Palikot do Millera: "Stwórzmy dobrą ustawę o związkach partnerskich. My ją poprzemy"

24.10.2011 18:50
Janusz Palikot proponuje szefowi klubu SLD Leszkowi Millerowi spotkanie ws. przygotowania projektu ustawy o związkach partnerskich. "Zróbmy dobrą ustawę, SLD to zgłosi, my to poprzemy" - powiedział Palikot.
- Załatwmy sprawę związków partnerskich. Zróbmy dobrą ustawę. Niech to będzie inicjatywa SLD, a Ruch Palikota ją poprze. Tylko siądźmy, spotkajmy się. A nie kamery i cyrk. Ustalmy po prostu, jaka ta ustawa ma być, co trzeba w niej poprawić - oświadczył Palikot. W sobotę Leszek Miller zapowiedział, że SLD ponownie złoży w Sejmie projekt ustawy o związkach partnerskich.

Na pytanie czy Ruch Palikota poprze taki projekt, Palikot powiedział, że konsultował tę sprawę z posłem-elektem Ruchu, działaczem Kampanii Przeciw Homofobii - Robertem Biedroniem i jego środowiskiem. - Biedroń uważa, że ta ustawa jest niekonstytucyjna - podkreślił polityk.

Palikot:"Nie będziemy robić ustawy 'na wariata', kto pierwszy"

- PiS będzie mógł skutecznie zaskarżyć projekt tej ustawy, jako że według zapisu konstytucyjnego rodzina to tylko związek mężczyzny i kobiety - wyjaśnił Palikot. Jak dodał, w projekcie SLD jest także "jeszcze kilka innych mniejszego rodzaju błędów".

Dlatego - jak mówił - radzi Millerowi "nie robić nic 'na wariata', kto pierwszy - czy Ruch Palikota, czy SLD złoży jaką ustawę". Palikot podkreślił, że trzeba napisać "dobrą ustawę o związkach partnerskich", dlatego proponuje Millerowi spotkanie. Dodał, że w najbliższym czasie zadzwoni do Millera rzecznik klubu Ruchu Palikota Andrzej Rozenek "i zaproponuje spotkanie ws. przygotowania dobrego projektu ustawy".

Związki jak we Francji

Projekt SLD daje możliwość zawierania związków partnerskich przez osoby tej samej lub różnej płci, prawo do wspólnoty majątkowej, wspólnego opodatkowania i dziedziczenia po zmarłym partnerze. Projekt powstał we współpracy m.in. z działaczami Kampanii przeciw Homofobii. Oparty jest na rozwiązaniach francuskich. Tam osoby zarówno tej samej, jak i różnej płci mają prawo zawierania specjalnych umów cywilnych, tzw. PACS ("Pacte civil de solidarite" - "Paktu solidarności").

Związek partnerski zawierany byłby w formie pisemnej w obecności notariusza, a następne zgłaszany kierownikowi urzędu stanu cywilnego. O jego wygaśnięciu miałaby decydować śmierć któregoś z partnerów lub złożenie wspólnego oświadczenia o rozwiązaniu umowy o zawarciu związku. Gdyby na zakończenie związku zdecydowała się tylko jedna ze stron, wówczas umowa w sprawie jego zawarcia traciłaby ważność po upływie 6 miesięcy od daty złożenia przez nią takiego oświadczenia.

Zgodnie z projektem Sojuszu, osoby pozostające w związku partnerskim miałyby m.in. możliwość posiadania wspólnoty majątkowej, wspólnego opodatkowania i odmowy zeznań przeciwko partnerowi. Przysługiwałoby im też prawo do pochowania zmarłego partnera i dziedziczenia w pierwszej kolejności majątku po nim, a także starania się o rentę po zmarłym. Partner miałby również, w razie śmierci drugiego z partnerów, możliwość starania się o prawo do przejęcia po nim umowy najmu mieszkania. Pierwsze czytanie projektu odbyło się jeszcze w mijającej kadencji Sejmu, w lipcu. Posłowie nie zakończyli jednak nad nim prac.

Zobacz także
Komentarze (87)
Palikot do Millera: "Stwórzmy dobrą ustawę o związkach partnerskich. My ją poprzemy"
Zaloguj się
 • dia-5

  Oceniono 16 razy 14

  Projekt SLD daje możliwość zawierania związków partnerskich przez osoby tej samej lub różnej płci, prawo do wspólnoty majątkowej, wspólnego opodatkowania i dziedziczenia po zmarłym partnerze.

  I o to chodzi. Skończyłyby się parady równości, a ludzie - "tacy" i "nie tacy" - żyliby spokojniej. Można dowolnie długo zamykać oczy na rzeczywistość, ale to droga donikąd.

 • shane00

  Oceniono 18 razy 14

  Nie rozumiem, czemu Wam przeszkadza, że jacyś ludzie będą mogli po sobie dziedziczyć albo odwiedzać się legalnie w szpitalu? I jaką macie korzyść z tego, że nie będą mogli tego robić?

 • villk

  Oceniono 15 razy 9

  a moze poprostu uzanc ze "płeć"nie powina byc kategoria prawną? i nic ni etzreba zmieniac ... Obywatel jest obywatelem bez wzgledu na to czy jest kobieta czy facetem,a z punkt widzeniaprawa wszycy jestemy obywatelami....

 • mariaczczi1

  Oceniono 11 razy 9

  Niby takie proste. Usiąść dogadać się i zagłosować. Ale pedofile maja wiekszość w sejmie i ch z tego będzie. Ale pokazcie ,że możecie się dogadać.

 • dananiasz

  Oceniono 16 razy 8

  ciekawe czy Po to poprze jezeli nie -bedzie jasne ze to partia katolicka niczym nie rozniaca sie od pisu

 • cillian1

  Oceniono 16 razy 8

  Zapis w ustawie:
  Każdy Polak jest wolny - i g...wno do tego innym!
  Może spać z kobietą/facetem! Może być w związku z kobietą/facetem!

  Coś więcej jest potrzebne? Na pewno prawników w to nie trzeba mieszać!

 • drugilukasz2983

  Oceniono 14 razy 6

  Ponoć najwięksi przeciwnicy gejów to skryci geje. Faceci tacy obciągnęli by innemu ale są wściekli na siebie, że mają takie myśli, więc ostro krytykują homo w ten sposób chcą się oczyścić.

  Sądząc po zjadliwych komentarzach to krypto gejów jest u nas sporo. Pewnie co niektórych komentujących proboszcz "dotykiem" pobłogosławił przed pierwszą komunią.

 • marhaba-2

  Oceniono 10 razy 6

  Palikot uważaj na Millera on tylko robi dobrą mine do złej gry jemu chodzi o utyrzymanie SLD w sejmie i o nic więcej.

 • niewymierny

  Oceniono 11 razy 5

  Blokowanie tego typu ustaw, czyli takich, które nie przynoszą żadnych negatywnych skutków a dla pewnej grupy są korzystne i ważne jest dla mnie przejawem głupoty i kołtuństwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje