Niewidomemu z psem w parku narodowym należy się mandat

23.09.2011 14:51
Pies przewodnik

Pies przewodnik (Fot. Bartosz Bobkowski / AG)

Strażnicy straszyli niewidomą dwustu złotowym mandatem, bo chciała wprowadzić psa do Parku Narodowego. Dodajmy: przeszkolonego psa przewodnika osoby niepełnosprawnej. Niewidoma Karolina opowiedziała swoją historię TOK FM. Dyrekcja parku tłumaczy, że nie ma nic przeciwko takim psom, ale twierdzi, że przepisy to przepisy.
Karolina miała przy sobie wszystkie niezbędne dokumenty. Pokazała strażnikowi Bieszczadzkiego Parku Narodowego potwierdzenie, że jej pies jest przeszkolony, aktualne szczepienia, ale ten takiej argumentacji nie przyjmował.

- Powiedział, że on jeżeli wejdę z psem na teren parku to i tak dostanę mandat w wysokości dwustu złotych - mówi w TOK FM Karolina.

Dodaje, że próbowała przekonywać strażnika: - Mówiłam, że ustawa o rehabilitacji osób niepełnosprawnych pozwala mi wejść z psem praktycznie wszędzie, ale on upierał się, że ma swoje przepisy, które nie zezwalają psom wchodzić na teren parku.

Dwie ustawy, dwie interpretacje

Fundacja Vis Maior pomaga niewidomym. Karolina zadzwoniła do jej przedstawicieli i opowiedziała o tym, co ją spotkało. - Nie rozumiemy, jak może do takich sytuacji dochodzić - słyszymy w zarządzie fundacji.

Prezes Jolanta Kramarz cytuje ustawę, z której wynika, że psy przewodniki mogą wchodzić do wszystkich miejsc użyteczności publicznej. - Wolą ustawodawcy było umożliwienie wejścia niepełnosprawnym wszędzie. Niepełnosprawny potrzebuje psa także w parku i po to on jest - mówi szefowa organizacji.

"Dla niepełnosprawnych łamiemy prawo"

Dzwonimy więc do dyrektora parku, który od razu zaznacza, że nie ma nic przeciwko psom przewodnikom, ale przepisy to przepisy: - Ustawa o ochronie przyrody jasno stanowi, że do parku mogą wchodzić tylko psy pasterskie, a wszystkie inne mają zakaz. Trzeba to rozumieć w ten sposób, że psy przewodniki także nie mają wstępu - dyrektor Tomasz Winnicki wyjaśnia, że każdy pies, nawet ten szczepiony i zadbany roznosi patogeny groźne dla dzikich zwierząt.

- Zawsze zezwolę na wejście psa przewodnika, bo zdaję sobie sprawę, jak to jest ważne dla tych osób. Z drugiej strony wiem, że w ten sposób łamiemy prawo. To nie jest indywidualny wymysł, tylko prawo, które obowiązuje w całym kraju - zdaniem dyrektora te przepisy powinny się jednak zmienić.

Po co zmieniać skoro już są!?

Prawnicy są w tej kwestii podzieleni. Mamy dwie ustawy, z których jedna zezwala, a druga zabrania i nie wiadomo, które przepisy są ważniejsze.

Marta Lempart jest prawnikiem i od lat współpracuje z niepełnosprawnymi. Jej zdaniem wykładnię przepisów jest tu oczywista. - Przepis w ustawie o rehabilitacji, który daje osobom niewidomym bezwzględne uprawnienie wchodzenia do miejsc użyteczności publicznej z psem przewodnikiem, celowo sformułowany jest tak, aby nie było konieczności zmiany wszystkich ustaw, które w jakikolwiek sposób odnoszą się obecności w nich zwierząt. Ustaw tych może być bowiem nawet 70 - mówi Lempart.

Jej zdaniem przepis o psach przewodnikach jest w stosunku do innych ustaw regulacją szczególnego typu i ma pierwszeństwo.

W parkach narodowych są przekonani, że sytuacja jest odwrotna i zakaz wstępu psów do parków narodowych jest wyjątkiem od innych ustaw i każdemu, kto wjedzie z psem, należy się mandat. Po interwencji w dyrekcji Bieszczadzkiego Parku Narodowego Karolina mogła wprowadzić psa na jego teren.

Komentarze (129)
Niewidomemu z psem w parku narodowym należy się mandat
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 15 razy 15

  Fajny kraj w którym decyzje dotyczące sytuacji codziennych wymagają każdorazowej decyzji na najwyższym szczeblu.

 • karaho2

  Oceniono 16 razy 12

  Czy kiedyś się to zmieni w Polsce że zdrowy rozsądek zagóruje nad głupim prawem? To my żyjemy w tym kraju i możemy chyba jeszcze myśleć? Czy już nie?:-(

 • lehoo

  Oceniono 12 razy 12

  Autorem przepisu jest półgłówek, żartobliwie zwany prawodawcą.

 • zgrozazgroza

  Oceniono 12 razy 12

  Patrzcie państwo:"patogeny groźne dla dzikich zwierząt" ale mądrze wymyślił- dyrektor w końcu.
  A jak takie dzikie zwierzę przychodzi, przylatuje, czy przypełza do Parku spoza, to co, patogeny się nie czepiają, czy może są niegroźne?
  A taka przykładowo Służba Graniczna i GOPR to z psami pasterskimi tylko?
  Głupich nie sieją- sami się rodzą.

 • darius63

  Oceniono 16 razy 10

  Dyrekcji Parku też należy wręczyć GUMOWY MŁOTEK aby się mocno w ten durny łeb puknęła!! Kro takich ludzi na stanowiska wybiera? Katastrofa!!!

 • r.maszkowski

  Oceniono 12 razy 10

  Uprzedzenia do prós ujęte w 70 ustawach! Czy ja żyję w kraju fanatyków? Chyba tak, nie tylko jeżeli chodzi o psy, ale też papierosy, krzyże i, o dziwo, psie kupy.

  --
  wszystkojestmozliwe.wordpress.com/

 • argument777

  Oceniono 8 razy 8

  ..."pies roznosi patogeny groźne dla dzikich zwierząt"... a jakie patogeny roznoszą nie myjący się Polacy? Np. w komunikacji publicznej? Może też dawać śmierdziuchom mandaty po 200 zł ? Albo podawać personalia do publicznej wiadomości ?

 • patriota21wieku

  Oceniono 12 razy 8

  To jest typowe dla ludzi wychowanych w komunizmie: jak jest ustawa to zdrowy rozsadek jest zabroniony, bo moga w d... przywalic.

  I nie mowie tylko o zwyklych urzedasach ale i o ich zwierzchnikach, do samych parlametarzystow wlacznie.

  Zawsze mowilem ze ustawy prawne sa zastepstwem zdrowego rozsadku!

 • klee65

  Oceniono 10 razy 8

  Tak a pasterskie to nie psy i patogenów nie wnoszą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje