Odznaczenia państwowe dla żołnierzy AK i działaczy "Solidarności"

30.08.2011 11:45
Dwadzieścia osób, żołnierzy AK i działaczy "Solidarności" zostało we wtorek uhonorowanych wysokimi odznaczeniami państwowymi. Krzyże Komandorskie, Oficerskie i Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski wręczył w imieniu prezydenta RP wojewoda dolnośląski.
Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Odrodzenia Polski pośmiertnie odznaczony został uczestnik walk kampanii wrześniowej, żołnierz WiN, zakatowany przez UB na początku lat 50. Jan Leonowicz. Odznaczenie odebrała córka zamordowanego Krystyna Barbara Leonowicz-Babiak, która podkreślił, że medale za walkę dla ojczyzny są symbolicznym podziękowaniem za poświęcenie.

Działacz "Solidarności" w okresie PRL, skazany na karę więzienia za działalność opozycyjną Włodzimierz Mękarski, który został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, podkreślił, że w latach 80. opozycjoniści robili co mogli w walce z komunizmem i dzięki temu "możemy się dziś spotkać w wolnej Polsce".

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi kolporter pism podziemnych, członek "Solidarności Walczącej" Paweł Aszkiełowicz dodał, że bardzo cieszy go fakt, że odznaczenia zostały przyznane w wolnej Polsce, "która może nie jest jeszcze Polską naszych marzeń, ale jest Polską niepodległą".

Wśród uhonorowanych pośmiertnie znaleźli się także żołnierz AK i WiN, działacz podziemia antykomunistycznego Leon Suszyński oraz żołnierz AK Zdzisław Jerzy Jankowski.

Oprócz Krzyży Oficerskich i Kawalerskich Orderu Odrodzenia Polski wręczono również Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi.(PAP)

Skomentuj:
Odznaczenia państwowe dla żołnierzy AK i działaczy "Solidarności"
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje