Zima w górach, Kasprowy pod śniegiem [ZDJĘCIA]

08.10.2011 09:21
Śnieg w Zakopanem, 8 października 2011

Śnieg w Zakopanem, 8 października 2011 (Marek Podmokły / Agencja Gazeta)

Na Kasprowym Wierchu odnotowano opady śniegu - na szczycie znajduje się 33 cm świeżego puchu. Ratownicy ogłosili pierwszy w tym sezonie najniższy stopień zagrożenia lawinowego w Tatach. Śnieg zalega także w samym Zakopanem. Pierwsze opady śniegu odnotowano także w Bieszczadach.
Według meteorologów śnieg nie stopnieje równie szybko, jak się pojawił. Po opadach śniegu biało zrobiło się w Zakopanem, gdzie leży cienka warstwa śniegu. Według synoptyków, w przyszłym tygodniu śnieg zniknie z górskiego krajobrazu i powróci złota jesień.

Temperatura na szczytach Tatr przez najbliższe dni będzie się wahać wokół zera stopni Celsjusza. - Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach uległy pogorszeniu, są typowo zimowe. Po górach można się poruszać, ale tylko z odpowiednim ekwipunkiem i zgodnie z zasadami obowiązującymi przy zagrożeniu lawinowym - powiedział ratownik dyżurny TOPR.

Na wszystkich tatrzańskich szlakach zalega świeży i mokry śnieg, co powoduje spore utrudnienia w poruszaniu się. Powyżej górnej granicy lasu śnieg jest zmrożony, a szlaki nieprzetarte. Na traktach miejscami leżą połamane, od naporu śniegu, gałęzie drzew. Wybierając się w góry należy odpowiednio się przygotować, ciepłe ubranie, kurtka przeciwdeszczowa i dobre obuwie są niezbędne, a trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia. W szczytowych partiach gór niezbędny może okazać się czekan i raki.

Przy pierwszym stopniu zagrożenia możliwe jest samorzutne zejście lawin małych rozmiarów w postaci tzw. zsuwów, szczególnie przy śniegach mokrych. Mechaniczne wyzwolenie lawiny możliwe na ekstremalnie stromych stokach o nachyleniu równym, lub większym niż 40 stopni, tylko przy bardzo dużym dodatkowym obciążeniu. Stopień zagrożenia lawinowego określany jest przez ratowników TOPR na podstawie badań pokrywy śnieżnej, aktualnych i prognozowanych warunków meteorologicznych oraz obserwacji w terenie.

Tatrzański Bieg Pod Górę

W tak trudnych warunkach terenowych z Zakopanem odbyła się kolejna już edycja Tatrzańskiego Biegu Pod Górę. Trasa biegu liczy 8,5 kilometra i ma ponad 1 km różnicy wzniesień. Zwycięzca pokonał odcinek z Kuźnic na szczyt Kasprowego Wierchu w... 54 minuty!

Śnieg w Bieszczadach

W Bieszczadach leży od dwóch centymetrów śniegu w Ustrzykach Górnych i Cisnej do pięciu na połoninach. W sobotę rano na Połoninie Wetlińskiej były trzy stopnie mrozu - poinformował ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR, Arkadiusz Kawalec. - Śnieg jest mokry. Powinien stopić się w ciągu dnia - powiedział Kawalec.

Powyżej górnej granicy lasu dodatkowo mgła ogranicza widoczność do 50 metrów. W dolinach widać od 500 metrów do jednego kilometra. W ocenie GOPR, w całym paśmie Bieszczad są trudne warunki turystyczne.

Zobacz także
  • Śnieg na Kasprowym Wierchu Atak zimy w górach. Jest pierwsza ofiara ochłodzenia
  • Poznań: pierwsze w ubiegłym roku opady śniegu i przymrozek niemal sparaliżowały miasto Przyszły pierwsze przymrozki. Żegnaj złota jesieni [WIDEO]
Komentarze (1)
Zima w górach, Kasprowy pod śniegiem [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
  • nicpon007

    Oceniono 1 raz 1

    jeden śnieg na Kasprowym zimy nie czyni ;)))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje