Wiceszef klubu SLD straci immunitet? Jest wniosek Prokuratury Generalnej

W ostatnim dniu pracy parlamentu Prokurator Generalny skierował do Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu wiceszefowi klubu SLD - dowiedziało się Radio ZET. Prokuratorzy z Lublina chcą posłowi Zbigniewowi Matuszczakowi postawić zarzut płatnej protekcji.
- Wniosek był weryfikowany w Prokuraturze Generalnej zarówno formalnie i merytorycznie i jego skierowanie do Sejmu było możliwe dopiero dzisiaj - mówi Radiu ZET rzecznik Prokuratora Generalnego Mateusz Martyniuk.

Poseł miał za przepchnięcie pozwolenia dla jednego przedsiębiorcy przyjąć aparat fotograficzny o wartości ponad tysiąca złotych.

Zarzut - wpływy i płatna protekcja

Na nazwisko posła Zbigniewa Matuszczaka trafili agenci CBA badający korupcję wyborczą w Chełmie w 2006 roku. "Gazeta Wyborcza" z Lublina, która opisywała sprawę podała, że agenci ustalili, iż kilku mężczyzn szukało chętnych, aby za wódkę bądź gotówkę (od 10 do 50 złotych) zgodzili się głosować na kandydatką SLD Agatą Fisz. Postępowanie w tej sprawie nadal trwa. Zamieszanych w nią było kilku właścicieli chełmskich firm. Fisz niewielką przewagą głosów wygrała prezydenturę, a jesienią ub. roku wywalczyła reelekcję.

Choć CBA niczego oficjalnie nie komentuje, wiadomo, że jeszcze w ubiegłym roku skończyło prześwietlać posła i oddało sprawę lubelskim prokuratorom od przestępczości zorganizowanej i korupcji.

Prokuratura w Lublinie opierając się na materiałach CBA uznała, że można postawić Matuszczakowi zarzut powoływania się na wpływy i płatnej protekcji (grozi za to do ośmiu lat więzienia). Gdyby do tego doszło, Matuszczak byłby pierwszym posłem z Lubelszczyzny mijającej kadencji podejrzanym o przestępstwo.

Matuszczak w nadchodzących wyborach startuje z pierwszego miejsca na liście SLD w Chełmie i ma prawie pewny mandat.

Wniosek o uchylenie immunitetu parlamentarzyście przechodzi na następną kadencję Sejmu.Więcej o:
Komentarze (22)
Wiceszef klubu SLD straci immunitet? Jest wniosek Prokuratury Generalnej
Zaloguj się
 • baby1

  Oceniono 7 razy 5

  Płatn protekekcja- aparat za 1000 zł ? Nie ośmieszajcie się. Takie bajki to dla bezrobotnych i innych biedaków. Nie ten poziom, chyba, że ktoś z PiS-u. Ci jeszcze się nie dorobili.

 • aarvedui

  Oceniono 4 razy 4

  kampania się zaczyna, a o wałbrzyskich metodach stosowanych przez platfusków - cisza medialnej autocenzury.

 • kalebas

  Oceniono 6 razy 4

  "przepchnięcie pozwolenia"

  Kto wam te teksty pisze ?

 • bambosz0

  Oceniono 3 razy 3

  No to kto nastepny ? może wielka GW znajdzie jescze jakiegoś menela, który doniesie na Posła albo kandydata na Posła, ze za 100 zł załatwił mu miejsce w noclegowni ? CBA jest wielkie jak stóg słomy i tak mądre, jak zawartość.

 • refleksyjny

  Oceniono 3 razy 3

  POkrywka dla Wałbrzycha!

 • kambion

  Oceniono 5 razy 3

  Hmm sprawa z 2006 nagle wypływa całkiem przypadkiem 3 tygodnie przed wyborami...
  Hmm ciekawe.

  Na chłopski rozum to zamordyści z pisu założyli sobie policje polityczną-CBA ale przegrali i teraz PO jej używa w najlepsze.

  Ja tam głosuje na Palikota, tylko on może coś zmienić w tym szambie.

 • mruczykot

  Oceniono 7 razy 3

  Ale sie obłowił.
  A co jego sprawa ma wspólnego z panią Fisz?

 • bioder65

  Oceniono 7 razy 3

  dziwne,że dopiero po artykule z przed kilku dni prokuratura skierowała wniosek.,a tak miała wszystko głęboko w.

 • supertlumacz

  Oceniono 2 razy 2

  Kopia tej wiekopomnej decyzji Prokuratury Generalnej powinna zostać przesłana do Trybunału w Strassburgu z jednozdaniowym streszczeniem:
  HERSZTOWIE POLSKICH PROKURATORÓW ZACHĘCENI POSIADANIEM JEDYNYCH W EUROPIE IMMUNITETOW W PRZEDEDNIU WYBORÓW PARLAMENTARNYCH DOMAGAJĄ SIĘ POSTAWIENIA CZOŁOWEGO POSŁA OPOZYCJI PRZED SĄDEM ZA BRAK ZGŁOSZENIA PREZENTU WARTOŚCI E250 PRZED KILKU LATY.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX