Tusk: Nie chcę, żebyśmy się okładali argumentami ws. przedszkoli jak kłodą

08.09.2011 17:10
Donald Tusk

Donald Tusk (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Nie można robić ze sprawy przedszkoli wyborczej młócki - powiedział premier Donald Tusk. Zapowiedział, że zbada, które z samorządów "przesadziły i chciały doić rodziców". To odpowiedź na propozycję PiS, żeby błyskawicznie nowelizować ustawę o przedszkolach. W wyniku wejścia jej w życie niektóre samorządy znacznie podniosły opłaty za pobyt w przedszkolu.
- Ustawa, którą przyjęto głosami posłów wszystkich partii, miała być odpowiedzią na pozwy sądowe przegrywane przez samorządy - powiedział premier. Wyjaśnił, że istniało zagrożenie, że samorządy nie będą mogły pobierać opłat i trzeba będzie zamykać przedszkola albo bardzo poważne kłopoty finansowe dla samorządów.

Tusk powiedział, że razem z zespołem ekspertów analizował dziś "każdą literę tej ustawy" i nie znalazł w niej nic, co skłaniałoby samorządy do podnoszenia opłat. Premier powiedział, że wydaje się, iż ustawa, która miała ułatwić życie rodzicom i uelastycznić system opłat, w wielu przypadkach stała się pretekstem, aby de facto podwyższyć opłaty za przedszkola.

"Samorządy chciały podreperować sobie budżet"

- Uważam, że przedszkolaki i przedszkola to nie jest dobry sposób na reperowanie budżetu samorządów, a niektóre z nich uznały, żeby nowy sposób płatności za przedszkola to metoda podreperowania własnego budżetu - powiedział Tusk. - Będziemy otwarci na bardzo poważną dyskusję na temat udziału państwa we współfinansowaniu przynajmniej tych najstarszych roczników w przedszkolach. Sprawa jest oczywiście bardzo kosztowna - mówił.

Premier podkreślił, że państwo nie jest w stanie w całości pokryć kosztów utrzymania przedszkoli - jak obiecują inne partie - bo to oznacza natychmiastowy wydatek wysokości 2 mld zł, których państwo nie ma.

Komentarze, sondaże, opinie. Obserwuj wybory na Facebooku >>

Kryzys polskiej samorządności?

- Działanie samorządów, które wykorzystują fakt, że są w jakimś sensie poza kontrolę polityczną i chcą doić pieniądze z polskich rodzin, jest prawdziwą porażką - powiedział szef rządu. Dodał, że to "bardzo poważny ustrojowy znak zapytania". Zwrócił też uwagę, że może potrzebne są mechanizmy zabezpieczające obywateli przed złymi nawykami władzy - zarówno na poziomie rządowym i parlamentarnym, ale i samorządowym.

Opłata za czas powyżej pięciu godzin

W nowelizacji ustawy o systemie oświaty, uchwalonej przez Sejm w 2010 r., zapisano, że przedszkolem publicznym jest placówka, która zapewnia bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie ustalonym przez gminę, ale nie krótszym niż pięć godzin dziennie. Wprowadzono też do ustawy zapis, że wysokość opłat za świadczenia udzielane przez przedszkola publiczne w czasie przekraczającym wymiar co najmniej pięciu godzin oraz za korzystanie z wyżywienia będą ustalały rady gmin w swoich uchwałach. Za przyjęciem tej nowelizacji głosowały wówczas wszystkie partie polityczne.

W środę SLD złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o sprawdzenie zgodności z konstytucją przepisów, które pozwalają samorządom pobierać dodatkowe opłaty za przedszkola publiczne. PiS chce nowelizować ustawę. Dziś prezes PiS zorganizował w tej sprawie konferencję prasową z udziałem dzieci.

Zobacz także
Komentarze (77)
Tusk: Nie chcę, żebyśmy się okładali argumentami ws. przedszkoli jak kłodą
Zaloguj się
 • pis_to_pic

  Oceniono 6 razy 6

  A wybory samorządowe wygrał nie kto inny jak koledzy z tej samej Partii. Nie będziemy również rozmawiać o emeryturach mundurowych, które kosztują rocznie 12 mld zł bo przecież są wybory. O Krus też nie pogadamy bo przecież to partner koalicyjny. Żeby nie było za pisem i sld też nie przepadam.

 • miroo

  Oceniono 8 razy 6

  Polska katolicka prorodzinna...

  a w przedszkolach miejsc nie ma...

  za to jest dużo w kościołach miejsca...

 • henryk57

  Oceniono 8 razy 6

  Czas najwyższy pokazać "starym" posłom środkowy palec.Wszyscy głosowali za czymś czego nie czytali.Napieralski z Kaczyńskim gotowi są z siebie zrobić idiotów aby tylko przypodobać się wyborcom.Ustawa była pomysłem ZNP czyli sojusznika SLD.To może Napieralski najpierw pogada z Broniarzem ,a dopiero później leci do TK.Myślę że przedszkolaki mają więcej rozumu od tych pożal się Boże wybrańców narodu.Samorządy które nie potrafią połatać dziur na gminnych drogach raptem okazały się bardzo przedsiębiorcze w łupieniu rodziców przedszkolaków.

 • joankb

  Oceniono 4 razy 4

  W jednym ma rację. Samorządy to kompletna porażka. Prezydenci i burmistrzowie "gwiazdorzy", czarodzieje jednej inwestycji.
  NIE ma myślenia perspektywicznego, nie ma słuchania społeczności. Jest cięcie tego co dla szarego obywatela ważne.
  Kto w Krakowie był zwolennikiem dwóch stadionów i cięć w komunikacji i oświacie???

 • toladonalda3

  Oceniono 6 razy 4

  Tusk jak zwykle zrecznie wydymal lemmingi.
  Zadnych mlocek zadnych dyskusji o cenach w czasie wyborow !

 • d4d_bydg

  Oceniono 5 razy 3

  Panie tusk jako mieszkaniec Bydgoszczy będę pamiętał przy urnie zwłaszcza o
  - obietnicy budowy S5 o Euro 2012 (z kampanii samorządowej) - teraz trasa o ile powstanie będzie to >2025
  - akcji z odpłatnością za przedszkola (Popaptrańcy mają jednak większość w samorządach wiec jest pan podójnie odpowiedzilny)
  - reformę oświaty i posłanie do szkoły 6-latków
  - podwyzi podatków (przypominam że osoba która zaproponuje podwyżlki miała być przez pana wywalona z rządu)
  - ukradzeniem mojej kasy odkładanej na emeryturę oraz pomysłami fedakowej

  o tych 10 obietnicach z poprzedniej kampaniii oraz 73 z orędzie nie będę wspominał bo to jeden wielki bajer

 • bamber0

  Oceniono 5 razy 3

  Przyjrzyjcie się najbogatszym ludziom ze swojej najbliższej okolicy. Kim byli przed 20 laty? Kim byli ich rodzice?

 • cominare

  Oceniono 5 razy 3

  Donald!!!! Przypomnij nam kto wygrał wybory samorządowe i rządzi w powiatach i gminach?????? Czyżby to nie było przypadkiem PO!!!!!! A moze to wina tych samorządowców z opozycji!!!!!! PiSiorów?????

 • bamber0

  Oceniono 4 razy 2

  Ludzie! Wybory to fikcja! To tak jakbyście chcieli wybrać drużynę marzeń koszykówki spośród Pigmejów!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje