Awaryjne lądowanie Boeinga 767 na Okęciu. Nie miał podwozia

Maszyna nie mogła wysunąć podwozia i lądowała

Maszyna nie mogła wysunąć podwozia i lądowała "na brzuchu". Na pokładzie było 220 pasażerów i 11 członków załogi; nikt nie został ranny (Fot. WOJTEK RADWANSKI AFP/EAST NEWS/EAST NEWS)

Procedura lądowania Boeinga 767 przebiegła absolutnie prawidłowo, nikomu z pasażerów nic się nie stało - mówi rzecznik LOT-u Leszek Chorzewski. Z powodu awarii podwozia Boeing 767 tych linii z Newark do Warszawy z 230 osobami na pokładzie, przez kilkadziesiąt minut krążył nad Okęciem. Potem lądował bez podwozia, ?na brzuchu?.
Chorzewski poinformował, że samolot lądował praktycznie z pustymi bakami. Wcześniej maszyna zrzuciła nadmiar paliwa. - - W związku z tym ryzyko zapalenia się samolotu było niewielkie. Iskry, które było widać w telewizji przy lądowaniu, to normalne tarcie metalu o asfalt. Na pasie była położona "poduszka" ze specjalnej substancji gaśniczej (...); samolot po wylądowaniu, zatrzymaniu został standardowo również polany substancjami gaśniczymi" - opowiadał rzecznik LOT-u.

Jak podkreślił, "cała procedura lądowania przebiegła absolutnie, w 100 proc. prawidłowo". "Mimo że wyglądało to dramatycznie, nikomu z pasażerów nic się nie stało" - powiedział

Świadek lądowania awaryjnego na Okęciu mówił w TVN24: - Samo lądowanie wyglądało gładko i powoli. Widzieliśmy, że nie ma podwozia wypuszczonego w całości. Ognia nie ma. Były iskry, które leciały z silnika im dłużej samolot był na pasie. Było widać dym. Ludzie są teraz ewakuowani przez specjalne rękawy - mówił świadek.

- Dziękować Bogu, że pilot wykazał się najwyższym kunsztem, że wylądował tak, że nie było sytuacji zagrożenia życia. Chylę czoła. Służby były w stanie gotowości od kilkudziesięciu minut - mówił Robert Gałązkowski z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Samolot krążył kilkadziesiąt minut

- Pilot zgłosił awarię podwozia i prawdopodobnie będzie musiał lądować awaryjnie, bez podwozia. Przygotowujemy się do przyjęcia tego samolotu - mówił TOK FM Przemysław Przybylski, rzecznik lotniska im. Fryderyka Chopina w Warszawie. - To jest naturalna, standardowa sytuacja ćwiczona przez wszystkie służby ratownicze na lotnisku. Jesteśmy do tego przygotowani. Zrobimy wszystko, żeby pasażerom nic się nie stało - uspokajał.

Samolot planowo powinien wylądować o godz. 13.35. Wylądował ok. godz. 14.40. Lotnisko zostało zamknięte dla innych samolotów. Zamknięto też okoliczne ulice. Samolotowi towarzyszyły dwa F-16 z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Należące do niej maszyny pełniły dyżur bojowy.

Jak powiedział rzecznik prasowy Dowództwa Sił Powietrznych ppłk Robert Kupracz, jeżeli jakikolwiek samolot lub śmigłowiec ma problemy w polskiej strefie powietrznej, automatycznie jest podrywana do lotu para dyżurna myśliwców, której zadaniem jest nawiązać kontakt z załogą i pomóc w rozwiązywaniu problemów.Wojsko sygnał o kłopotach boeinga otrzymało ok. godz. 13.40. Dwa F-16 wystartowały w ciągu 10 minut, a po kilku minutach nawiązały kontakt z samolotem PLL Lot. "Piloci po prostu sprawdzili, jak maszyna zachowuje się w powietrzu. Okazało się, że niestety podwozie nie wyszło i poinformowali o tym załogę, więc można było zacząć odpowiednie procedury. W tym przypadku sprawa była dość klarowna i czysta" - powiedział PAP Kupracz. Samoloty wojskowe towarzyszyły boeingowi do momentu przyziemienia.

Trasę przelotu samolotu można śledzić na stronie flightradar24.com.

Zobacz także
Komentarze (343)
Awaryjne lądowanie Boeinga 767 na Okęciu. Nie miał podwozia
Zaloguj się
 • grzybostanpolityczny

  Oceniono 20 razy 20

  komentarze co niektórych są żenujące!! zastanówcie się co czują ludzie w tym samolocie! Idioci !!

 • snurfik

  Oceniono 11 razy 11

  Udalo Sie!
  I za takie ladowanie gratulacje dla pilotow!

 • monoekann

  Oceniono 11 razy 11

  Powodzenia!

 • dybko2

  Oceniono 10 razy 10

  Panie Kapitanie PEŁEN SZACUN ,brak słów!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • hera9

  Oceniono 8 razy 8

  no i juz Polacy są niezadowoleni z obslugi lotniska. pasazerowie oczywiscie malą tylko krytyczne uwagi.co za malkontenci. zamiast sie radowac,ze wszystko poszlo OK i zyją.........co za naród

 • rexus.bis

  Oceniono 8 razy 8

  Panie kapitanie - sciskam Pana i zycze aby to sie Panu juz nigdy wiecej nie przydarzylo.

 • ionen76

  Oceniono 7 razy 7

  Brawa za profesjonalizm pilotów i wszystkich służb obsługi lotniska. Niesamowite lądowanie!

 • mrgrog

  Oceniono 7 razy 7

  Flightradar24 -> SP-LPC LOT16

  Airline: LOT

  Flight: LO16

  From: New York, Newark (EWR)

  To: Warsaw, Okecie (WAW)

  Aircraft: Boeing 767-35DER (B763)

  Reg: SP-LPC

  Hex: 489443

  Altitude: 2750 ft (838 m)

  Speed: 162 kt (300 km/h, 186 mph)

  Track: 154°

  Pos: 52.0788 / 21.1794

  Radar: EPWA2

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje