Pawlak: Polityka PiS rozbudza lęki, wykopuje stare uprzedzenia

Waldemar Pawlak w studiu TOK FM

Waldemar Pawlak w studiu TOK FM (Fot. tokfm.pl)

Prezes PSL-u pyta, gdzie Kaczyński - który chce być premierem polskiej wsi - chce sprzedawać polską żywność. Bo jeśli dojdzie do ochłodzenia relacji z Rosją i Niemcami, to ucierpią na tym nasi rolnicy. Według Pawlaka "polityka PiS-u rozbudza lęki, wykopuje stare uprzedzenia". Wicepremier przyznał też, że nie może zapomnieć prezesowi chwalenia Hofmana, po słynnej wypowiedzi nt. PSL-u.
Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak z charakterystyczną dla siebie powściągliwością komentuje ostatnie wyborcze wizyty Jarosława Kaczyńskiego na wsi. Reakcją na deklarację, że prezes PiS-u chce być premierem polskiej wsi były pytania do Kaczyńskiego.

- Czy jest gotów zrezygnować z tego pomysłu, który kiedyś wygłaszał, że będzie przesuwał wparcie z rolnictwa na europejską armię? Czy przeprosi się z Rosją? Gdzie on chce sprzedawać naszą produkcję? Na 10 mld zł naszej nadwyżki w handlu żywności 2,5 mld przypada na Rosję, a 2,5 mld na Niemcy. To jest pytanie o pragmatyczność polityki PiS, która rozbudza lęki, stereotypy, wykopuje stare uprzedzenia. Taka polityka jest bardzo niebezpieczna - mówił W. Pawlak w Poranku Radia TOK FM.Prezes PSL-u nie kryje, że ciężko jest mu zapomnieć o reakcji Kaczyńskiego na słynną wypowiedź rzecznika PiS-u o "chłopach, którzy wyjechali ze wsi i zdziczeli".

- Czekałem z ciekawością na wypowiedź prezesa po słowach Hofmana. I byłem rozczarowany - przyznał Pawlak. Bo to, że prezes pochwalił Hofmana świadczy o pogardzie dla wsi. - To trochę jak ze Ślązakami. Najpierw upokorzyć, narzucać różnych obelg, a potem przymilać się i mówić, że będzie robił dobre rzeczy - ocenił wicepremier i minister gospodarki.

Premier w Tuskobusie. A w-ce premier rozmawia z ludźmi w pociągu

Waldemar Pawlak wystawia dobrą ocenę koalicji PO-PSL. Choć nie kryje, że łatwo nie było. I to ludowcy przez całą kadencję byli siłą prospołeczną - w opozycji do liberalnej PO.

Dlatego szef PSL-u z dystansem patrzy na wielką podróż autobusową premiera. - Pan premier w ostatnich tygodniach poczuł sprawy społeczne. Natomiast w czasie całej kadencji nie było tak bardzo prospołecznie. Musieliśmy toczyć ciężkie boje np. przy dyskusji o podwyżce podatku VAT i tłumaczyć, że VAT na żywność należy obniżyć a nie podwyższyć - przypomniał gość TOK FM.

Waldemar Pawlak nie musi jeździć po Polsce autobusem, żeby rozmawiać z ludźmi. Bo - jak podkreślał - przez całą kadencję dojeżdża do pracy pociągiem. - Mam codziennie takie konsultacje społeczne - mówił. A jak ocenia samą kolej? - Działa różnie. Moim zdaniem to nie tyle problem samych osób, co tego że stworzone z różnych jednostek ministerstwo infrastruktury do tej pory nie zostało uporządkowane - ocenił. I dodał, że reforma resortu infrastruktury to jedno z zadań na następną kadencję.

Zobacz także
 • Jacek Rostowski i Jarosław Kaczyński PO straszy PiS-em? ?Jest się czego bać. Niektóre 'patriotyczne wypowiedzi'...''
 • Jarosław Kaczyński w Krynicy i Jacek Rostowski Rostowski: Podatki wg PiS? To z polskiej zielonej wyspy czarna dziura
 • Donald Tusk, Jarosław Kaczyński, Grzegorz Napieralski, Waldemar Pawlak Wybory 2011. Wizerunki liderów: Tusk jest sympatyczny, nikt nie kieruje się dobrem Polski
Komentarze (24)
Pawlak: Polityka PiS rozbudza lęki, wykopuje stare uprzedzenia
Zaloguj się
 • spluwa-orginal

  Oceniono 8 razy 6

  Bo my musimy byc silni i zdrowi ,chocby na skrobi,chodzby na skrobi.
  Bo my musimy byc dzis mniej pazerni ,roslinozerni,roslinozerni.
  Pawlak ma racje.Jak Kaczor ( nie daj Boze ) wladzy ,to Polacy cala produkcje rolnicza beda musieli sami zezrec,poniewaz nik tego od nas nie kupi.
  A wiec :
  Rolniku nie badz glupi.
  Dzihad PiS.

 • kotka_15

  Oceniono 7 razy 5

  Ja pamiętam premierostwo J. Kaczyńskiego i opiekę nad polską wsią , mianowicie EMBARGO NA EKSPORT MIĘSA DO ROSJI .

 • jerjar

  Oceniono 7 razy 5

  Świetne to pytanie, gdzie chce sprzeda żywność Kaczyński. Przecież już w pierwszym miesiącu jego premierowania Rosjanie znajdą robaka w rzodkiewce i zamkną granice. Bruksela też nic nie pomoże i będzie rozkładać ręce uśmiechając się nieszczerze.

  Ludzie muszą zrozumieć, że dokonują wyborów nie dlatego, że proboszcz tak lubi, ale żeby żyć w normalnym kraju.

 • e-komentarz

  Oceniono 3 razy 3

  Na początku listopada 2005 roku Rosja zablokowała eksport polskiego mięsa, a tydzień później także eksport polskich produktów roślinnych na swój rynek.

  20 grudnia 2007r. - Po dwóch latach blokady, polskie zakłady mogą eksportować mięso i jego przetwory do Rosji - powiedział minister rolnictwa Marek Sawicki.

  19 lipca 2011 r. - Minister rolnictwa Marek Sawicki potwierdził we wtorek w Brukseli, że Rosja znosi embargo na import świeżych warzyw z Polski. Polscy rolnicy mogą rozpocząć wysyłanie swoich produktów na rosyjski rynek.

  Czy ma się to zacząć od początku??? Rolnicy zastanówcie się przed wyborami!

 • chi_neng1

  Oceniono 2 razy 2

  A CO Z KRUSEM, panie Pawlak ???

  ANI SLOWA NA TEN TEMAT ?

  A NAS WLASNIE TO NAJBARDZIEJ INTERESUJE !

  Bowiem reszte mozna podsumowac : temu swieczke a tamtemu ogarek ? No i chyba o to chodzi ???

  Ze kaczy sokol OGLOSIL SIE PREMIEREM WSI, NA KTORA PLUL, TO MY WIEMY ! I ze W POLACH URZADZA SPOTKANIA ZE STRACHU PRZED MEDIA ,TEZ WIEMY...:)

  ON LATA W DALSZYM CIAGU Z BIALA FLAGA W DZIOBIE PO CALEJ POLSCE I UNIKA KONFRONTACJI - TEZ NIC NOWEGO .

  A jesli chodzi o pociag , niby jako kontra buss Tuska, coz to za atrakcja ? Chodzi o aplauz - za co ?

 • konpolski17

  Oceniono 2 razy 2

  Popieram wszystkie komentarze , Kaczyńscy już dużo zrobili dla wsi w wyniku zatargów z Rosją z Niemcami po przez to i innymi krajami unii spowodowali nadwyżkę produkcji żywności , a w związku z powyższym straty i to nie małe . Takie machanie szabelką tak się kończy . kto czym wojuje od tego ginie proste jak 2x2 .Nic tylko wyciągać wnioski i to właściwe

 • zigzaur

  Oceniono 4 razy 2

  Kaczyński już był premierem wiochy.

 • spluwa-orginal

  Oceniono 3 razy 1

  Kaczor jako premier wsi :
  Dostal Polske murowana a zostawi kartoflana.

 • chi_neng1

  Oceniono 1 raz 1

  Moze jeszcze cos na temat ROZBUDZANIA LEKOW !

  On wzudza racze reflux ! A JEGO STRACHY - TO NA LACHY ! JUZ NIE DZIALAJA !

  SEZON NA "ODPIERZANIE "JUZ SIE ZACZAL - CO PAN CHYBA PRZEOCZYL !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje