Awaryjne lądowanie Boeinga 767 na Okęciu. Nie miał podwozia

Maszyna nie mogła wysunąć podwozia i lądowała

Maszyna nie mogła wysunąć podwozia i lądowała "na brzuchu". Na pokładzie było 220 pasażerów i 11 członków załogi; nikt nie został ranny (Fot. WOJTEK RADWANSKI AFP/EAST NEWS/EAST NEWS)

Procedura lądowania Boeinga 767 przebiegła absolutnie prawidłowo, nikomu z pasażerów nic się nie stało - mówi rzecznik LOT-u Leszek Chorzewski. Z powodu awarii podwozia Boeing 767 tych linii z Newark do Warszawy z 230 osobami na pokładzie, przez kilkadziesiąt minut krążył nad Okęciem. Potem lądował bez podwozia, ?na brzuchu?.
Chorzewski poinformował, że samolot lądował praktycznie z pustymi bakami. Wcześniej maszyna zrzuciła nadmiar paliwa. - - W związku z tym ryzyko zapalenia się samolotu było niewielkie. Iskry, które było widać w telewizji przy lądowaniu, to normalne tarcie metalu o asfalt. Na pasie była położona "poduszka" ze specjalnej substancji gaśniczej (...); samolot po wylądowaniu, zatrzymaniu został standardowo również polany substancjami gaśniczymi" - opowiadał rzecznik LOT-u.

Jak podkreślił, "cała procedura lądowania przebiegła absolutnie, w 100 proc. prawidłowo". "Mimo że wyglądało to dramatycznie, nikomu z pasażerów nic się nie stało" - powiedział

Świadek lądowania awaryjnego na Okęciu mówił w TVN24: - Samo lądowanie wyglądało gładko i powoli. Widzieliśmy, że nie ma podwozia wypuszczonego w całości. Ognia nie ma. Były iskry, które leciały z silnika im dłużej samolot był na pasie. Było widać dym. Ludzie są teraz ewakuowani przez specjalne rękawy - mówił świadek.

- Dziękować Bogu, że pilot wykazał się najwyższym kunsztem, że wylądował tak, że nie było sytuacji zagrożenia życia. Chylę czoła. Służby były w stanie gotowości od kilkudziesięciu minut - mówił Robert Gałązkowski z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Samolot krążył kilkadziesiąt minut

- Pilot zgłosił awarię podwozia i prawdopodobnie będzie musiał lądować awaryjnie, bez podwozia. Przygotowujemy się do przyjęcia tego samolotu - mówił TOK FM Przemysław Przybylski, rzecznik lotniska im. Fryderyka Chopina w Warszawie. - To jest naturalna, standardowa sytuacja ćwiczona przez wszystkie służby ratownicze na lotnisku. Jesteśmy do tego przygotowani. Zrobimy wszystko, żeby pasażerom nic się nie stało - uspokajał.

Samolot planowo powinien wylądować o godz. 13.35. Wylądował ok. godz. 14.40. Lotnisko zostało zamknięte dla innych samolotów. Zamknięto też okoliczne ulice. Samolotowi towarzyszyły dwa F-16 z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Należące do niej maszyny pełniły dyżur bojowy.

Jak powiedział rzecznik prasowy Dowództwa Sił Powietrznych ppłk Robert Kupracz, jeżeli jakikolwiek samolot lub śmigłowiec ma problemy w polskiej strefie powietrznej, automatycznie jest podrywana do lotu para dyżurna myśliwców, której zadaniem jest nawiązać kontakt z załogą i pomóc w rozwiązywaniu problemów.Wojsko sygnał o kłopotach boeinga otrzymało ok. godz. 13.40. Dwa F-16 wystartowały w ciągu 10 minut, a po kilku minutach nawiązały kontakt z samolotem PLL Lot. "Piloci po prostu sprawdzili, jak maszyna zachowuje się w powietrzu. Okazało się, że niestety podwozie nie wyszło i poinformowali o tym załogę, więc można było zacząć odpowiednie procedury. W tym przypadku sprawa była dość klarowna i czysta" - powiedział PAP Kupracz. Samoloty wojskowe towarzyszyły boeingowi do momentu przyziemienia.

Trasę przelotu samolotu można śledzić na stronie flightradar24.com.

Zobacz także
 • Airbus bezpiecznie wylądował w Calgary Airbus zatańczył nad lotniskiem. Mistrzowskie lądowanie [ZDJĘCIA] [WIDEO]
 • - Przed lądowaniem był moment grozy. Nikt nie wiedział jak to się skończy. Bałem się - mówił jeden z pasażerów Boeinga 767 Wkrótce wstępny raport nt. lądowania boeinga. Zawinił drugi bezpiecznik?
 • Wpis na blogu Ryszarda Czarneckiego Czarnecki: Byłem na pokładzie Boeinga 737. Przyczyną awarii był niezamknięty luk bagażowy
Komentarze (343)
Awaryjne lądowanie Boeinga 767 na Okęciu. Nie miał podwozia
Zaloguj się
 • grzybostanpolityczny

  Oceniono 20 razy 20

  komentarze co niektórych są żenujące!! zastanówcie się co czują ludzie w tym samolocie! Idioci !!

 • snurfik

  Oceniono 11 razy 11

  Udalo Sie!
  I za takie ladowanie gratulacje dla pilotow!

 • monoekann

  Oceniono 11 razy 11

  Powodzenia!

 • dybko2

  Oceniono 10 razy 10

  Panie Kapitanie PEŁEN SZACUN ,brak słów!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • hera9

  Oceniono 8 razy 8

  no i juz Polacy są niezadowoleni z obslugi lotniska. pasazerowie oczywiscie malą tylko krytyczne uwagi.co za malkontenci. zamiast sie radowac,ze wszystko poszlo OK i zyją.........co za naród

 • rexus.bis

  Oceniono 8 razy 8

  Panie kapitanie - sciskam Pana i zycze aby to sie Panu juz nigdy wiecej nie przydarzylo.

 • ionen76

  Oceniono 7 razy 7

  Brawa za profesjonalizm pilotów i wszystkich służb obsługi lotniska. Niesamowite lądowanie!

 • mrgrog

  Oceniono 7 razy 7

  Flightradar24 -> SP-LPC LOT16

  Airline: LOT

  Flight: LO16

  From: New York, Newark (EWR)

  To: Warsaw, Okecie (WAW)

  Aircraft: Boeing 767-35DER (B763)

  Reg: SP-LPC

  Hex: 489443

  Altitude: 2750 ft (838 m)

  Speed: 162 kt (300 km/h, 186 mph)

  Track: 154°

  Pos: 52.0788 / 21.1794

  Radar: EPWA2

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje