"Osoba z takimi objawami by nie żyła". Nie leczą przez błąd urzędników

Są pieniądze na leczenie i są pacjenci, cierpiący na poważną chorobę układu pokarmowego. Ale setek pacjentów rocznie leczyć nie można. Przez błędy urzędników. - Jeśli mielibyśmy stosować kryteria ministerstwa, to nie byłoby pacjentów. Osoba z takimi objawami by nie żyła - mówi jeden z lekarzy. Ministerstwo i eksperci przerzucają na siebie odpowiedzialność, a NFZ karze szpitale które leczą chorych.
Pani Marta Kuśmierz cierpi na rzadką chorobę Leśniowskiego-Crohna, czyli przewlekłe zapalenie jelita. Przyczyny choroby wciąż nie są znane, leczenie zapobiega objawom i poprawia jakość życia, nie daje jednak całkowitego wyleczenia. - U mnie zawodziło wszystko. Żadne sposoby leczenia nie pomagały - mówi pani Marta. Z powodu powikłań nie była w stanie samodzielnie funkcjonować. Lekarze zastosowali nowoczesne leczenie metodą biologiczną. - Mój stan znacznie się poprawił - mówi Kuśmierz.

- Życie pacjentki się zmieniło. Wróciła do pracy, na studia. Zaczęła normalnie funkcjonować - przyznaje ordynator oddziału gastroenterologi w szpitalu numer 5 w Sosnowcu, Maciej Gonciarz. Jak zaznacza, nie wszystkich chorych na Leśniowskiego-Crohna można leczyć tą metodą, ale w wielu przypadkach okazuje się ona zbawienna.

Urzędnik zmienił program

Są nowoczesne leki, są pieniądze na refundację i wydawać by się mogło, że dla chorych i lekarzy sytuacja jest prosta. Niestety okazuje się, że duża część pacjentów, którzy powinni te leki otrzymywać, nie ma na to szans.

Problem zrodził się w trakcie prac nad programem leczenia. Kilka lat temu grupa ekspertów przesłała program do Ministerstwa Zdrowia. Konsultant krajowy w dziedzinie gastroenterologii prof. Grażyna Rydzewska opisała przebieg choroby i wszelkie możliwe jej objawy. Ministerstwo na tej podstawie miało wydać rozporządzenie obowiązujące wszystkich lekarzy. I tu zaczęły się problemy. - Urzędnik zmodyfikował nasz program - mówi profesor Rydzewska.

Prawie jak "lub czasopisma"

W dokumencie lekarze wyraźnie wskazali, że pacjent kwalifikujący się do leczenia biologicznego powinien spełniać ''na przykład'' określone kryteria - twierdzi prof. Rydzewska. Jednak urzędnicy zmienili dokument. Według rozporządzenia ministerstwa pacjent powinien spełnić nie niektóre, a wszystkie kryteria.

- Okazało się, że pacjent, którego chcemy skierować na leczenie Leśniowskiego-Crohna metodą biologiczną, musi mieć wszystkie wymienione objawy. Jeśli któregoś nie ma, to nie nadaje się do leczenia - wyjaśnia Rydzewska. - Jeśli mielibyśmy stosować te kryteria to nie byłoby pacjentów. Osoba z takimi objawami by nie żyła - mówi Maciej Gonciarz.

18 BMI i ani grama więcej

To nie wszystko. Lekarz, który zgodnie z logiką i wiedzą medyczną zakwalifikuje do leczenia pacjenta, a ten nie spełnia kuriozalnych warunków, musi się liczyć z konsekwencjami. - Tak się zdarzyło we Wrocławiu i w Szczecinie. Przyszła kontrola z NFZ i zażądała zwrotu pieniędzy za leki, bo pacjent był zbyt ciężki - relacjonuje prof. Rydzewska.

NFZ zwraca uwagę głównie na wagę ciała, bo to jedyna w programie wartość wyrażona w liczbie - podkreśla prof. - Przychodzi kontrola, a pacjent ma 19 BMI. Nikt nie sprawdza, jaki był jego stan. Kontrolerzy orzekają tylko, że chory nie powinien być leczony. Bo w rozporządzeniu wyraźnie napisano, że górna granica to 18 BMI - mówi Rydzewska. - Miałem ostatnio pacjenta. Bardzo ciężka postać choroby. Jednak nie mogliśmy go włączyć do programu, bo był otyły - mówi Doktor Maciej Gonciarz. Pacjent zmarł.

NFZ ma przepisy po to by je stosować

Ministerstwo nie widzi tu swojej winy. Zapewnia, że stworzyło prawo w oparciu o wskazania ekspertów. - Eksperci ministerstwa nie mieszają się w sposób leczenia. Projekt programu zawsze przedstawia konsultant krajowy. Podobnie było i tym razem - mówi rzecznik resortu zdrowia Piotr Olechno.

W ministerstwie słyszymy także, że wgląd w pierwotny kształt programu przesłany przez ekspertów nie jest możliwy. Wiemy więc jedynie, że ktoś popełnił błąd, ale nie do końca wiadomo, w którym momencie to się stało.

Z punktu widzenia NFZ sprawa jest prosta. - Jeżeli w jakimś programie jest na przykład napisane, że leczenie należy się pacjentowi poniżej czterdziestego roku życia, to będziemy płacić tylko za takich pacjentów - mówi rzecznik funduszu Andrzej Troszyński. Nie jest rolą urzędników NFZ oceniać, czy dane rozporządzenie jest złe czy dobre. Oni je mają stosować - dodaje

Lekarze boją się kar. Kiedy zmiany?

Efekt jest taki, że lekarze boją się kierować na leczenie pacjentów, którzy według wiedzy medycznej się do niego kwalifikują. - Takie leczenie często jest de facto niezgodne z prawem - przypomina Maciej Gonciarz.- Moglibyśmy w programie leczyć metodą biologiczną około 500 osób rocznie, ale leczymy tylko 240 - wylicza prof. Rydzewska.

Pikanterii sprawie dodaje fakt, że od momentu, gdy okazało się, że program jest bublem prawnym, eksperci chcieli go zmienić. - Napisaliśmy nowy program kilkanaście miesięcy temu. Poganialiśmy ministerstwo, ale nie na wiele się to zdało - mówi Grażyna Rydzewska. Nadal nie ma informacji kiedy zmienione rozporządzenie wejdzie w życie.

Jak ustaliło TOK FM nowy program blisko rok przeleżał w ministerstwie. Stamtąd 2 maja 2011 przesłano go do Agencji Oceny Technologii Medycznych, bo tego wymagają procedury. Dopiero po uzyskaniu pozytywnej opinii Agencji będzie można wdrożyć zmiany.

Więcej o:
Komentarze (12)
"Osoba z takimi objawami by nie żyła". Nie leczą przez błąd urzędników
Zaloguj się
 • andaraos

  Oceniono 1 raz 1

  Pocieszam się - choć nie wiem, czy słusznie - że są bardziej popieprzone kraje od naszego z przyczyny pasożytniczych, niczym mafia sqrwysynów w rządzie, więc chyba nie jest u nas najgorzej.

 • akant18

  0

  Czy tacy urzędnicy nie powinni być pociągnięci do odpowiedzialności karnej za szkodzenie życiu i zdrowiu?! Nie powinni wypłacić przynajmniej wysokich odszkodowań poszkodowanym pacjentom?! Przy takim braku kompetencji jakim prawem decydują o czyimś życiu i zdrowiu?! Pokazują swoją władzę? Nie są Bogami!
  Za co biorą pieniądze?! Żeby szkodzić ludziom?

 • dodo20

  0

  Ludzie kochani, w jakim kraju my żyjemy ? NFZ karze szpitale które niosą pomoc chorym ? czy to ma być eutanazja społeczeństwa ? Do jamj - taką mafię wybrało ponownie nasze społeczeństwo więc po co teraz te gorzkie żale ?

 • jamj

  0

  No i już wiadomo za jakie zasługi "Koparka" została marszałkiem Sejmu. Do tego należy jeszcze dodać "zasługi" przy opiece nad mamą P. Premiera i obraz jasny.

 • kibic_rudego

  0

  czy to nie Kopacz była MZ ?
  w nagrodę została szefem Sejmu

 • stan-1

  0

  Jak ustaliło TOK FM nowy program blisko rok przeleżał w ministerstwie.
  Qwa, ktoś tam już nie powinien od dawna pracować.

 • konsta-nty12

  0

  Synek urzędnika wraca ze szkoły do domu i mówi do ojca:
  tato w szkole się śmiali ze mnie, podobno coś źle robisz w pracy
  Ojciec odpowiada:
  Synu jakbym robił dobrze to by mnie z pracy już dawno zwolnili a tak to jeszcze ty zajmiesz moje stanowisko
  i będziesz reformował i poprawiał chyba że wolisz iść do biedronki na kasę za 1200 zł

 • marcin1956

  0

  Jeszcze kilka takich kwiatków, a będzie jasne dla wszystkich, dlaczego Kopaczowa poszła "w marszałki", a Tusk chce wepchnąć Zdrowie w ręce PSL-u.

 • sid_6.8

  0

  Urzędników NFZ powinno się leczyć. Małą dawką ołowiu wprowadzaną do organizmu w okolicy potylicy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX