Nowicka przepadła w głosowaniu na wicemarszałka Sejmu. ''To przez słowa jej syna o Katyniu''

08.11.2011 17:22
Wanda Nowicka obok Janusza Palikota dziś w Sejmie

Wanda Nowicka obok Janusza Palikota dziś w Sejmie (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

Wanda Nowicka z Ruchu Palikota nie została wybrana na wicemarszałka Sejmu. Komentatorzy i politycy wskazują, że przyczyną były słowa jej syna o zbrodni katyńskiej. - Widać było, że jej nie przeszkadzały słowa o ''darmozjadach z Katynia'' - mówił w TVN24 Stefan Niesiołowski. Ruch Palikota ponownie zgłosi jej kandydaturę.
Przeciw Nowickiej głosowało 178 posłów, za jej kandydaturą opowiedziało się 192 posłów. Nie osiągnęła tym samym wymaganej bezwzględnej większości głosów, która w tym przypadku wynosiła 224 głosy. Od głosu wstrzymało się 77 posłów, w tym 65 z PO. Z tej samej partii 20 posłów było przeciw nominacji Nowickiej, m.in. Stefan Niesiołowski, Julia Pitera, Konstanty Miodowicz i Elżbieta Radziszewska.

Stefan Niesiołowski tłumaczył w TVN24, że powodem jej porażki były najpewniej słowa jej syna o mordzie katyńskim. - Ona nie potrafiła ich skomentować. Widać było, że jej nie przeszkadzały (słowa -red.) o ''darmozjadach z Katynia''. Było to coś tak skandalicznego, że muszę powiedzieć, że wynik głosowania był do przewidzenia - mówił PO.

Michał Nowicki, działacz skrajnej lewicy, w recenzji filmu ''Katyń'' napisał m.in.: ''ZSRR nie było stać na wyżywienie 20 tysięcy darmozjadów. Wystarczyło już tej bezczelności z czasów sanacji, gdy robotnicy i chłopi ich żywili. Z powodów dyplomatycznych nie można ich też było zmusić do działalności produkcyjnej. Nie można było też liczyć na ich reedukację, co zresztą ten film dobrze pokazuje. Ten fanatyzm''.

Po wyborach pytana o syna w TVN24 mówiła: ''wykorzystuje się go, by mi dokopać''. Dodała, że jej ''syn ma prawo do lewicowych poglądów'' oraz zacytowała powiedzenie: ''jeżeli ktoś nie był komunistą za młodu, to nie będzie przyzwoitym człowiekiem".

Sejm wybrał dziś 4. wicemarszałków. Cezarego Grabarczyka z PO poparło 445 posłów, Marka Kuchcińskiego z PiS - 439, Eugeniusza Grzeszczaka z PSL - 454, a Jerzego Wenderlicha z SLD - 436.

Palikot mocno zdziwiony

- Nie spodziewałem się takiego wyniku głosowania, zastanowimy się, co tym zrobić. Będzie posiedzenie klubu - skomentował Janusz Palikot. Po naradzie Klub Ruchu Palikota zdecydował o ponownym zgłoszeniu kandydatury Wandy Nowickiej na wicemarszałka Sejmu. - Osobiście wystąpię z rekomendacją Wandy Nowickiej - powiedział Palikot dziennikarzom. Jak dodał, "ma wrażenie", iż udało mu się przekonać PO do kandydatury Nowickie

W Sejmie będzie pięciu wicemarszałków. Uchwałę o liczbie wicemarszałków podjęli dziś posłowie.

Kempa konkurentką Nowickiej

Solidarna Polska zamierza zgłosić kandydaturę Beaty Kempa na wicemarszałka Sejmu. Przedstawiciele tego ugrupowania postanowili wykorzystać zamieszanie związane z odrzuceniem kandydatury Ruchy Palikota Wandy Nowickiej.

Wcześniej klub Solidarnej Polski, który wyłonił się spośród posłów PiS nie zdecydował się ubiegać o zwiększenie liczby wicemarszałków, aby otrzymać jedno ze stanowisk dla swojego przedstawiciela.

Zobacz także
Komentarze (447)
Nowicka przepadła w głosowaniu na wicemarszałka Sejmu. ''To przez słowa jej syna o Katyniu''
Zaloguj się
 • feminus

  Oceniono 47 razy 31

  chlop od pluga z wyrokami,czemu nie? absolwentka z UW,od lat dzialajaca spolecznie na rzecz kobiet,feministka-nie ma mowy! POPIS zyje. Gowinisci maja sie swietnie. Ostatni raz oddalam glos na katolicka patriarchalna Platforme!

 • freon

  Oceniono 8 razy 8

  Nawet mi przez myśl nie przyszło, że tak szybko przekonam się o słuszności swojej decyzji oddania głosu na Palikota, a nie na PO. Zaś tłumaczenie Niesiołowskiego jest na poziomie Kurskiego, czy innego Brudzińskiego. Szkoda, że Platforma tak stetryczała i zdziadziała.

 • kaercm

  Oceniono 20 razy 8

  panie Tusk, co to ma być za żenada:

  Wanda Nowcika (Ruch Palikota)
  PO za - 117 przeciw - 20 wstrzymało się - 65 nie głosowali - 5

  Kuchciński (PIS)
  PO za - 205

  ???

 • zicc1

  Oceniono 22 razy 8

  Syn Pani Nowickiej, zdeklarowany komunista, mord katynski nazywa "sluszna likwidacja polskich darmozjadow"

  Cos jeszcze?

 • hans_close

  Oceniono 8 razy 6

  Syn Nowickiej rzeczywiście zachował się jak lewacki palant, ale jak się chce karać rodziców za dorosłe dzieci a dzieci za rodziców to półtorametrowy przybłęda spod Odessy powinien gnić w więzieniu za bolszewików w swojej rodzinie. (ojciec Rajmund i wuj Świątkowski)

 • wydeusz

  Oceniono 6 razy 6

  W Polsce szczere i otwarte wyrażanie swoich poglądów jest źle widziane (ksiądz Boniecki, niegdyś Cimoszewicz i wielu, wielu innych....).

 • milczek-4

  Oceniono 5 razy 5

  A ci czterej panowie to za co dostali od 434 do 454 ? Anioły bezdzietne? Sprawdzeni fachowcy ?
  Żałosne

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje