowych, takich jak "Science" czy "Nature". Praca w naszym kraju kojarzy im się też ze "spowolnieniem kariery", a nawet "przekreśleniem szans na udział w światowej nauce".

Raport będzie zaprezentowany w czwartek podczas międzynarodowej konferencji "Multi-Pole Approach to Structural Biology" w Warszawie.

Komentarze (180)
Badacze o Polsce: praca tam może zaszkodzić karierze naukowej
Zaloguj się
 • disoprivan

  Oceniono 15 razy 13

  kolejna proba dezawu.. dewaluza...dewulazacji polski i prawdziwych polakow przez swiatowa zydomasonerie: a kopernk? a chopin? to niby sie nie przyczynili do rozwoju nauki na swiecie? mam dalej wyliczac? prosze bardzo- tylko mi tego zydy z czerskiej nie skasujcie: ojciec swiety, mis coralgol, halina frackowiak, zbigniew boniek, europalety, suszone grzyby, jan tomaszewski, bitwa pod grunwaldem, samochod marki polonez.... w nieskonczonosc mozna te liste... a co nam dala zachodnia cywilizacja z jej pozal sie boze technika i nauka? aids, loty na ksiezyc (ha ha- wszyscy wiemy, ze w studiu nakrecone wszystko bylo), komputery (zeby nerwy tracic gdy sie zawiesza a zawieszaja sie bez przerwy- olowek kopiowy sie nie zawiesza!), samochody, ktore mozna kupic jedynie z przebiegem 200000000 km (chyba, ze jest sie zydem, qrwa lub zlodziejem), telewizje (zeby ludzie w niedziele do kosciola nie chodzili a mlodziez pornosy ogladac mogla)...polskie uniwersytetey sa w 4 setce uni na swiecie, ale to tylo dlatego, ze nas sekuja bo nam naszej fantazji i stylu zycia zazdroszcza..

 • l_zaraza_l

  Oceniono 10 razy 10

  To zależy od tego, co się bada. W Polsce przeznacza się ogromne środki na zbadanie ile diabłów zmieści się na łebku szpilki, czy przy pomocy włosów błogosławionego uda się bezpiecznie posadzić samolot, bez wypuszczonego podwozia, nad ustaleniem czy wszechświat powstał w 6 dni czy 6 tysięcy lat i czy Jarosław jest zbawicielem....

 • piehemoth

  Oceniono 10 razy 10

  Obciąć 3 miliardy rocznie na kościół pedokatolicki i przeznaczyć na naukę. Na dodatek będzie to miało wymiar symboliczny - zwycięstwo rozumu nad głupotą i zacofaniem.

 • siubes

  Oceniono 10 razy 8

  Nic dziwnego, przecież u nas Episkopat niczego nie pozwala badać. Zaraz zamkną kliniki gdzie prowadzi się badania nad in vitro, później przyjdzie czas na usunięcie biologii ze szkoły, zamknięcie gabinetów stomatologicznych i wycofanie środków przeciwbólowych z aptek (ból zbliża do Boga - św. Faustyna nie pozwalała cierpiącym przyjmować środków przeciwbólowych). W Polsce coraz mniej miejsca na naukę a religii już 2 godz. tygodniowo w szkole (historii 1 godz.).

 • prof.gzymek

  Oceniono 7 razy 7

  profesor zwycz ,głownie zajmujący się dydaktyka,oraz polski dr. medycyny *wierzący w niepokalane *poczęcie i *zawsze dziewictwo* jest ewenementem na skale światowa.Jeśli nie powiedzieć ciekawostka ornitologiczna ,Oraz publikacje "sobie ,a muzom" jest niszczeniem lasów ,

 • sim.salabim

  Oceniono 7 razy 7

  Skoro mamy naukowcow stwierdzajacych, ze w komunikancie z Sokolki znajduje sie miesien sercowy Jezuska, ktory umarl 2000 lat temu, jesli wogole zyl, to co sie dziwic takiej opinii o naszych naukowcach na swiecie. To, ze polscy politycy w swojej pracy sugeruja sie prywatna wiara - co jest zupelnie niedopuszczalne w Europie Zachodniej - do tego juz przywyklismy. Ale to, ze polscy naukowcy w swojej pracy sugeruja sie mitami, to juz jest totalny absurd.

 • chris_yyz

  Oceniono 7 razy 7

  Klamstwo. To polscy naukowcy przeciez stwierdzili, ze w Sokolce nastapila cudowna zamiana oplatka w miesien sercowy samego Chytrusa. Przeprowadzono przeciez najwyzszej klasy badania naukowe.

 • disoprivan

  Oceniono 6 razy 6

  sformulowania: "polscy naukowcy sa rozchwytywani za granica" lub "ciesza sie ogromnym szacunkiem" maja wartosc logiczna "caly swiat z zapartym tchem sledzil ladowanie mistrzowskie ladowanie kapitana wrony" lub " w nowym yorku ludzie stoja w kilometrowych kolejkach po polska kiszona kapuste". odsetek cytowan polskich naukowcow nie przekracza 0,2% a ilosc patentow... dla ludzi o mocnych nerwach podaje link www.epo.org...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje