Strajkują polskie szkoły na Litwie. Tusk jedzie do Wilna - niespodziewana wizyta

02.09.2011 20:45
19 maja 2011, strajk Polaków przed siedzibą litewskiego Ministerstwa Oświaty i Nauki

19 maja 2011, strajk Polaków przed siedzibą litewskiego Ministerstwa Oświaty i Nauki (Fot. www.zpl.lt)

Premier Donald Tusk poleci na Litwę w niedzielę. Ma spotkać się z premierem Litwy Andriusem Kubiliusem oraz z litewską Polonią. To reakcja na protesty polskiej mniejszości, która domaga się odwołania przyjętej w marcu ustawy o oświacie. Strajkuje 70 polskich szkół, dzisiaj w Wilnie odbył się kilkutysięczny wiec. Zebrani podkreślali, że nowa ustawa uderza w mniejszości narodowe.
Nie wiadomo, ilu dokładnie uczniów przyłączyło się do akcji nieposłuszeństwa, gdyż nie ma centralnego komitetu strajkowego. Wiadomo jedynie, że strajk odbywa się w około 70 szkołach z ponad 100, w których na Litwie wykłada się w języku polskim.

Jeszcze dzisiaj minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zapowiedział "ważną inicjatywę" premiera dotyczącą mniejszości polskiej na Litwie. - Rozmawiałem z przewodniczącym Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, europosłem Waldemarem Tomaszewskim i przekazałem mu niezmienne stanowisko Polski dotyczące potrzeby realizacji słusznych postulatów mniejszości polskiej zapisanych w traktacie polsko-litewskim i tych, których spełnienie kolejne rządy litewskie nam obiecywały - dodał Sikorski.

MSZ poinformowało także, że przygotowuje wsparcie dla szkół polskich na Litwie. - Żadne z ostrzeżeń i protestów nie skłoniło władz litewskich do choćby podjęcia dyskusji z mniejszościami o celowości proponowanych przez część polityków zmian. Trudno oprzeć się wrażeniu, że nie pierwszy raz postawiono na uszczęśliwienie litewskich Polaków wbrew ich woli, na kroki wiodące do asymilacji wbrew ich woli - ocenił rzecznik resortu Marcin Bosacki.

Co jest w nowej ustawie

Zgodnie z nową ustawą, od 2013 roku w szkołach litewskich i szkołach mniejszości narodowych egzamin maturalny z języka litewskiego zostanie ujednolicony. Tymczasem program nauczania litewskiego w szkołach litewskich i nielitewskich różni się; w szkołach litewskich zakres literatury litewskiej jest szerszy. Przyjęta ustawa o oświacie zakłada też, że od 1 września w szkołach mniejszości narodowych lekcje historii i geografii Litwy oraz wiedzy o świecie w części dotyczącej Litwy mają być prowadzone w języku litewskim. W całości po litewsku będzie wykładany przedmiot o nazwie "podstawy wychowania patriotycznego".

Litewscy Polacy twierdzą, że założenia ustawy oświatowej są dyskryminujące, naruszają prawa ucznia i zasady równouprawnienia i są początkiem końca szkoły polskiej na Litwie. W ciągu ostatnich miesięcy Polacy swój protest przeciwko przyjętym założeniom niejednokrotnie wyrażali na wiecach oraz pisali listy do przedstawicieli najwyższych władz kraju z prośbą o zachowanie dotychczasowego systemu nauczania w szkołach mniejszości narodowych.

List w tej sprawie przed kilku dniami wysłał do Tuska premier Litwy. - Polacy-obywatele Litwy mogą uzyskać pełne wykształcenie w języku ojczystym i państwowym według najlepszych wzorców światowej praktyki. W sumie na Litwie działa 100 szkół i filia Uniwersytetu w Białymstoku, gdzie wykłada się w języku polskim. Dlatego też na Litwie wykształcenie w języku polskim można uzyskać poczynając od przedszkola, a kończąc na uniwersytecie - napisał Kubilius.

Zobacz także
Komentarze (70)
Strajkują polskie szkoły na Litwie. Tusk jedzie do Wilna - niespodziewana wizyta
Zaloguj się
 • zimorodek_znad_wisly

  Oceniono 9 razy 7

  @2560a
  To chyba nie chodzi o brak Zydów. Chodzi o to, że to było polskie miasto za dużą mniejszością żydowską. Litwinów mówiących po litewsku w Wilnie prawie nie było. Byli miejscowi, mówiący po polsku.
  Tak było w Wilnie i całym okręgu wileńsko-solecznickim. Każde źródło to potwierdzi. Czy nalezą sie Polakom preferencje? Nie. Ale szacunek i poszanowanie elementarnych praw - tak.
  Niestety ludzie zakompleksieni, a tacy sa w Wilnie Litwini, najczęściej sa nietolerancyjni i agresywni. I tyle.

 • winnie11

  Oceniono 10 razy 6

  Powodzenia panie premierze

 • abanujciemniechamy

  Oceniono 10 razy 6

  Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród!
  Nie damy pogrześć mowy!
  Polski my naród, polski ród
  Królewski szczep piastowy

  Nie będzie litwin pluł nam w twarz!

 • glemp1

  Oceniono 14 razy 6

  Tusku, dosyć głaskania po główkach tych kałakutasów. Należy z nimi prowadzić rozmowy w znacznie ostrzejszym tonie, gdyż inaczej HOMOSOVIETICUS niczego nie zakuma.

 • stan-1

  Oceniono 11 razy 5

  Koniec zabawy z tym dziwnym krajem unijnym. Mają stare dobre wzorce rosyjskie i wprowadzają je w życie.

 • elizka666

  Oceniono 9 razy 5

  @normalny_online
  Z tego, co ja rozumiem to właśnie owi sąsiedzi narzucaja im, że mają mowić do nich po litewsku.
  Polacy na Litwę nie przybyli, oni są tam u siebie. To, że Polska stamtąd "wyjechała", nie powinno oznaczać, że nie wolno im mówić po polsku.
  I

 • stpn

  Oceniono 9 razy 5

  @normalny, ale Ty jesteś emigrantem, a oni tam żyją z dziada na prawdziada, a to różnica ...

 • naujasis

  Oceniono 6 razy 4

  @zg13
  nie musi calowac stop prezydent Litwy, pani Grzybowskiej (po ojcu), z matki Korsakowny, Polki z dziada pradziada. Raczej powinien nia potrzasnac, aby w trosce o stolek przestala sie bac Litwinow..

 • kor102

  Oceniono 6 razy 4

  Żeby tylko swoją stanowczością nie wywołał jakiegoś konfliktu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje