Zygmunt zadzwonił bez okazji. Sprawdzali, czy historia...

07.11.2011 06:49
PRZEGLĄD PRASY. W sobotę donośny dźwięk najsławniejszego polskiego dzwonu - wawelskiego Zygmunta - można było usłyszeć bez żadnej specjalnej okazji. Za sznury pociągali w tym dniu czterej gimnazjaliści -informuje "Dziennik Polski".
Czterej uczniowie jednego z krakowskich gimnazjów oraz Andrzej Bochniak, opiekun i konserwator wawelskich dzwonów, z aprobatą ks. prałata Zdzisława Sochackiego, wawelskiego proboszcza, sprawdzili, czy jeden z przekazów historycznych związany z Zygmuntem, jest prawdziwy. Ten mianowicie, że 13-letni Stanisław Wyspiański, który mieszkał u stóp Wawelu, wraz z trzema, równie sławnymi później kolegami, weszli niepostrzeżenie na dzwonnicę i uruchomili słynny dzwon. Bohaterami wydarzenia sprzed dokładnie 129 lat prócz Wyspiańskiego byli - Józef Mehoffer, późniejszy słynny malarz, Henryk Opieński, znakomity kompozytor i historyk sztuki Stanisław Estreicher.

Chłopcy dość mocno rozkołysali dzwon, ale wciąż nie było słychać, jak bije. Po około dwóch minutach eksperyment przerwano. Razem z proboszczem wawelskim opiekun dzwonów doszedł do wniosku, że nastoletni Wyspiański z kolegami musiał uruchomić dzwon metodą "bajerowania", czyli pociągali za przyczepioną do serca dzwonu linkę.

W sobotę powtórzono ten "bajer". Już po dwóch pociągnięciach za linkę serca dzwonu przez Bartka, Konrada, Staszka i Piotra można było usłyszeć melodyjne tony.

Zobacz także
 • Wawel w Krakowie Kraków na weekend. Co zwiedzić w Krakowie w ciągu dwóch dni?
Komentarze (18)
Zygmunt zadzwonił bez okazji. Sprawdzali, czy historia...
Zaloguj się
 • swawolny_dyzio

  Oceniono 8 razy 8

  Ja bym chciał żeby teraz sprawdzić historię Twardowskiego i jasno powiedzieć czy jest możliwa podróż na księżyc na kogucie!

 • queserasera

  Oceniono 6 razy 4

  Poprzednio też dzwonił bez sensu, kiedy na Wawelu Dziwisz chował prezydĘta

 • alicja_diablica

  Oceniono 2 razy 2

  .
  To kolejny eksperyment.

  Podczas ostatniej powodzi Kardynał Dziwisz wystawił w wawelskiej wieży Srebrnych Dzwonów relikwie św. Stanisława - które miały chronić Kraków i Polskę przez klęską żywiołową...

  Ale okazało się, że " operacja się udała, tylko pacjent zmarł ", bo po tych zabiegach lało jeszcze bardziej.

  Miłego dnia
  .

 • bronimir

  Oceniono 2 razy 2

  Powód był.
  To było podzwonne dla Jarosława "ma Tole" Kaczyńskiego.

 • zgr-edo

  Oceniono 4 razy 2

  teraz wiemy kto jest proboszczem katedry wawelskiej, oraz opiekunem i konserwatorem dzwonów / ciekawe na czym ta opieka i konserwacja polega, czy jest to fucha płatna przez państwo czy kościół ?
  Czy ci anonimowi ministranci, Bartek, Konrad, Staszeka ,Piotr , czasem nie byli molestowani na tej dzwonnicy ?

 • remo29

  Oceniono 5 razy 1

  A na Nowej Hucie pojawili się kosynierzy...
  --
  parada karzełków

 • boghuszka1

  0

  Małe sprostowanie, to nie były relikwie św. Stanisława tylko św. Floriana

 • skalorr

  0

  Jaki kraj, tacy Pogromcy Mitów :(

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje