Strajkują polskie szkoły na Litwie. Tusk jedzie do Wilna - niespodziewana wizyta

02.09.2011 20:45
19 maja 2011, strajk Polaków przed siedzibą litewskiego Ministerstwa Oświaty i Nauki

19 maja 2011, strajk Polaków przed siedzibą litewskiego Ministerstwa Oświaty i Nauki (Fot. www.zpl.lt)

Premier Donald Tusk poleci na Litwę w niedzielę. Ma spotkać się z premierem Litwy Andriusem Kubiliusem oraz z litewską Polonią. To reakcja na protesty polskiej mniejszości, która domaga się odwołania przyjętej w marcu ustawy o oświacie. Strajkuje 70 polskich szkół, dzisiaj w Wilnie odbył się kilkutysięczny wiec. Zebrani podkreślali, że nowa ustawa uderza w mniejszości narodowe.
Nie wiadomo, ilu dokładnie uczniów przyłączyło się do akcji nieposłuszeństwa, gdyż nie ma centralnego komitetu strajkowego. Wiadomo jedynie, że strajk odbywa się w około 70 szkołach z ponad 100, w których na Litwie wykłada się w języku polskim.

Jeszcze dzisiaj minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zapowiedział "ważną inicjatywę" premiera dotyczącą mniejszości polskiej na Litwie. - Rozmawiałem z przewodniczącym Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, europosłem Waldemarem Tomaszewskim i przekazałem mu niezmienne stanowisko Polski dotyczące potrzeby realizacji słusznych postulatów mniejszości polskiej zapisanych w traktacie polsko-litewskim i tych, których spełnienie kolejne rządy litewskie nam obiecywały - dodał Sikorski.

MSZ poinformowało także, że przygotowuje wsparcie dla szkół polskich na Litwie. - Żadne z ostrzeżeń i protestów nie skłoniło władz litewskich do choćby podjęcia dyskusji z mniejszościami o celowości proponowanych przez część polityków zmian. Trudno oprzeć się wrażeniu, że nie pierwszy raz postawiono na uszczęśliwienie litewskich Polaków wbrew ich woli, na kroki wiodące do asymilacji wbrew ich woli - ocenił rzecznik resortu Marcin Bosacki.

Co jest w nowej ustawie

Zgodnie z nową ustawą, od 2013 roku w szkołach litewskich i szkołach mniejszości narodowych egzamin maturalny z języka litewskiego zostanie ujednolicony. Tymczasem program nauczania litewskiego w szkołach litewskich i nielitewskich różni się; w szkołach litewskich zakres literatury litewskiej jest szerszy. Przyjęta ustawa o oświacie zakłada też, że od 1 września w szkołach mniejszości narodowych lekcje historii i geografii Litwy oraz wiedzy o świecie w części dotyczącej Litwy mają być prowadzone w języku litewskim. W całości po litewsku będzie wykładany przedmiot o nazwie "podstawy wychowania patriotycznego".

Litewscy Polacy twierdzą, że założenia ustawy oświatowej są dyskryminujące, naruszają prawa ucznia i zasady równouprawnienia i są początkiem końca szkoły polskiej na Litwie. W ciągu ostatnich miesięcy Polacy swój protest przeciwko przyjętym założeniom niejednokrotnie wyrażali na wiecach oraz pisali listy do przedstawicieli najwyższych władz kraju z prośbą o zachowanie dotychczasowego systemu nauczania w szkołach mniejszości narodowych.

List w tej sprawie przed kilku dniami wysłał do Tuska premier Litwy. - Polacy-obywatele Litwy mogą uzyskać pełne wykształcenie w języku ojczystym i państwowym według najlepszych wzorców światowej praktyki. W sumie na Litwie działa 100 szkół i filia Uniwersytetu w Białymstoku, gdzie wykłada się w języku polskim. Dlatego też na Litwie wykształcenie w języku polskim można uzyskać poczynając od przedszkola, a kończąc na uniwersytecie - napisał Kubilius.

Zobacz także
Komentarze (70)
Zaloguj się
 • 2560a

  Oceniono 1 raz 1

  emigrant_1984
  @2560a - czy ty agent razwiedki nowo-sowieckiej czy litewskiej? Historie ty znasz? "A w Grodku Jagiellonskim ty byl?" Jesli nie znasz odpowiedzi na to pytanie to zakrojsia. Spasiba.
  ---1.agentem nie moglem byc bo nie znam jezyka rosyjskiego nawet na takim poziomie jak ty znasz
  2.historia to jest cos co BYLO a nie jest! moja rodzina pochodzi z kresow i po zmianie granic przyjechala na Dolny Slask. uwazam ze , w moim przypadku, Ukraincy maja prawo budowac tam swoj kraj jak im sie podoba. ze sentyment to kresow w rodzinie pozostal ? to prawda. ale tez pozostala swiadomosc ze nikt nas juz "ne bude ryzaty", ze banderowcy w nocy nie podpala domostwa. PRZENIESLISMY sie z POLSKA na Dolny Slak. Tu byl nasz Polski dom choc architektura raczej niemiecka. tak zdecydowala historia. gdzies tam sa ludzie dla ktorych Wroclaw przywoluje wspomnienia... ale oni,mniej lub bardziej dobrowolnie, wyjechali z Niemcami do Niemiec. garstka Niemcow ktora zostala musiala przyjac polskie realia.
  powiem ci szczerze, jako narod jestesmy upierdliwi. nie potrafimy zyc z sasiadami.

 • puchowy

  Oceniono 1 raz 1

  m.arco
  To właśnie polityka zagraniczna Lecha Kaczyńskiego (sic) odmienna od polityki polskiego rządu
  doprowadzi do tego że na Litwie i Ukrainie podnoszone są coraz częściej hasła antypolskie

 • wyjepka

  Oceniono 1 raz 1

  Dlaczego na transparencie napisano "Stop minority discrimination "? Niech wyjadą do UK albo do USA i przestaną się wygłupiać, że aż tak bardzo im zależy na języku polskim. Pan Sikorski również powinien przestać się wygłupiać, bo nie było referendum w sprawie amerykańskich baz w Polsce więc Radek Podjadek nie ma prawa krytykować uszczęśliwiania polaków "wbrew ich woli".

 • romp

  Oceniono 1 raz -1

  @the-heretic
  unia orła i pogoni to też z przymusu?
  to sowieci was wyzwolili w 1940 i co byliscie zadowoleni?
  to polska wam pokazała ze można wywalczyć wolność
  nikt z rządu ani z polaków nie mówi że to nasze ziemoie oddajcie
  traktujcie tylko polaków tak jak polacy traktują litwinów ,i inne mniejszości w polsce
  a tak jak ty mówił hitler
  czy mam ci przypomnieć co z polakami robili twoi ojcowie i dziadowie?

 • marek-wait

  Oceniono 1 raz 1

  @the-heretic
  Zgłosiłem do moderatora. Jest to wypowiedź szowinistyczna

 • normalny-parch

  0

  Droga Redakcjo!
  Już drugi dzień spotkania (na szczycie) w Sopocie ministrów spr. zagranicznych EU a Wy ani mru-mru na ten temat. Trzeba się dowiadywać z niemieckiej tv. Ładnie to tak?

 • sanibani

  0

  m.arco to nie jest problem wina waszej wladzy, ale litewskiej.

 • sanibani

  Oceniono 1 raz -1

  ale gdyby ty mieszkalbys na Litwie, przeciesz chcialbys uczyc sie po polsku .

 • wzibi

  Oceniono 1 raz 1

  Bądźmy sprawiedliwi. Co by było jakby mniejszość niemiecka w Polsce chciała niemieckojęzycznych szkół, matur itd.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane