Żakowski: Nie stoimy na drodze polskich patriotów, tylko faszystów

- Dla mnie problemem jest, że po tym wszystkim, co się stało w Europie w XX wieku ludzie jeszcze czczą taką postać jak Roman Dmowski. Tego nie potrafię zrozumieć - mówi po Marszu Niepodległości Jacek Żakowski, uczestnik blokującej marsz Kolorowej Niepodległej.
- Dobrze się stało, że jakaś grupa ludzi zademonstrowała, że polską normą nie są ludzie idący w Marszu Niepodległości, że jest grupa osób gotowych czynnie wyrazić sprzeciw wobec takiego spotwarzania polskości czy święta narodowego. Sens Kolorowej Niepodległej się w tym względzie się sprawdził - komentuje w rozmowie z TOKFM.pl Jacek Żakowski, publicysta "Polityki" i prowadzący Poranek TOK FM.

Kolorowa Niepodległa - organizowany przez środowiska antyfaszystowskie wiec - zakończył się dzisiaj popołudniem sukcesem. Jego uczestnicy blokowali ul. Marszałkowską, co wymusiło zmianę trasy Marszu Niepodległości, organizowanego m.in. przez ONR i MW.

- Było bardzo przyjemnie, wesoło - opowiada Żakowski, który brał udział w Kolorowej Niepodległej. - Tamci wariaci (uczestnicy Marszu Niepodległości -red.) szaleli w jakiejś odległości.

"Martwią mnie ci, którzy akceptują tych bandytów"

- Nie od dziś wiemy, że jest grupa bandytów, którzy popierają faszystowskie idee. Gorzej, że oni mają polityczną autoryzację. To jest problem - uważa Żakowski. Jednak pojawiają się argumenty, że w Marszu Niepodległości szły także rodziny z dziećmi, a agresywna grupa nie jest reprezentatywna dla całego pochodu. - Martwi mnie, że ci spokojni ludzie występują w sojuszu z bandytami i że ich akceptują. Ribbentrop też był eleganckim człowiekiem, no ale też się zadał ze złym towarzystwem.

- My nie stoimy na drodze polskich patriotów, tylko faszystów - przekonuje Żakowski. - Dla mnie jest problemem, że po tym wszystkim, co się stało w Europie w XX wieku ludzie jeszcze czczą taką postać jak Dmowski. Tego nie potrafię zrozumieć. Tak samo nie potrafię zrozumieć ludzi, którzy czczą Lenina czy Kim Ir Sena. Ale powiedzmy, że są ludzie, którzy tak czują - mają do tego prawo, ale ja wobec tego będę zawsze krytyczny.

- Jak widzę facetów, którzy jawnie nawiązują do faszystowskich tradycji, nazistowskich i chcą po moim mieście maszerować z pochodniami, to jako obywatel, który czuje się odpowiedzialny za ten kraj, zawsze będę czynnie protestował - podsumowuje dziennikarz.

Więcej o:
Komentarze (22)
Żakowski: Nie stoimy na drodze polskich patriotów, tylko faszystów
Zaloguj się
 • rs_gazeta_forum

  Oceniono 10 razy 6

  Całkowicie zgadzam się z p. Żakowskim. Natomiast rozumiem, jak można czcić faszystów. Po prostu dla wielu ludzi bycie faszystą jest jedyną możliwością dowartościowania się.
  Byłem przez chwilę na Placu Konstytucji wśród zbierających się "patriotów". To w znakomitej większości byli młodzi ludzie, których trudno podejrzewać o jakikolwiek indywidualny sukces w szkole czy w pracy. Gdy ich grupa szła chodnikiem zmierzając na plac, mijali parę równolatków, ale takich co na skinów nie wyglądali. Nie dali im przejść, kilku z nich z bydlęcym wyrazem zadowolenia na twarzach z możliwości dowalenia "innym" przechodząc uderzało ich silnie barkami spychając na jezdnię.
  Dlatego nie można chodzić samotnie, trzeba się zbierać, by ich zatrzymać.

 • maria.czarnecka

  Oceniono 14 razy 4

  faszyzm = ideologia skrajnie nacjonalistyczna i rasistowska.
  Jak to się ma do środowisk, które chcą po prostu okazać przywiązanie do Polski? Narodu? Historii? Tradycji chrześcijańskiej? Ale oczywiście udowodnienie, że nie jest się wielbłądem - trudne. Wiedział o tym Józef Stalin i to on już w 1935 roku zaczął używać "faszyzmu" jako chwytu propagandowego. Dzisiaj też działa. Tylko jak ze spojrzeniem w lustro Panie Redaktorze? "Pokojowa blokada" okazała się wystarczającą prowokacją dla chuliganów. Gratuluję.

 • pl2512

  Oceniono 8 razy 2

  Już neostaliniści wyłączyli mój komentarz. Kapciowa jąkały tak właśnie pojmuje wolność słowa!

  Żakowski, pięknie stosujesz się do zasady Stalina: Gdy obstrukcjoniści staną się zbyt irytujący, nazwijcie ich faszystami, nazistami albo antysemitami. Skojarzenie to, wystarczająco często powtarzane, stanie się faktem w opinii publicznej.

 • nirelle

  Oceniono 12 razy 2

  Red. Żakowski niestety nie ma racji.

 • labidola

  Oceniono 1 raz 1

  Żakowski: "Nie stoimy na drodze polskich patriotów, tylko faszystów"
  My, to znaczy kto?

 • dudibudi

  Oceniono 5 razy 1

  POLITYKA, przez pół wieku służyła stalinowsko-ubeckiemu, zbrodniczemu, systemowi który zniewolił Polaków.........Tak wiec, Panie Żakowski korzystaj Pan z każdej okazji aby siedzieć cicho........bo wszystko co Pan mówisz , zawsze jest odbierane (przez 95 % Polaków), jak politrucka prowokacja.

 • herleif

  Oceniono 13 razy 1

  żakowski i jego miasto prywatne

 • lactum

  Oceniono 3 razy 1

  Nie ma ale moglby miec, gdyby mu pozwolono.

 • czerwonyhapturek

  Oceniono 11 razy 1

  Dmowski jak Lenin lub Kim Ir Sen? To ile ma na swoim sumieniu grobow ten czlowiek - panie redaktorze?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX