GPS pomagał znaleźć grób. "Doprowadza do celu z dokładnością do 4 metrów"

02.11.2011 06:39
1 listopada 2011

1 listopada 2011 (Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta)

PRZEGLĄD PRASY. W Szczecinie i Poznaniu na nekropoliach już nie zgubi się ten, kto ma tablet lub komórkę z dostępem do internetu - stwierdza "Rzeczpospolita".
Na tydzień przed Wszystkich Świętych szczeciński magistrat udostępnił pierwszą w Polsce aplikację pozwalającą korzystać z internetowej wyszukiwarki mogił za pośrednictwem komórki lub tabletu. Program "Szczecińskie Cmentarze" pozwala m.in. wyszukać mogiłę wskazanej osoby i wytyczyć najkrótszą trasę dojścia do niej.

- Aplikacja doprowadza do celu z dokładnością do czterech metrów - zachwala Andrzej Seterowski z magistratu. Dziś korzysta z niej dziennie ponad 300 użytkowników, z czego ok. 25 proc. to posiadacze tabletów.

12 godzin po tym, jak pojawił się szczeciński program, aplikację na komórki i tablety "Sakralny Poznań" uruchomili tamtejsi informatycy. Jak mówi Seterowski, problem ze szczecińską nekropolią wynika z jej wielkości. - Skupiliśmy się więc głównie na nawigacji na cmentarzu. W Poznaniu kłopotem jest duża liczba cmentarzy. Stąd większy nacisk położono tam na aspekt komunikacyjny ułatwiający dotarcie do nekropolii - podkreśla.

Cmentarz Centralny w Szczecinie to największa nekropolia w kraju i jedna z największych na świecie (167 ha powierzchni, ok. 300 tys. grobów).

Zobacz także
 • Cmentarz Ewangelicko-Augsburski w Święto Zmarłych Rekordowe kwesty: zebrali setki tysięcy
Komentarze (26)
GPS pomagał znaleźć grób. "Doprowadza do celu z dokładnością do 4 metrów"
Zaloguj się
 • cest.l.a.vie

  Oceniono 2 razy 2

  TYLKO na urządzenia z systemem ANDROID. Dlaczego zapomniano o mnóstwie telefonów Nokii z GPS (z systemem Symbian), czy iPhone'ach?

 • dabljuzi

  Oceniono 2 razy 2

  167 hektarow - troche sporo :-)

 • strzala.fpw

  0

  Też mi nowość, w Lublinie już od 2 lat:

  cmentarze.lublin.eu/grobonet/start.php
  Dodatkowo przed bramą cmentarza stoi również elektroniczny infomat z lokalizacją grobów.

  www.mmlublin.pl/288159/2009/10/26/znajdz-grob-w-infomacie?category=news
  Nie macie się czym chwalić.

 • koci.byk

  0

  a nie było tego wcześniej w Czestochowie na św. Rocha ?

 • 1966jerry

  Oceniono 2 razy 0

  ależ pamięć " bliskich " chcących odwiedzić groby najbliższych .....,.powinni wyprodukować GPS w miniaturce i wsadzać w dupy takich pamiętliwych ,by mogli trafiać co do milimetra.,naturalnie sam korzystam z tego urządzenia ,w samochodzie,podążając do celów podróży autem.,SZUKANIE grobów najbliższych już samo w sobie jest czymś obrzydliwym.,tylko w niektórych sporadycznych przypadkach jest to wytłumaczalne.,

 • czlowiek27-is-me

  0

  no widze ze appchance sie rozwija

 • leszekes

  0

  Nie ma się czym chwalić. Przynajmniej na cmentarzu Junikowskim w Poznaniu. Oznakowanie jest do bani. Jedynka. Tylko dlatego nie "zero", ponieważ pola są oznaczone, chociaż tylko na narożnikach. a powinny być przy każdy wejściu na pole. O kwaterach nie wspomnę, bo oznaczeń zwyczajnie NIE MA. Podobnie jak nie wiadomo od której strony liczyć rzędy i odliczać kolejne mogiły.
  A przecież wystarczyłoby kilka tablic z planem kwater... takich jak w internecie...
  Uniwersum bierze wielkie pieniądze za prowadzenie cmentarza a nie dba o najprostsze sprawy, które powinny być załatwione niemalże od ręki.

  Wczoraj chodziłem i szukałem mogił z odręcznym planem kwater jak błędna owca. Znalazłem, ale ile czasu zmarnowałem to tylko ja wiem.

 • dexterek011

  0

  @pan_slownik
  A nie lepiej wersje Java? Wtedy ruszy na wszystkim.

  @tom.plamka
  Też się zastanawiałem nad sensem zastosowania GPSa. Informacja z nr grobu, sektora i rzędu jest wystarczająca, wydaje mi się

 • tom.plamka

  0

  Nie są pierwsi. 2 lata temu jacyś studenci z wielkopolski uruchomili podobną aplikację, tylko że w jakiejś małej miejscowości.
  Ciekawe jak sprawdza się taki GPS gdy szukając Kowalskiego wyskoczy 300 osób.
  Już chyba lepiej jak pokaże się mapka z wyszukanym zmarłym, nr sektora, rzędu i pozycja.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje