Karta Praw Podstawowych nie musi być ratyfikowana. 'Bo obowiązuje' [POSŁUCHAJ]

Premier Donald Tusk nie zamierza przywracać obowiązywania w Polsce Karty Praw Podstawowych, bo jak się okazuje... Karta w Polsce w pełni obowiązuje. Jeszcze pół roku temu szef rządu prezentował przeciwne stanowisko.
Karta Praw Podstawowych, która została dołączona do traktatu lizbońskiego to zbiór fundamentalnych praw człowieka i obywatela Unii Europejskiej. Gdy wspólnota ją przyjmowała, w Polsce rządził PiS, który straszył, że Karta może wymusić na Warszawie m. in. uznanie związków partnerskich i ułatwi Niemcom odzyskiwanie majątków. Z tego strachu, rząd Jarosława Kaczyńskiego przystąpił do tzw. protokołu brytyjskiego, który miał ograniczyć obowiązywanie Karty.

Podczas kampanii wyborczej w 2007r., Platforma Obywatelska deklarowała, że po wygranej przywróci pełne obowiązywanie Karty. Po zwycięstwie Donald Tusk wycofał się jednak z tych zapowiedzi, tłumacząc, że to może dać argument prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, który długo nie chciał podpisać traktatu lizbońskim.

Kaczyński traktat ostatecznie podpisał. Jeszcze pół roku temu, Donald Tusk pisał natomiast w liście do Gazety Wyborczej, że "szybkiej ratyfikacji wymaga Karta Praw Podstawowych, której Polska jako jedyna obok Wielkiej Brytanii i Czech jeszcze nie przyjęła".Pomijając błędy w terminologii, intencja była jasna.

Ale najwyraźniej się zmieniła. - Protokół brytyjski ma znaczenie czysto symboliczne. Karta Praw Podstawowych w pełni w Polsce obowiązuje - mówił w TOK FM rzecznik polskiej prezydencji, Konrad Niklewicz. Przekonywał, że w związku z tym nie ma potrzeby wycofywać się z protokołu brytyjskiego i rząd takich prób nie podejmuje.Innego zdania jest Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, który uważa, że protokół brytyjski wyklucza możliwość, by Polacy powoływali się na Kartę w polskich sądach i w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości w Luksemburgu - Kompletnie nie rozumiem zmiany stanowiska rządu - mówił.

Do wycofania się z protokołu wzywa też w tegorocznej kampanii SLD. - On praktycznie wyrywa zęby Karcie - komentuje prof. Genowefa Grabowska, która zgadza się z argumentacją Bodnara.

Były minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz jest zdania, że wycofanie się z protokołu brytyjskiego miałoby przede wszystkim znaczenie symboliczne: - To taki sygnał, po, której stronie jesteśmy. Karta rzeczywiście nie zmieni realiów, ale zmieni niewątpliwie wizerunek Polski - mówi.

Wystąpienie z protokołu brytyjskiego jest rzeczywiście trudne, bo wymaga zgody wszystkich państw Unii. Polską deklaracje w tej sprawie można by dołączyć do innego traktatu, który musiałyby ratyfikować wszystkie państwa członkowskie, ale po mękach z ostatnim, na nowy się nie zapowiada. - Nie można też wykorzystać do tego celu traktatu akcesyjnego z Chorwacją - zapewnia Niklewicz.Komentarze (21)
Karta Praw Podstawowych nie musi być ratyfikowana. 'Bo obowiązuje' [POSŁUCHAJ]
Zaloguj się
 • critto

  Oceniono 5 razy 3

  @lady.heather: i tak trzymaj, najlepiej wspierać partie spoza "Bandy czworga". Ja popieram nieco inne poglądy, ale szanuję Palikota za walkę z bezprawiem, klerykalizmem i głupotą. Np. ,sSztuczny penis, o którego wszyscy się do niego czepiają, to była część happeningu mającego zwrócić uwagę na gwałty na lubelskim komisariacie policji.

 • lady.heather

  Oceniono 5 razy 3

  do tej pory myslalam ze to YarKacz powinien sie nie wypowiadac do wyborow jesli nie chce zniechęcać do siebie potencjalnych wyborców, teraz to samo myslę o Tusku - im bliżej wyborów tym bardziej mam wrażenie ze PO ma wyborców za durniow z krótką pamięcią. 2007 - program wyborczy - wprowadzenie podatku liniowego, 2011 - zniesienie podatku liniowego, Podniesienie stawki vat na 23% i obiecanka wyborcza ze obniżą go do 22%. Heh, niech zgadnę - w styczniu 2015? Przed następnymi wyborami?
  Należe do elektoratu negatywnego - nie głosuję za partią a przeciwko innej - dlatego tez do tej pory oddawalam głos na PO zeby trzymać PiS z dala od wladzy. Teraz zaczynam myśleć ze zagłosuję na Palikota.

 • nie-tak

  Oceniono 5 razy 3

  @r0b0l
  Napisz nam co to jest ta Karta Podstawowych Praw, skoro obrzucasz wszystkich epitetami jak przystało na ciemnego pisowca?

 • czyzyk331

  Oceniono 4 razy 2

  -"Warto jednak przypomnieć rządowi i Platformie kilka zaniechań na polu integracji europejskiej. Przede wszystkim cały czas niezałatwiona pozostaje kwestia Karty Praw Podstawowych. Tusk przehandlował ją z prezydentem Kaczyńskim w zamian za traktat lizboński. Dzisiaj urząd prezydenta sprawuje znacznie bardziej życzliwy integracji europejskiej polityk. Wypadałoby więc doprowadzić do pełnej ratyfikacji Karty Praw Podstawowych. Aby Polacy nie byli w Unii obywatelami drugiej kategorii..
  lubczasopismo.salon24.pl/polskawue/post/305718,logo-nie-przykryje-zaniechan

 • czyzyk331

  Oceniono 6 razy 2

  Polecam..-"Puste obietnice Premiera ws Karty Praw Podstawowych Unii
  iwinski.blog.onet.pl/Puste-obietnice-Premiera-ws-Ka,2,ID425784578,n

 • nie-tak

  Oceniono 4 razy 2

  @kibic_rudego
  chcesz zaistnieć na forum głupotą, czy rzeczywiscie to co napisałeś tyczy się do ciebie, cytat twojego wpisu:
  "Tusk jak zwykle
  pieprzy od rzeczy"

 • jankbh

  Oceniono 8 razy 2

  Wycofanie się z protokołu polsko-brytyjskiego jest konieczne, żeby nie było dla nikogo wątpliwości, jakie w Polsce obowiązują prawa. I sprawę należy podjąć jak najszybciej, niezależnie od trudności, jakie mogą z tym wystąpić.

 • szarak1111

  Oceniono 1 raz 1

  Tusk ma ludzi za idiotów.
  - Ze 3 miesiące temu jego rząduś zlikwidował stypendia naukowe, a tu nagle przed wyborami jego partia ma program aby stypendia płacić już studentom I roku za wyniki maturalne.
  - Ogłasza w programie na najbliższe 4 lata, że chcą obniżyć w 2014 roku VAT do 21%, zapominając ???, że gdy ogłaszał podwyżkę VAT do dzisiejszego poziomu 22% mówił, że najprawdopodobniej będzie potrzeba rokrocznego zwiększania tego podatku nawet do 25% !
  - Jego rząd ponoć nie będzie klękał przed sukienkowymi - Ha, Ha, Ha - jak się leży plackiem, no to fakt nie ma potrzeby klękania.
  - No i teraz nagle przed wyborami okazuje się, że Katra Praw Podstawowych obowiązuje w pełni.
  Żałosne

 • nie-tak

  Oceniono 3 razy 1

  Wczoraj nadmieniłam ten zapomniany temat parę razy w paru rożnych wątkach, a dziś proszę już oddźwięk. Jaki wniosek z tego? Rząd czyta bacznie fora, wykładnię nastrojów społecznych
  forum.gazeta.pl/forum/w,30,128795058,128837810,Re_Tusk_zaklamany_hipokryta_.html?wv.x=2
  wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80277,10283440,Zniszczyli_samochody_Polakow__Kolejny_incydent_w_Holandii.html?v=1&obxx=10283440&order=najnowsze&page=2#opinions

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX