Pawlak podpisał umowę z Rosją, ale utajniono... instrukcje

Przed rokiem wicepremier Waldemar Pawlak podpisał nową umowę gazową z Rosją, ale znalazł sposób, by ciągle utajniać instrukcje, na podstawie których negocjował tę umowę - pisze ?Gazeta Wyborcza? i przypomina, że w niedzielę prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o dostępie do informacji publicznej - wbrew protestom organizacji pozarządowych i wielu liderów demokratycznej opozycji, w tym Lecha Wałęsy.
Już teraz rząd nadużywa on prawa do utajniania. Przykład: zataja instrukcje negocjacyjne w sprawie gazu, choć umowa międzyrządowa jest już dawno podpisana i jest jawna. Umowę z Rosją podpisał wicepremier minister gospodarki Waldemar Pawlak 29 października zeszłego roku.

Tajemnica służbowa

- Kancelaria premiera, do której zwróciłem się o udostępnienie tekstów instrukcji zatwierdzanych przez premiera, skierował ten wniosek do Ministerstwa Gospodarki - jako autora instrukcji. Ale biuro prasowe resortu gospodarki poinformowało mnie, że te instrukcje jako tajemnica służbowa są ''zastrzeżone''. Taka klauzula według ustawy o ochronie informacji niejawnych obowiązuje przez dwa lata. Czyli dwie instrukcje negocjacyjne z 2009 r. powinny być już jawne. Dlaczego są nadal ''zastrzeżone''? - zastanawia się Andrzej Kublik.

Więcej na ten temat w "Gazecie Wyborczej"

Więcej o:
Komentarze (58)
Pawlak podpisał umowę z Rosją, ale utajniono... instrukcje
Zaloguj się
 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 9 razy 5

  Za chwilę wszystko będzie tajne,zwłaszcza to co rządzący chcą ukryć przed rządzonymi.Bardziej by mnie interesowały umowy licencyjne na wydobycie gazu łupkowego w Polsce.Podobno polski skarb państwa ma otrzymać aż 1 % wartości z jego wydobycia.

 • jkredman

  Oceniono 6 razy 4

  te instrukcje utajniono na podstawie ustawy o ochronie informacji niejawnych, a nie podstawie narzędzia dopisanego do ustawy o dostępie do informacji publicznej,
  jak uchwalano ustawę o ochronie informacji niejawnych - nikt specjalnie nie protestował, a ona w stosunku do wcześniejszej jest kilkukrotnie bardziej restrykcyjna i pozwala utajnić więcej i na dłużej,
  ustawa o ochronie informacji niejawnych do też dziecko Tuska i Platformy Obywatelskiej [uchwalona w 2010 roku],
  media o swojej funkcji kontrolnej nad władzą zapomniały i stąd efekty - to między innymi zasługa Kublika i jego kolegów żurnalistów [zajmowaliście się zwalczaniem opozycji zamiast zwalczać szkodliwe dla demokracji rozwiązania prawne], masz Kublik to na co zapracowałeś

 • toberson

  Oceniono 6 razy 4

  Glosowaliscie na szambo a ono was wykonczy!!

 • qwas-5

  Oceniono 3 razy 3

  @ble-dur
  @dziadekjam
  Całkowicie się z tobą zgadzam, bezproduktywna Pitera powinna się dokładnie Pawlakowi i podpisanym przez Pawlaka kontraktom gazowym dobrze przyjrzeć
  -----------------------------------------------------------------------------------------------------
  ależ ta pita przyglądała się i POradziła mu jak złodziejstwo ukryć - to na tym POlega jej urząd

 • dziadekjam

  Oceniono 7 razy 3

  Pawlak tak jak Julia Tymoszenko powinien wylądować w pierdlu za umowę gazową z Rosją. Może Polska wyglądałaby inaczej, gdyby politycy ponosili odpowiedzialność za swoje decyzje. Problem w tym, że jeden drugiemu krzywdy nie zrobi na zasadzie"qu... qrwie łba nie urwie".

 • kurzyrozumek

  Oceniono 5 razy 3

  Powoli odnoszę wrażenie że główne skrzypce w rządzie gra PSL- czytaj Pawlak.
  ----------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Sprzedaż Rosjanom 21% wydobycia gazu łupkowego to pierwsza ciekawostka.
  .
  Drugą ciekawostką jest ustawa o nasiennictwie wpuszczająca GMO do Polski wbrew opinii publicznej, wbrew opinii rolników. Piszę rolników ponieważ rolnicy posiadający kilkusethektarowe (np Pawlak) gospodarstwa są przemysłowcami i to oni lobbują za GMO na szkodę polskiego rolnictwa.
  .
  Oby PSL nie weszło jako ugrupowanie i było można tych grzejących stołki w rządzie od 20 lat rozliczyć !!!
  bez obawy o chroniący ich immunitet.

 • von_seydlitz

  Oceniono 9 razy 3

  Boja się, trzeba tą PO z PSL-em POgonić.....

  .

 • uutek

  Oceniono 2 razy 2

  "Dlaczego są nadal ''zastrzeżone''? - zastanawia się Andrzej Kublik" Dzienmnikarze- czytajcie przepisy! Można przedłużyć okres ochrony dla dokumentów niejawnych. Nie dziwi mnie że instrukcje negocjacyjne są niejawne. Nie ma potrzeby ujawniać jaki były nasze pozycje negocjacyjne i brane pod uwagę alternatywy, bo umów w sprawch energetycznych będziemy jeszcze podpisywać kilka zapewne. Szczegółowe analizy i instrukcje w wielu przypadkach nie powinny być jawne, bo to naprawdę może stawiać nas jako negocjatorów w gorszej sytuacji względem partnera(kontrahenta). I tak robią wszyscy, którzy coś chcą sensownie negocjować.

 • losiu4

  Oceniono 2 razy 2

  jkredman
  16 minut temu

  Oceniono 1 raz 1

  media o swojej funkcji kontrolnej nad władzą zapomniały

  zapomniały - piszesz. Mam nadzieję ze sobie jaja robisz. Wiadome media doskonale wiedziały co sie kroi, teraz tylko głupa rżną.

  Pozdrawiam

  Losiu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX