Romaszewski: Mamy do czynienia ze świadomą nagonką na "Starucha"

Zbigniew Romaszewski

Zbigniew Romaszewski (Fot. Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta)

- Bicie człowieka oczywiście mi przeszkadza, ale bardzo mi przeszkadza, jeśli na ludzi urządza się nagonki. Tutaj mamy do czynienia ze świadomą nagonką, ustawką wyborczą - mówił w Radiu ZET senator Zbigniew Romaszewski, który poświadczył za aresztowanego "Starucha". Dodał, że na ciele zatrzymanego, jak go odwiedził w areszcie, widział ślady po pobiciu pałką.
Zbigniew Romaszewski cały czas broni Piotra S., pseudonim "Staruch", nieformalnego przywódcy kibiców Legii Warszawa, aresztowanego w maju pod zarzutem rozboju. Nie tylko poświadczył za niego w sądzie, ale nawet odwiedził go w areszcie.

"Staruch" został pobity? - pytała Olejnik. - Ślady widziałem na nogach, normalne, klasyczne od pałek zasinienia - przyznał Romaszewski. - Od '76 roku tym się zajmuję, jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby policja uznała, nawet jeżeli były przypadki śmierci. A potem, to potem się nagle okazuje, że był taki nieszczęśliwy przypadek, a tych przypadków zebrałem już w życiu dużo. Rozumiem, że po prostu była obdukcja robiona, kiedy go przyjmowano, ale czy jest dokument to Bóg raczy wiedzieć. I to nie jest pierwszy przypadek - ludzie, którzy byli zabierani spod krzyża też byli bici. Dlatego ja tak ostro na to reaguję - dodaje Romaszewski, w czasach PRL-u m.in. działacz KOR. Przy okazji zdradził, że wyciągał obrońców krzyża ze szpitala psychiatrycznego.

"Policja powinna wytłumaczyć się z niekompetencji"

Zdaniem senatora, to Komenda Stołeczna Policji najpierw "powinna wytłumaczyć się ze swojej niekompetencji". - Aresztowanie i wyciągnięcie z tłumu półtora tysiąca kibiców Legii, którzy byli na kopcu Powstania Warszawskiego, ich przywódcy to rzecz nieprawdopodobnie niebezpieczna. Albo jest to fikcja, i Ci kibice nie są tacy groźni, o czym ja doskonale wiem, albo mamy do czynienia z prowokacją - wyjaśniał w Radiu ZET.

Zdaniem Romaszewskiego, problem agresywnych kibiców został "wydobyty", gdy się okazało, że kibice Legii nie lubię premiera Tuska. - Skoro się nie udało zbudować fali nienawiści wobec PiS to szuka się innej grupy, na której można wyładować frustracje społeczne i ukryć swoją nieudolność - tak ocenia działania rządu.

Ale czy powinni atakować 9-latków? - dopytywała Monika Olejnik. - Wmawianie mi, że ja kocham kibiców, że jak kocham brutalność, chamstwo jest grubym nieporozumieniem. Ja występowałem w jednej sprawie - poręczenie, że ten pan będzie się zawsze stawiał na wezwanie sądu. Mecze futbolowe i zwyczaje tego środowiska to nie są wyścigi konne w Ascot, to nie są truskawki i kapelusze - wyjaśnił.

"Staruch" jeszcze nie został skazany

Senator zarzucił mediom, że posługują się określeniami "bandzior", "herszt" bez dowodów. - W naszym kraju obowiązuje pewna zasada: złodzieja nie można nazwać złodziejem, łapówkarza łapówkarzem, dopóki nie został skazany. W związku z tym uważam, że tutaj mamy do czynienia z czystym nadużyciem, czystym szczuciem - podkreślał oburzając się także na samo określenie "kibol".

Wyrywanie barierek, bicie, rzucanie petardami to domena kibica czy już kibola? - dopytywała Olejnik. - Ale jeżeli 30 proc. młodzieży do 24 roku życia nie ma pracy, to za chwilę nastąpi totalna racjonalizacja tego wszystkiego i się okaże, że oni naprawdę nie lubią pana Donalda Tuska. Proszę się nad tych chwilę zastanowić - dodał senator Romaszewski.

Szef Apple Steve Jobs (1955-2011) >>
Kliknij, by obejrzeć galerię

Zobacz także
 • Zbigniew Romaszewski Zbigniew Romaszewski nie znajdzie się w Senacie? Pokonany przez Borowskiego
 • Piotr S. ps. "Staruch" podczas meczu Legia Warszawa - Lechia Gdańsk, 6 kwietnia 2011 r. Parlamentarzyści PiS odwiedzili "Starucha" w areszcie
 • Piotr S. ps. "Staruch" podczas meczu Legia Warszawa - Lechia Gdańsk, 6 kwietnia 2011 r. Sąd: "Staruch" zostaje w areszcie. Nie pomogły poręczenia polityków PiS
Komentarze (275)
Romaszewski: Mamy do czynienia ze świadomą nagonką na "Starucha"
Zaloguj się
 • litrahalf

  Oceniono 30 razy 26

  Od obrońcy robotników do obrońcy bandytów. Ten człowiek skutecznie pluje na wlasną przeszłość. Jakie to smutne i jednocześnie żałosne.

 • piemont12

  Oceniono 25 razy 21

  Romaszewski napluł przyzwoitym Polakom w twarz.... Romaszewski pokazuje nam, jak wyglada współczesny faszyzm...

 • abstracto

  Oceniono 25 razy 21

  Wszystko się temu człowiekowi pomieszało. Mam jednak propozycję, która pozwoli panu senatorowi wrócić na ziemię: niech założy szaliczek Wisły lub inny podobny i przejdzie się pod stadion Legii w dniu meczu.

  Przeżyje patriotyczne wzmożenie staruchopodbnych na własne skórze, to mu wróci rozsądek.

 • witozet

  Oceniono 18 razy 16

  Co ta stara pierdoła wygaduje!?
  Chyba tym razem nie wypłacze wejścia do senatu, by mógł dalej jeździć swym autem.

 • marcowsky

  Oceniono 16 razy 14

  Romaszewski sie skończył jak wrzeszczał ''co on zrobi bez samochodu służbowego'' i domagał sie stanowiska w senacie!
  www.se.pl/wydarzenia/kraj/robi-100-km-dziennie_122584.html

 • epo_zg

  Oceniono 16 razy 12

  Jak Bóg chce kogoś pokarać, to mu najpierw rozum zabiera.

 • sztucznamgla

  Oceniono 18 razy 12

  satry KOMUCH romaszewski jak zwykle wybełkotał bzdury

  z jego pokrzywionych z nienawisci ust nic innego nie wychodzi

 • rawahecht

  Oceniono 9 razy 9

  Panie Romaszewski, poświadczyć za "Starucha", to każdy głupi potrafi.
  Bądź pan konsekwentny i dzielny.
  Weź go pan sobie do domu, najlepiej już na nadchodzący łikęd !

 • sybirak

  Oceniono 11 razy 9

  Czyli tak: ukradnę coś, podpalę, skopię staruszkę a przy okazji dodam, że nie lubię Tuska i będę dla PiSu bohaterem? Czy oni nie widzą, że pospolite chuligaństwo dorabia sobie "alibi" takimi antyrządowymi hasłami?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje