Nowicka przepadła w głosowaniu na wicemarszałka Sejmu. ''To przez słowa jej syna o Katyniu''

08.11.2011 17:22
Wanda Nowicka obok Janusza Palikota dziś w Sejmie

Wanda Nowicka obok Janusza Palikota dziś w Sejmie (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

Wanda Nowicka z Ruchu Palikota nie została wybrana na wicemarszałka Sejmu. Komentatorzy i politycy wskazują, że przyczyną były słowa jej syna o zbrodni katyńskiej. - Widać było, że jej nie przeszkadzały słowa o ''darmozjadach z Katynia'' - mówił w TVN24 Stefan Niesiołowski. Ruch Palikota ponownie zgłosi jej kandydaturę.
Przeciw Nowickiej głosowało 178 posłów, za jej kandydaturą opowiedziało się 192 posłów. Nie osiągnęła tym samym wymaganej bezwzględnej większości głosów, która w tym przypadku wynosiła 224 głosy. Od głosu wstrzymało się 77 posłów, w tym 65 z PO. Z tej samej partii 20 posłów było przeciw nominacji Nowickiej, m.in. Stefan Niesiołowski, Julia Pitera, Konstanty Miodowicz i Elżbieta Radziszewska.

Stefan Niesiołowski tłumaczył w TVN24, że powodem jej porażki były najpewniej słowa jej syna o mordzie katyńskim. - Ona nie potrafiła ich skomentować. Widać było, że jej nie przeszkadzały (słowa -red.) o ''darmozjadach z Katynia''. Było to coś tak skandalicznego, że muszę powiedzieć, że wynik głosowania był do przewidzenia - mówił PO.

Michał Nowicki, działacz skrajnej lewicy, w recenzji filmu ''Katyń'' napisał m.in.: ''ZSRR nie było stać na wyżywienie 20 tysięcy darmozjadów. Wystarczyło już tej bezczelności z czasów sanacji, gdy robotnicy i chłopi ich żywili. Z powodów dyplomatycznych nie można ich też było zmusić do działalności produkcyjnej. Nie można było też liczyć na ich reedukację, co zresztą ten film dobrze pokazuje. Ten fanatyzm''.

Po wyborach pytana o syna w TVN24 mówiła: ''wykorzystuje się go, by mi dokopać''. Dodała, że jej ''syn ma prawo do lewicowych poglądów'' oraz zacytowała powiedzenie: ''jeżeli ktoś nie był komunistą za młodu, to nie będzie przyzwoitym człowiekiem".

Sejm wybrał dziś 4. wicemarszałków. Cezarego Grabarczyka z PO poparło 445 posłów, Marka Kuchcińskiego z PiS - 439, Eugeniusza Grzeszczaka z PSL - 454, a Jerzego Wenderlicha z SLD - 436.

Palikot mocno zdziwiony

- Nie spodziewałem się takiego wyniku głosowania, zastanowimy się, co tym zrobić. Będzie posiedzenie klubu - skomentował Janusz Palikot. Po naradzie Klub Ruchu Palikota zdecydował o ponownym zgłoszeniu kandydatury Wandy Nowickiej na wicemarszałka Sejmu. - Osobiście wystąpię z rekomendacją Wandy Nowickiej - powiedział Palikot dziennikarzom. Jak dodał, "ma wrażenie", iż udało mu się przekonać PO do kandydatury Nowickie

W Sejmie będzie pięciu wicemarszałków. Uchwałę o liczbie wicemarszałków podjęli dziś posłowie.

Kempa konkurentką Nowickiej

Solidarna Polska zamierza zgłosić kandydaturę Beaty Kempa na wicemarszałka Sejmu. Przedstawiciele tego ugrupowania postanowili wykorzystać zamieszanie związane z odrzuceniem kandydatury Ruchy Palikota Wandy Nowickiej.

Wcześniej klub Solidarnej Polski, który wyłonił się spośród posłów PiS nie zdecydował się ubiegać o zwiększenie liczby wicemarszałków, aby otrzymać jedno ze stanowisk dla swojego przedstawiciela.

Zobacz także
Komentarze (447)
Zaloguj się
 • pawel949

  Oceniono 1 raz 1

  Osoba która tak "wychowała" syna ma być marszałkiem Sejmu !?!?!?!
  Kula w łeb prędzej by się należała darmozjadom z Wiejskiej od Palikota niż walczącym w obronie Polski Żołnierzom.

 • sztucznamgla

  0

  wczoraj chamskie homofobiczne wypowiedzi niesiołowskiego

  dzis równie prymitywne zachowanie pitery u olejnik

  czy PO to juz najgorsza część PIS???

  Tusku zainteresuj się jaka reklamę robia twojej partii takie przygłupy

  t.co/63EpcyIi

 • liczdo10

  0

  Ojca czy dziadka się nie wychowuje - syna tak.

 • sigm_0

  0

  zaś ze smutkiem przeczytałem ten tekst:
  ''ZSRR nie było stać na wyżywienie 20 tysięcy darmozjadów. Wystarczyło już tej bezczelności z czasów sanacji, gdy robotnicy i chłopi ich żywili. Z powodów dyplomatycznych nie można ich też było zmusić do działalności produkcyjnej. Nie można było też liczyć na ich reedukację, co zresztą ten film dobrze pokazuje. Ten fanatyzm''.

 • ludwikpp

  Oceniono 1 raz 1

  Ze smutkiem obejrzałem chamski rechot posłów na słowa Roberta Biedronia w obronie Wandy Nowickiej. Działo się to na sali plenarnej Sejmu, pod krzyżem, znakiem miłości ale będącym także symbolem szacunku dla każdego człowieka. Nie było żadnej refleksji...Tak wygląda prawdziwy, polski, zapyziały zaścianek. Nie ma w nim miejsca na tolerancję dla odmienności. Po co wieszać krzyż w miejscu, w którym jest stale obrażany przez bezrozumną tłuszczę, gdzie dominuje wzajemna nienawiść, kłamstwo i agresja? Zamiast walczyć o krzyż przestańcie Go obrażać! Czy obecność krzyża nie powinna skłaniać do pogłębionej refleksji? Wiem, że są to pytania retoryczne...

 • 1410_tenrok

  0

  ten młody nowicki to kawał łajzy! To nie jest oczywiście wina matki, że łajzę urodziła. Lecz jednak urodziła.

 • wlodomur49

  0

  mnie przeszkadza Wielki Muszkoznawca z Łodzi.

 • dante_waw

  0

  No to jedziemy po rodzinie:
  Dziadek w Wermahcie
  Tata zdrajca AK dostal wille na Zoliborzu
  Alfred Miodowicz inny znany tata
  kazdy powinien odpowiadac za bledy swoich krewnych kazdy!!!

 • wyksztalciuch2

  0

  A to dopiero moda

  Rozliczać jednostkę za dokonania rodziny.
  Dobrze, ze jej dziadka w wermachcie nie znaleźli

  Skąd się to bierze?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje