Klub Ruchu Palikota wybrał władze. Rzecznikiem dyscypliny - poseł Penkalski

25.10.2011 22:14
Drugie miejsce w rankingu koalicji zajął Janusz Palikot. - Nie bez powodu Ruch Palikota nazywa się przedłużonym ramieniem Platformy - komentuje politolog dr Rafał Chwedoruk

Drugie miejsce w rankingu koalicji zajął Janusz Palikot. - Nie bez powodu Ruch Palikota nazywa się przedłużonym ramieniem Platformy - komentuje politolog dr Rafał Chwedoruk (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Na dzisiejszym posiedzeniu klubu Ruchu Palikota przewodniczącym klubu został Janusz Palikot, a wiceprzewodniczącymi - Anna Grodzka, Robert Biedroń, Sławomir Kopyciński, Tomasz Makowski oraz Jerzy Borkowski - poinformował rzecznik klubu Andrzej Rozenek.
Sekretarzem klubu został Artur Dębski, a skarbnikiem - Maciej Mroczek.

Funkcję rzecznika dyscypliny będzie natomiast pełnił Wojciech Penkalski, poseł z okręgu elbląskiego, przedsiębiorca z Braniewa. Było o nim głośno w kampanii wyborczej, ponieważ kontrkandydat z PSL publicznie wypomniał mu kryminalną przeszłość. Zdenerwowany tym Penkalski pozwał go za to w trybie wyborczym i przegrał. Tłumaczył wówczas, że był skazany za pobicie pod koniec lat 90. i odbył karę, ale skazanie uległo zatarciu, a wypominanie tego jest nieeleganckie.

Cztery zasady przydziału posłów do komisji sejmowych

Lider Ruchu Janusz Palikot w późniejszej rozmowie z dziennikarzami powiedział, podczas spotkania sformułowano m.in. cztery zasady dotyczące przydziału posłów do komisji sejmowych. -Pierwsza - podzieliliśmy te komisje na dwie grupy: tzw. ważniejsze i mniej ważne. I zasada, że nie można być w dwóch tych tzw. ważniejszych, bardziej prestiżowych. Druga, że nie może być konfliktu interesów - czyli ktoś, kto wykonuje zawód związany z terenem działania danej komisji, nie może być w tej komisji - powiedział Palikot.

- Trzecia rzecz, że osoby, które dostaną komisje najbardziej prestiżowe - jak komisja finansów publicznych, kultury i środków przekazu czy ds. służb specjalnych - muszą też wybrać jedną z tych komisji, w których nikt nie chce specjalnie w każdym klubie pracować, to jest: konstytucyjna, regulaminowa, ustawodawcza - kontynuował.

Pytany, czy Ruch wie już, ile będzie miał miejsc w komisjach sejmowych, odparł: - Ogólnie w sensie liczby miejsc - tak. Ilu posłów do której komisji, to zostało uzgodnione. (...) Natomiast to nie oznacza uzgodnień dotyczących zasiadania we władzach tych komisji. Jak ocenił, "zwyczajowo się przyjmuje", że klub wielkości klubu Ruchu (który liczy 41 posłów) powinien mieć 2-3 przewodniczących komisji sejmowych.

- Była pewna tradycja w parlamencie, że trzecia siła obejmowała przewodnictwa tych najważniejszych komisji - takich, które jakby patrzą władzy na ręce, np. komisja ds. służb specjalnych, komisja etyki. Jak postąpią inne kluby - nie wiemy, bo w tej sprawie nie odbyły się żadne debaty - powiedział. Zapowiedział też, że ostateczne rozstrzygnięcia ws. przydziału posłów do komisji zapadną na pierwszym posiedzeniu klubu po zaprzysiężeniu posłów.

W środę pismo do marszałka Sejmu ws. krzyża

Palikot pytany był także m.in., czy posłowie Ruchu podpisali się już pod pismem do marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny ws. usunięcia krzyża z sali plenarnej Sejmu. - Właśnie jeszcze niestety tego nie zrobiliśmy, tylko dopiero jutro - powiedział. Jak dodał, w środę posłowie-elekci Ruchu wezmą udział w szkoleniach "z różnymi autorytetami w różnych dziedzinach" i podczas tych szkoleń zostaną zebrane ich podpisy pod pismem.

Lider partii zapowiedział też, że pismo jeszcze w środę lub czwartek trafi do marszałka Sejmu. - To jest czysto techniczna sprawa, wszyscy są za tym, wniosek jest przygotowany - zaznaczył.

Dopytywany o szkolenia dla posłów Ruchu odparł, że będą one prowadzone do grudnia prawie co tydzień. W środę posłowie wysłuchają wykładów m.in. prof. Magdaleny Środy (o etyce i polityce) i Jerzego Urbana (o polityce). - Różni ludzie, którzy z różnego rodzaju obszarów, (...) czy etyka, polityka - jak Środa - czy polityka - jak Urban - po prostu mają taki 1,5-godzinny wykład dla naszych ludzi - mówił. Palikot dodał, że trwa także szkolenie medialno-PR-owe dla posłów Ruchu.

Zobacz także
Komentarze (43)
Klub Ruchu Palikota wybrał władze. Rzecznikiem dyscypliny - poseł Penkalski
Zaloguj się
 • candid13

  Oceniono 11 razy 11

  swietny jest pan Rozenek, juz dawno zwrocilam na niego uwage, doskonale spisywal sie w Superstacji w debatach poselskich, to on m.in. spowodowal ze glosowalam na Ruch Palikota

  jak polityka go nie znuzy, wroze mu swietna polityczna przyszlosc - zaczal znakomicie !
  a fakt ze pluje na niego prof. Staniszkis potwierdza moja teze.

 • marek-lipski

  Oceniono 12 razy 10

  Zmiany nas czekaja.Powodzenia dla partii Palikota.

 • a-theist

  Oceniono 7 razy 7

  rewelacja

  teraz jeszcze tylko musi przejac wladze w polsce

  STOP RELIGION

 • ciotka_ltd

  Oceniono 9 razy 7

  BRAWO PALIKOT!

  wyborcza.pl/1,75248,10536199,Palikot_zrzeka_sie_480_tys__zl.html
  Tego przekazania calosci 4-letnich sejmowych poborow zadna partia w Sejmie ci nie wybaczy.
  Buhahaha!!! Ale musza sie wsciekac i za kieszen chwytac szczegolnie golodupe 'prawiczki' z PiSuaru - zalatwiles holote, Palikot, ta propozycja przejkazania 'biednym' chocby miesiecznych sejmowych poborow, przez kazdego p[osla:)))
  Ciagle chce mi sie smiac; to byl i szach, i mat Panie Palikot:)))

 • yani-51

  Oceniono 7 razy 5

  przydzial funkcji ....tu powinni sie uczyc wszyscy z PiS PO .i SLD...gdzie dostawali przydzialy od kumpli.

  kompetencjie byly nie wazne wazne kogo sie znalo....

  Juz start rodzin trgedi Smolenskiej w wyborach to

  N A J W I E K S Z A groteska polityczna, w wykonaniu PiS-u

 • gangusek

  Oceniono 5 razy 5

  Zasady przydziału ma za to uczciwe i wymagające jak żadna inna partia. Tam zawsze się dzieli po znajomych królika.

 • geraldino

  Oceniono 5 razy 5

  Tak będzie wyglądał pierwszy dzień tego co obiecują ludzie Palikota ;) kaczoland.pl/wrzuta/1265/dzien-legalizacji

 • krwe

  Oceniono 3 razy 3

  Brawo !

 • woda_krolewska

  Oceniono 2 razy 2

  W innych klubach poselskich chyba szkolenia nie prowadzą, skoro tylko o RP się dziennikarze rozpisują.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje