Triumf PiS wśród słabiej wykształconych. PO "partią inteligencką"?

Prawo i Sprawiedliwość zdobyło najwięcej głosów wśród wyborców legitymujących się wykształceniem podstawowym i zasadniczym zawodowym. Wyborcy z wykształceniem średnim i pomaturalnym, a także licencjaci i wyżej wykształceni w większości zagłosowali na PO - wynika z danych TNS OBOP dla TVN24 i TVP.
Choć PiS wspierali w kampanii wyborczej liczni przedstawiciele środowiska akademickiego i profesury, to jednak wśród osób gorzej wykształconych partia Jarosława Kaczyńskiego mogła liczyć na większe poparcie. Zdecydowana większość lepiej wykształconych wyborców poparła Platformę Obywatelską. Według danych TNS OBOP dla TVN24 i TVP na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowała większość wyborców z wykształceniem podstawowym - aż 46,9 proc. W tej grupie wyborców PO zdobyła tylko 22,8 proc. poparcia.Im wyższe wykształcenie, tym lepszy wynik PO

Podobnie, choć korzystniej dla PO przedstawia się rozkład poparcia wśród wyborców z wykształceniem zasadniczym zawodowym. W tej grupie 39,1 proc. wybrało Prawo i Sprawiedliwość, a 30,1 - Platformę Obywatelską. Za to w grupie osób z wykształceniem średnim i pomaturalnym według danych TNS OBOP górą jest już PO z wynikiem 39,4 proc. w stosunku do 29,5 proc. dla PiS. Największe poparcie Platforma Obywatelska zdobyła w grupie wyborców z wykształceniem licencjackim lub wyższym. Aż 48 proc. wyborców legitymujących się tym poziomem wykształcenia zagłosowało na PO. PiS zdobył wśród nich tylko 22,9 proc. głosów, czyli ponad połowę mniej.

Prawie połowa wyborców PO ma wyższe wykształcenie

Podobnie przedstawia się rozkład procentowy w grupach wyborców obu partii. W grupie wyborców Platformy większość - 41,8 proc. - stanowią osoby z wykształceniem licencjackim lub wyższym. Niemal tyle samo wyborców Platformy miało wykształcenie średnie lub pomaturalne - 40,5 proc. 13,8 proc. wyborców PO może pochwalić się wykształceniem zasadniczym zawodowym. Jedynie 3,9 proc. wyborców tej partii to osoby z wykształceniem podstawowym.Ponad 35 proc. wyborców PiS ma wykształcenie podstawowe lub zasadnicze zawodowe

Inaczej wygląda rozkład wykształcenia wyborców dla Prawa i Sprawiedliwości. Aż 39,9 proc. wyborców tej partii miało wykształcenie średnie i pomaturalne. Drugą pod względem wykształcenia grupę wyborców PiS stanowią osoby z wykształceniem licencjackim lub wyższym - 26,2 proc. Niemal tyle samo - 26,2 proc. wyborców PiS - to osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym. Wreszcie - liczna grupa wyborców PiS - 10,4 proc. legitymuje się wykształceniem podstawowym.

Więcej o:
Komentarze (12)
Triumf PiS wśród słabiej wykształconych. PO "partią inteligencką"?
Zaloguj się
 • derfflinger1918

  Oceniono 10 razy 8

  PiS powinna zmienić nazwę na WiC

  Wiocha i Ciemnota :))

 • qwiqqu

  Oceniono 17 razy 7

  PiS jak zwykle partią niewykształconych bab ze wsi i to tej najbiedniejszej. Żadna nowość. Trzeba być misiem o wyjątkowo małym rozumku, aby głosować na takiego chama jak JarKacz czy mistrza politycznego pierdu i wierzyć w ich farmazony :) A teraz z satysfakcją patrze na ich miny i skowyt pisuarów :)

 • bravissimo999

  Oceniono 14 razy 6

  Na PiS głosowały sieroty po komunie!

 • krzysztof5426

  Oceniono 13 razy 5

  Nikt, kto choć trochę rozumie politykę państwa nie glosował na Pis.

 • yar369

  Oceniono 12 razy 4

  Zawsze powtarzam, że ciemnota głosuje na PiS. Niestety, ciemnota tego nie rozumie. Głupi nie zrozumie, że jest głupi. Szkoda że inteligencji mu brakuje by choć zainteresować się takimi badaniami, jak to.

 • zaskuba

  Oceniono 12 razy 4

  No i nie ma się czemu dziwić. IQ zobowiązuje. Stało się to co miało się stać.
  Zauważcie, że na wsi nikt nie głosował na RP. Ksiądz zakazał.

 • czerwoneoczykoguta

  Oceniono 7 razy 3

  jak partyja takie wyborce:)

 • korrawaj

  Oceniono 4 razy 2

  Cóż, wyniki mówią same za siebie- polskie społeczeństwo wychodzi już najwyraźniej z doby zacofania. Trzeba nam nowości i prądów myślowych odpowiednim dzisiejszym realnym potrzebom, nie zaś bredni z religijnymi naleciałościami, jakimi traktuje nas chociażby PiS. Najwyższy czas, aby w końcu oddzielić politykę od religii i myślenia zaściankowego. A WiC faktycznie ciekawie brzmi;)

 • nie-tak

  Oceniono 6 razy 2

  A czego innego można było spodziewać się po zapóźnionych?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX